Rus basınında Gazze savaşı: "Muhtemelen Benny Gantz, İsrail'in bir sonraki Başbakanı olacak"

Gazze savaşının 45. gününde Rus basını gelişmeleri nasıl görüyor?

Fotoğraf: Reuters

Gazze savaşının 45. gününde Rus basını ve yorumcular manzarayı nasıl görüyor?

Independent Türkçe için 20 Kasım Pazartesi günü Rus basınında yer alan haber ve analizleri derledik:
 

RIA Novosti

Pyotr Akopov'un yazısı özetle şu şekilde:
 

 

Hamas'ı yok  etmek ve Putin'i durdurmak: Doğum gününde Biden'ın hayalleri

ABD Devlet Başkanı Rusya-Ukrayna ve İsrail-Filistin çatışmalarını ilk kez aynı kefeye koymuyor, bu, ona "Putin ve Hamas komşulardaki demokrasileri yeryüzünden silmek için mücadele ediyor, daha geniş çaptaki bölgesel istikrarı ve entegrasyonu yerle bir etme ümidi taşıyor" tezini onaylamak için gerekli.

Evet işte, her şey açık: Kremlin'de ve Gazze'de yanı başlarında demokrasiyle yönetilen özgür insanlara sakin bakamadılar ve o devletleri imha etmeye karar verdiler. Ve aynı zamanda o bölgelerdeki entegrasyonu engellediler: Ukrayna'nın AB'ye üye olmasına ve İsrail'in Arap ülkeleriyle barışmasına (buraya Hindistan-Arap Emirlikleri-Suudi Arabistan-Ürdün-İsrail iktisadi koridoru da dahildir) fırsat tanımadılar. Çatışmaların nedeninin de işte bu olması gerek, değil mi?

7 Ekim saldırısından dolayı Hamas'ı itham eden Biden aniden "Filistin halkı kendi devletinin olmasını hak ediyor" gibi bir beyanatta bulunmakla kalmayıp, hatta "Gazze'de çocuklar da dahil olmakla binlerce sivil insanın öldüğüne dair manzaralardan kalbi parçalanıyor" diye ekliyor.

Biden yönetimine ne oldu? Gerçekten İsrail'in durumuna el atarak sadece kanın akmasını durdurmak değil Yahudi devletini barışa mı zorlamak, yani bağımsız Filistin Devleti'nin kurulması yolunda gerçek adımlar attırmayı mı çalışıyor? Elbette ki hayır.

"Böylelikle Biden fiiliyatta Hamas'ın imhasıyla ilgili Netanyahu ve diğer İsrail liderlerinin söylediklerinin aynısını tekrarlıyor. Ancak Hamas, Filistin halkının, onun direnişinin, kendi hakları ve toprağı uğruna verdiği mücadelenin örgütlenme şeklidir. Hamas'ın imhasına ilişkin çağrılar son bir buçuk ayda İsrail'in davranışlarında gözlediğimiz gibi Gazze'nin yeryüzünden silinmesine ilişkin çağrılardan asla farklı değildir.

Biden hiç değilse kanın akmasını durdurmak isteyebilir mi? Hayır, çünkü o, "Hamas'ın dağıtıcı ideolojisini terk etmediği müddetçe ateşkes olmayacaktır" yazdı... Yani (Hamas'ın) kendini feshetmesi ve Filistinlilerin Gazze'den çıkarılmasına izin vermesi (İsrail'in karşıya koyduğu esas görev de budur). Biden bunu tüm ciddiyetiyle yazıyor mu? Hayır, ona İsrail'in Gazze'deki operasyonları takdir etmek gerekir, yerde kalan tüm kelimeler ise bunu örtbas etmeye hizmet ediyor.
 

Kommersant:

Aleksey Zabrodin'in yazısı özetle şu şekilde:
 

 

Biden seyirci Joe bölümünü işgal etti

İsrail'deki pozisyonun da tek olmamasına rağmen ABD ve İsrail, Gazze'nin geleceği konusunda fikir ayrılığına düştü.

Hamas'tan kendini savunmasında ABD liderinin, 'İsrail halkına' tam destek ifade etmesine rağmen, İsrail devletinin emellerini tam teşekkül onaylamaya hazır değil.

Bu arada son kamuoyu araştırmalarının ortaya koyduğu sonuçlar muhtemelen Benny Gantz'ın, İsrail'in bir sonraki Başbakanı olacağını gösteriyor.

Her halükârda Netanyahu hükümetinin istifasıyla ilgili yapılan söylentiler fonunda eski Başbakanın popülaritesi çok arttı. Channel 12'nin aktardığı habere göre, 120 koltuklu Knesset'te 64 yer kazanan iktidar koalisyonu bugün seçim yapılması durumunda sadece 45 yer kazanabiliyor.

Binyamin Netanyahu'nun Likud Partisi 17 sandalye kazanırken Benny Gantz'ın Ulusal Birlik Partisi 36 sandalye kazanıyor. İttifak yaptığı güçlerle ise bu siyasetçi parlamentoda 70 sandalyeye sahip olabiliyor. Onun hükümetinin Gazze Şeridi'nin geleceğini belirleyeceği ihtimal dahilinde. 

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU