KSrelief, Türkiye'deki en büyük projesini hayata geçirdi: 2 bin 700'den fazla proje, yaklaşık 7 milyar dolar yatırım

Suudi Arabistan Kraliyet Divanı Müsteşarı ve KSrelief Genel Müdürü Dr. Abdullah el-Rebia ile Independent Türkçe için KSrelief'in projeleri ve çalışmalarıyla ilgili konuştuk

100'den fazla ülkeye ulaşan proje ve programlarıyla dünyanın en büyük yardım kuruluşlarından biri olan ve uluslararası 187 ortakla iş birliği yapan Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi (KSrelief) tarafından yürütülen 2 bin 973 projenin toplam değeri 6 milyar doları aşıyor.

Bu projeler, Yemen, Suriye, Filistin ve Somali başta olmak üzere gıda güvenliği, barınma, su ve çevre sağlığı, sağlık, eğitim, koruma, erken toparlanma ve acil durum iletişimi gibi alanları kapsıyor.

Suudi Arabistan Kraliyet Divanı Müsteşarı ve KSrelief Genel Müdürü Dr. Abdullah el-Rebia ile Independent Türkçe için Gaziantep'teki en büyük koklear implant ve işitsel rehabilitasyon merkezinin açılış töreni sırasında KSrelief'in projeleri ve çalışmalarıyla ilgili konuştuk.
 

1.jpg
Suudi Arabistan Kraliyet Divanı Müsteşarı ve KSrelief Genel Müdürü Dr. Abdullah el-Rebia, Independent Türkçe için Yassin Abou Ghoneim'in sorularını yanıtladı ​​​

 

Sayın Dr. Rebia, KSrelief bugüne kadar 100'den fazla ülkeye ulaştı, 2 bin 700'dan fazla proje hayata geçirdi ve bu projeler için yaklaşık 7 milyar dolar harcadı. Bu projeler, gerçekleştirildiği ülkeleri nasıl etkiledi? KSrelief'in gelecekteki projeleri neler?

Öncelikle Türkiye'de bulunmaktan duyduğum mutluluğu ifade etmek istiyorum. Türk hükümetine ve halkına sıcak karşılamaları ve misafirperverlikleri için teşekkür ediyorum.

KSrelief'in, Türkiye topraklarındaki en büyük projesi olan bu merkezin açılışını yapmaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz. 

Daha önce de bahsettiğim gibi, KSrelief'in çok sayıda ve devasa projeleri var. Her şeyden önce, insani yardım programlarının, bu programlardan faydalananların hayatlarını değiştirmeye yönelik bir etkisi olmalı.

Bilindiği üzere insani yardım programları gıda, sağlık, güçlendirme, rehabilitasyon ve barınma ile ilgilidir.  Evini kaybedenleri barınma olanağı sağlayarak, eğitime ulaşamayanlara eğitim sağlayarak güçlendirdiğinizde onların hayatlarını değiştirirsiniz.

Hem onlar ve hem sonraki nesiller için bir gelecek inşa edersiniz. İhtiyaç sahiplerine yiyecek verdiğinizde, onları hayata döndürürsünüz.

Bu yüzden her program, bu programlardan faydalananların hayatını değiştirmek ve sürdürülebilir bir etkiye sahip olmak için dikkatle incelenir.

Acil durumlara müdahale ediyoruz ve ardından güçlendirme ve rehabilitasyon aşamalarına geçiyoruz. Böylece aileler hayatlarında önce Allah'a sonra kendilerine güvenmelerini sağlayacak bir yol ediniyorlar.

Her gün yeni projelerimiz oluyor, küresel olarak insani yardımları takip ediyor ve bu alanda ne gibi değişiklikler olduğunu görüyoruz.

Sınır, etnik köken, renk ya da din gibi engellerden uzak, ihtiyaç ve insani ihtiyaçların öncelikleri üzerine bir proje oluşturuyoruz ve nerede olursa olsun insanı önemsiyoruz. 

Bundan dolayı ihtiyaç duyulan her yerde insanların acılarını hafifletmeye ve insani etkisi çok büyük olan ve ihtiyaç sahibi ailelerin, toplumların yüzünü güldüren nitelikli programlara önem veriyoruz. Bu yüzden bizi burada, Gaziantep'te, ailelerin yüzünü güldürmeye çalışırken görüyorsunuz.
 

 

KSrelief, deprem bölgelerinde kısa ve orta vadeli olmak üzere birçok proje yürütüyor. Hem Türkiye hem de Suriye'de yürütülen bu projelerden en öne çıkanları bizimle paylaşır mısınız?

Türk halkına şunu açıkça ifade etmek istiyorum; Türkiye'yi ve Suriye'yi etkileyen deprem meydana geldiğinde, uluslararası toplum gibi biz de derinden yaralandık. 

Ancak Suudi Arabistan'ın Türkiye ile olan ilişkisi hem hükümetler hem de halklar arasında olmak üzere tarihi ve köklü bir ilişkidir. Kral Selman Bin Abdulaziz, KSrelief'i derhal harekete geçmeye yönlendirdi. 

Suudi Arabistan'da hükümet de halk da harekete geçti. Suudilerden bağışlar yapıldı. KSrelief, bu nokta Suudi Arabistan'ı temsil etti. Sizin de söylediğiniz gibi gıda ve sağlık hizmetleri alanında acil ihtiyaçlar için ilk koşanlar arasındaydık. Bir süre sonra diğer projeleri düşünmeye başladık. 

Başlattığımız ilk program, geçici konut inşasıydı. İlk projemizde 3 bin konut inşa ettik. Bugün aileler için buna bin konut daha ekledik. 

Ayrıca rehabilitasyon programlarına ve koklear implantların da olduğu özel sağlık programlarına başladık. Bu programlar, evlerini ve sahip oldukları pek çok şeyi kaybetmiş olan bu aileleri, günlük yaşamlarını yönetebilecekleri el sanatlarıyla güçlendirmeye başladı.
 

 

Konuşmanızın sonunda Suudi Arabistan'ın tarih boyunca her zaman olduğu gibi, Filistin halkının yaşadığı acılarda ve savaşlarda onun yanında olduğunu söylediniz. Gazze'ye yönelik son savaşta, KSrelief ve Suudi Arabistan tarafından sağlanacak projeler ve yardımlar neler?

Gazze'de Filistinlilere yönelik sürdürülen bu haksız savaş ve İsrail tarafının sivilleri, savunmasız insanları ve çocukları hedef almaya devam etme konusundaki uzlaşmazlığı nedeniyle, Gazze elbette en büyük insani olaydır. 

Uluslararası toplumun karşılaştığı en kötü durum insani yardımların Gazze'ye girişinin engellenmesiydi. Bu yüzden Suudi Arabistan, KSrelief aracılığıyla ve Kral Selman bin Abdulaziz'in direktifleri doğrultusunda ilk günden itibaren Gazze'ye yardıma koştu. 

Suudi Arabistan toplumu, Gazze'deki kardeş Filistin halkının acılarını hafifletmek için en büyük bağış kampanyasına katıldı. KSrelief ekipleri Refah'ta, Ürdün'de ve her yerde hazır bulundu ve götürebildiğimiz kadar çok gıda, sağlık ve diğer malzemeleri ulaştırdık. 

Bugün karşı karşıya olduğumuz en büyük sorun, insani yardımların ulaştırıldığı sınır kapılarının kabul edilemez bahanelerle kapatılmasıdır. 

KSrelief'in şu anda rehabilitasyon, beslenme ve çocuk bakımı gibi alanlarda çok büyük projeleri var. Ancak ne yazık ki, ihtiyaç sahiplerine ulaşmak için insani yardımların geçeceği sınır kapıları kapatılmış durumda. 

Bildiğiniz üzere, Suudi Arabistan siyasi düzeyde, bu haksız savaşın sona erdirilmesi ve insani yardımların ulaştırılması için sınır kapılarının açılması çağrısında bulunarak uluslararası düzeyde baskı oluşturdu. 

Yarın değil hemen bugün bu savaşın sona ermesini ve insani yardımların ulaştırılması için sınır kapılarının açıldığını görmeyi umuyoruz. Bu olduğunda, KSrelief'i insanların acılarını dindirmek ve çocukların yüzlerini güldürmek üzere sahada çalışıyor halde bulacaksınız.
 

 

Çok teşekkürler. KSrelief'in dünyanın en büyük yardım merkezi olarak neler sunduğu hakkında bir şeyler söylemek ister misiniz?

Öncelikle Türk halkına sevgi ve kardeşlik mesajı gönderiyor ve KSrelief'in Suudi Arabistan'ın insani yardım kolu olduğunu ve dünyanın en büyük insani yardım projelerini yürüttüğünü belirtmek istiyorum. 

Henüz 10 yaşında olan KSrelief, bugüne kadar 100'den fazla ülkede 3 bine yakın proje yürüttü ve 7 milyar dolardan fazla yardım sağladı. 

KSrelief, aynı zamanda başta tıbbi gönüllülük programları olmak üzere, dünyanın en büyük gönüllülük projesini yürütüyor ve birçok kaliteli hizmet sunuyor. 

Türkiye topraklarında bulunmaktan ve burada bir şubeye sahip olmaktan mutluluk duyuyoruz. Türk hükümetine ve halkına KSrelief'in çalışmalarını kolaylaştırdıkları için teşekkür ediyoruz. 

Sizler de KSrelief'in desteklenmesine katkıda bulunarak ve programlarının insanlığa hizmet etmesini kolaylaştırarak insanlığın ödüllendirilmesine ortak oluyorsunuz.

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU