Tuz tüketimi ve egzama arasındaki tehlikeli ilişki ortaya kondu

Araştırmada yaklaşık 216 bin kişinin verisi incelendi

Aşırı tuz tüketimi, hipertansiyon ve kalp hastalığı riskini de artırıyor (Unsplash)

Bilim insanları, fazla tuz tüketiminin yetişkinlerde egzamayı artırabileceğini ortaya koydu. 

ABD'deki San Francisco Kaliforniya Üniversitesi'nde yapılan araştırmada, Birleşik Krallık Biyobankası'ndan 30'la 70 yaş arasındaki 215 bin 832 yetişkinin verileri incelendi.

Bu kişilerden 10 bin 839'u halihazırda egzama teşhisi almıştı. Veriler arasında sağlık kayıtları ve idrar örnekleri vardı. 

Hakemli dergi JAMA Dermatology'de 5 Haziran'da yayımlanan araştırmada, sodyumun ciltte depolandığına ve vücutta iltihaplanmayı tetikleyebileceğine dikkat çekildi. Atopik dermatit olarak da bilinen egzama, deride kaşıntı, kızarıklık ve döküntüyle seyreden bir hastalık.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Araştırmada, günlük tuz tüketimindeki 1 gramlık artışın, egzama teşhisi alma olasılığını yüzde 11 yükselttiği belirlendi. 

Yine tuz tüketiminde 1 gramlık artışın, egzamanın şiddetini de yüzde 16 oranında artırdığı ortaya kondu. 

Diğer yandan araştırmanın başyazarı Katrina Abuabara, yüksek miktarda tuz tüketiminin doğrudan egzamaya yol açtığının söylenemeyeceğine işaret etti. 

Akademisyen, "Tüm egzama vakalarının tuz tüketimiyle ilgili olduğunu düşünmüyorum. Bence bu, muhtemelen bazı insanlar için tetikleyici unsurların arasında yer alıyor" dedi.

Araştırmacı "Sodyum alımını azaltmanın egzama şiddetini hafifletip hafifletmeyeceğini henüz bilmiyoruz. Belirli bir diyet önermeden önce daha fazla çalışma yapmamız gerek" ifadelerini kullandı. 

Abuabara, ABD'de özellikle fast food sektöründe ürünlerde çok fazla tuz kullanıldığına da dikkat çekti. Ülkede 31 milyon kişi egzama hastası. Bilim insanına göre ileride ABD'deki her 10 kişiden 1'inde egzama görülebilir. 

Amerikalı dermatolog Saranya Wyles, çalışmanın tuz tüketimi ve egzama arasındaki ilişkinin araştırılmasına yönelik önemli bir adım olduğunu belirterek, "Bunu potansiyel bir hipotezi test ettiğini söyleyebiliriz fakat sonuçlar nihai anlamda belirleyici değil" dedi. 


Independent Türkçe, Washington Post, Medicalxpress

DAHA FAZLA HABER OKU