Rus basınında Gazze savaşı: "İsrail, uluslararası camiayı haklı olduğunu inandırmakta giderek daha da zorlanıyor"

İki ayı geride bırakan Gazze savaşını Rus basını nasıl görüyor?

Fotoğraf: Reuters

7 Ekim'den bu yana süren Gazze savaşı iki ayı geride bıraktı.

Peki 60. gününde Rus basını, Gazze Şeridi'nde yaşananları nasıl görüyor?

Independent Türkçe için, 4 Aralık Pazartesi günü Rus basınında yer alan haber ve analizleri derledik:

TASS:
 

 

Şili Devlet Başkanı İsrail'i "insanlık dışı zulüm"le suçladı

Gabriel Boric, Filistin'de öldürülen çocuk sayısıyla ilgili habere tepki gösterdi

Şili Devlet Başkanı Gabriel Boric, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu hükümetinin Gazze Şeridi'ndeki eylemlerini çok sayıda çocuğun ölümü nedeniyle "insanlık dışı zulüm" olarak nitelendirdi. 

Şili lideri Instagram (Rusya Federasyonu'nda yasaklanmış; Rusya Federasyonu'nda aşırılık yanlısı olarak tanınan Meta şirketinin sahibi olduğu) sayfasında, "Netanyahu ve hükümetinin insanlık dışı zulmü" diye yazdı ve ölen Filistinli çocukların sayısıyla ilgili haberlere yorum yaptı. 
 

 

İsrail ordusunun Gazze'deki kara operasyonunda ölü sayısı 75'e yükseldi

7 Ekim'den bu yana İsrail askerlerinin kayıplarının toplam sayısı 401'e çıktı

İsrail ordusunun basın servisinin internet sitesinde, Gazze Şeridi'ndeki çatışmalar sonucunda üç İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) askerinin daha öldürülmesiyle kara operasyonunda öldürülen askeri personel sayısının 75'e çıktığı belirtildi. 

İsrail ordusuna göre, ölenler arasında askerlik yapan 19 yaşında bir çavuşun yanı sıra, 22 ve 36 yaşlarında iki emekli binbaşı da var. Bu, 7 Ekim'den bu yana IDF kayıplarının toplam sayısını 401'e çıkarıyor.


Kommersant:

Kommersant Ortadoğu muhabiri Marianna Belenkaya'nın Tel Aviv'den geçtiği haber özetle şu şekilde:
 

 

Kim kendini kurtarabilirse kurtarsın

İsrail, Filistinlilere yeni sığınaklar arama çağrısında bulundu

İsrail ordusu, bir haftalık insani aranın ardından askeri operasyonların yeniden başlaması nedeniyle Gazze Şeridi halkını tahliye etmeye çağırıyor. Bu arada İsrail'in uluslararası toplumu Gazze Şeridi'ndeki eylemlerinin meşruluğu konusunda ikna etmesi giderek zorlaşıyor. ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris dün "Çok fazla masum Filistinli öldürüldü" dedi.

İsrail ordusu Gazze Şeridi'ndeki askeri operasyonunu genişletmeye hazırlanıyor. Cuma gününden bu yana ordu, yerel halkı "güvenli bölgelere" tahliye etmeye çağıran broşürler dağıtıyor. Bu çağrı, aynı zamanda sosyal ağlar ve Arap medyası aracılığıyla da yayılıyor. Arapça konuşan izleyicilerle çalışan İsrail Savunma Kuvvetleri'nin (IDF) sözcüsü Avichai Adrai, pazar günü sosyal ağ X'te, askeri iddiaların güvenli alanlar olduğunu gösteren bir harita eşliğinde birkaç mesaj yayımladı.

Ordu sözcüsü yaptığı açıklamada, "Tahliye talimatlarına uymak kendinizi, hayatınızı ve ailelerinizin hayatlarını güvende tutmanın en güvenli yolu. Hamas üyelerinin bunu yapmanızı engellemeye devam etmesi halinde lütfen sosyal ağlar aracılığıyla bizimle iletişime geçin" dedi.

(…)

Askeri operasyonun başlamasının ardından İsrail ordusu, "operasyonel harekatların yeniden başlaması" askeri teriminin ne anlama geldiği konusunda yorum yapmadı.

Bu arada İsrail, Gazze Şeridi'nde yaptıklarının haklı olduğunu uluslararası camiayı inandırmakta giderek daha da zorlanıyor. Sivil insan kaybını en aza indirmek için elden gelen her şeyi yaptıklarına ilişkin İsrailli yetkililerin yaptığı açıklamalar Arap kanallarında yayınlanan foto ve videoların ve ölü sayılarının fonunda inandırıcı görünmüyor.

COP 28 ülkelerinin Dubai'de gerçekleştirilen zirve toplantısından ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris gazetecilere, "Çok sayıda günahsız Filistinli öldürüldü. Doğrusunu söylemem gerekirse sivil ahalinin çektiği sıkıntının boyutu ve aynı zamanda Gazze gelen görüntüler ve videolar sarsıcıdır" diye konuştu. 

"İsrail'e karşı en sert yaklaşımı BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk sergiliyor. Pazar günü yeniden "Gazze'de tehlikesiz yer yoktur" diyen Türk, bunu birçok tanığın ifadesi tasdikliyor. Birçok Filistinli çeşitli medya kurumlarının kameralarına gitmeye yerlerinin olmadığını söyledi. 

"Gazze Şeridi'nin güney kısmında yüzbinlerce Filistinlinin yeteri kadar suyu ve erzağı olmazken Kuzeyde ise durum hepten dehşet vericidir" diyen Türk, çatışmanın taraflarına şiddete son verilmesi çağrısında bulundu: 

"Silahlarınızı susmaya mecbur edin ve diyaloğa dönün. Sivil ahaliye verilen meşakkatler çekilemeyecek kadar büyüktür."


BBC Rusça Yayınlar Servisi:
 

 

İnsan Hakları İzleme Örgütü: İsrail, güvenlik garantisi vermeden Gazze sakinlerinin tahliyelerini istiyor

İnsan Hakları İzleme Örgütü program direktörü Sara Bashi, BBC'ye İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik kara ve hava saldırılarına "sivilleri korumak için yeterli önlemleri almadan" yeniden başladığını söyledi.

Bashi, IDF'nin "koşacak güvenli bir yer veya oraya ulaşmanın güvenli bir yolu olmadığında insanlara kaçmalarını söylediğini" söyledi. Ayrıca İsrail Savunma Kuvvetleri'nin sektör sakinlerinin çatışma alanlarını terk etmeye davet edildiği uyarılarının da etkisiz olduğunu düşünüyor.

Bashi, "İsrail ordusu sosyal medyada QR kodları yayınlayarak elektriği veya interneti olmayan insanlardan nereye gitmeleri gerektiğini öğrenmek için bir şekilde barkodu taramalarını istedi" dedi.

"Haritalarda hatalar olduğu için düzelttiler" diyen Bashi, sözlerine şunları ekledi:

"Tahliye etmeye çalışırken insanların öldürüldüğüne dair haberler var. İsrail ordusunun tahliye emri verdiği bölgelere hava saldırıları devam ediyor. İnsanların bu bölgelere taşınması durumunda bombalanmayacaklarına dair hiçbir garanti veya açıklama yoktu."

İsrail, Hamas'ı insanları canlı kalkan olarak kullanmakla suçlayarak, sivillerin hayatlarına yeterince önem vermediği yönündeki suçlamaları reddediyor.
 

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU