Rus basınında Gazze savaşı: "ABD, Ramallah'taki Filistin yönetiminin Batı Şeria üzerindeki kontrolü kaybedebileceğini düşünüyor"

Rus basını 43. gününde Gazze savaşını nasıl yorumluyor?

Fotoğraf: Reuters

Rus basını 43. gününde Gazze savaşını nasıl yorumluyor? 

Independent Türkçe için 18 Kasım Cumartesi günü Rus basınında yer alan haber ve analizleri derledik:
 

TASS:
 

 

Polyanski, Avrupa'nın kararlılık gösterisini "efendisine hizmet etmekle" ilişkilendirdi

Rusya'nın BM Daimi Temsilci Yardımcısı Dmitri Polyanski, uzun süredir "sağlamlık ve güç"ten vazgeçtiğini belirtti

Rusya Federasyonu'nun BM Daimi Temsilcisi Birinci Yardımcısı Dmitry Polyansky, "Avrupa ancak "efendisinin" jeopolitik çıkarlarına hizmet ettiğinde kararlılık gösterir" dedi.

"X" sosyal ağında (eski adıyla Twitter) paylaşımda bulunan Polyanski, "Avrupa'nın uzun süredir 'sağlamlık ve güç'ten vazgeçtiğini belirtmekte fayda var. Artık yalnızca efendisinin jeopolitik çıkarlarına hizmet ettiğinde dayanıklılık gösteriyor" diye yazdı.

Polyansky, gönderisinde Fransa'nın eski İsrail ve ABD Büyükelçisi Arnaud Bertrand'ın sözlerine katıldığını ifade etti.

Gazze Şeridi'ndeki durum hakkında yorum yapan Polyansky, şunları yazdı: 

"Avrupa'nın (Ortadoğu'daki olaylar hakkında) yüksek sesle konuşmamasını kesinlikle çirkin buluyorum. Orada olup bitenler son derece ciddi ve bence Avrupa devletlerinin çok daha kararlı bir şekilde yanıt vermesi gerekiyor."
 

 

Gazze Şeridi’ne insani yardım götüren Rusya Acil Durumlar Bakanlığı'nın Il-76'sı Grozni'den Mısır'a uçtu

Bakanlık, bölgeye yatak, yastık, kişisel hijyen ürünleri, yiyecek ve bebek maması bağışlanacağını kaydetti

Rusya Acil Durumlar Bakanlığı, Gazze Şeridi halkına 30 tonluk insani yardım daha dağıtacak. Bakanlığın Telegram kanalına göre, Il-76 uçağı Grozni havaalanından Mısır'a doğru havalandı.


RIA Novosti:
 

 

Kaynak: Müslüman ülkeler APEC deklarasyonunu kabul ederken ABD'ye baskı yapıyor

ABD, Müslüman ülkeler yüzünden APEC deklarasyonundaki siyasi açıklamalardan vazgeçti

Heyetlerden birinden bir kaynağın RIA Novosti'ye verdiği bilgiye göre, ABD, Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) liderlerinin açıklamasında Müslüman ülkelerden gelen şiddetli baskı nedeniyle siyasi açıklamalardan vazgeçti.

İsminin açıklanmaması kaydıyla kaynak, "ABD, APEC'in Müslüman üyelerinden gelen şiddetli baskı nedeniyle politikadan vazgeçmek zorunda kaldı" dedi.

San Francisco zirve toplantısında kabul edilen sonuç bildirgesinde APEC ülkeleri politikalarının etkili olması için tüm ve insanların ve ekonomilerin çıkarların ilgi gösterilmesi gerektiği ifade edildi.

Sonuç bildirgesinde bazı katılımcı ülkelerin "APEC jeopolitik konuların tartışılması için uygun bir arena olarak görmedikleri" belirtildi.
 

Kommersant:
 

 

Gazze Şeridi'nden tahliye edilen 216 Rus Kahire'ye gidiyor

Aileleriyle birlikte iki grup Rus, Rusya Acil Durumlar Bakanlığı'nın Kahire'deki operasyon karargahına gönderildi. İlk grupta 170 kişi, ikinci grupta ise 46 kişi vardı. Refah kontrol noktasından ayrıldılar.

Rusya Acil Durumlar Bakanlığı Telegram'daki bir mesajında, "Rusya Acil Durumlar Bakanlığı'nın operasyonel karargahında onlara yiyecek ve gecelik konaklama dahil olmak üzere gerekli tüm tıbbi ve psikolojik yardım sağlanacak" dedi.

17 Kasım öğleden sonra Acil Durumlar Bakanlığı, günün başından bu yana yaklaşık 200 kişinin kontrol noktasından geçtiğini bildirdi. O zamanlar tahliye edilenlerin toplam sayısı 500'den fazlaydı, 288'i Rusya'ya geldi.

Rusların tahliyesi, İsrail ile Filistin Hamas hareketi arasında 7 Ekim'den bu yana devam eden savaşın arka planında düzenlendi. Yabancılar ilk kez 1 Kasım'da kontrol noktasından serbest bırakılmaya başlandı. İlk Rus grubu 12 Kasım'da çıkarıldı.
 

 

 Sadece Gazze değil

Batı Şeria'da yeni bir cephe açılabilir

Perşembe günü Kudüs bölgesinde düzenlenen terör saldırısında 6 İsrailli yaralandı. Bu, İsrail ile Filistin Hamas hareketi arasında 40 gün süren savaşta yaşanan bu tür beşinci olay. Terörist tehdidi arttığı bir ortamda Washington, İsrailli ortaklarını uyarıyor: Görünüşe göre Gazze Şeridi ve Lübnan sınırına ek olarak Batı Şeria'da başka bir cephe açılıyor. ABD, Ramallah'taki resmi Filistin Yönetiminin Batı Şeria'nın kontrolünü kaybedebileceğine inanıyor.

(…)

Gazze'deki savaşa paralel olarak İsrail askerleri her gün Batı Şeria'daki Filistin yerleşim merkezlerine girmeyi sürdürüyor. İsrail savunma ordusundan verilen bilgiye göre sadece çarşambayı perşembeye bağlayan gece yapılan operasyonda "Aranan ve yirmisi Hamas üyesi olan otuz üç kişinin gözaltına alındığı" belirtildi. Savunma ordusu açıklamasında 7 Ekim’den bu yana Batı Şeria'da yakalanmış bin 750 Filistinlinin bin 50'sinin Hamas yanlısı olduğu" ifade edildi.

BM'nin İnsani İşlerden Sorumlu Koordinatörlüğü, perşembe günü yaptığı açıklamada 7 Ekim’den bu yana Batı Şeria'da yapılan bu tür saldırıların günlük sayısının iki misli artarak 3’ten 6’ya çıktığını ifade etti. BM Koordinatörlüğü 7 Ekim’den bu yana Batı Şeria'da 427 Filistinlinin öldürüldüğünü açıklarken, onlardan yüzde 65'i İsrail askerlerinin bölgede yaptığı gözaltına almalar ve çatışmalar sırasında hayatını kaybettiği belirtildi.

ABD, İsrail'in Batı Şeria'da şiddeti artırmasının İsrail'in meşruluğunu ve Gazze Şeridi'nde Hamas’a karşı verdiği ve son zamanlar zaten sallantıda olan mücadeleyi sarsacağını düşünüyor.
 

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU