ABD başkanlık seçimlerini ertelemek neden artık iyi bir fikir olabilir?

Başkanlık makamına olabileceklerle seçimin kendisine olabilecekler arasında keskin bir fark var

ABD Başkanı'nın ve eşi Melania Trump'ın koronavirüs testinin pozitif çıkması dünya gündemine bomba gibi düştü (Reuters)

Başkan ve First Lady için gerçekten çok üzülmek ve iyileşmelerini dilemek için ateşli bir Donald Trump destekçisi olmanıza gerek yok.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Bu pandemi sırasında Kovid-19'a yakalanan diğer pek çok kişi gibi Trump'ın aile üyeleri ve arkadaşları da çaresizce endişelenecek ve hiç kimse geleceğin ne getireceğini bilemez. Adalet, başkanlık seçimlerinin birkaç hafta da olsa ertelenmesine yönelik hazırlıkların yapılmasını gerektiriyor.

20 Ocak'taki Göreve Başlama Töreni'ne yetişmesi için Seçiciler Kurulu'nun resmen toplanacağı 14 Aralık'a kadar sonucun yasal olarak belirlenmesi gerekiyor. Muhtemelen yasaların ve hatta Anayasanın hızlı bir şekilde değiştirilmesi gerekecek. Zor olur ama yapılabilir; 1930'lardan önce Göreve Başlama Töreni ocakta değil marttaydı.

Postayla oy kullanımına dair endişeler abartılı ve partizancaydı, bir adayın (muhtemelen her ikisinin de) sağlığı ve yaşama kabiliyeti rekabetin demokratik meşruiyeti için gerçek bir tehdit. Durum emsalsiz.

Başkanlık makamına olabileceklerle seçimin kendisine olabilecekler arasında keskin bir fark var. Başkanlığa ne olacağına dair prosedür aslında çok açık; seçim içinse çok daha bulanık.

Birleşik Devletler Anayasası'nın 25. kanun değişikliği, bir başkanın kalıcı veya geçici olarak iş yapamaz hale gelmesi durumunda ne olacağını net ayrıntılarıyla ortaya koyuyor. Başkan Yardımcısı Mike Pence, başkan vekili ya da başkan olarak başkanlık görevlerini üstlenir. Bu geri döndürülebilir niteliktedir. Bu, başkanın resmen talep etmesi durumunda gönüllülük esasına göre ya da koşullara bağlı olarak Kongre veya kabinenin karar vermesi yoluyla gerçekleşebilir.
 


Öyle ya da böyle, yürütme organı bazı belirsizlikler ve kaçınılmaz aksamalarla da olsa faaliyetini sürdürecektir. Başkan Trump'ın veya hemen ardından kısa vadeli halefi Mike Pence'in görev süresi, anayasa uyarınca 20 Ocak 2021'de sona erecek.

Trump sağlığına kavuşur ve seçimi kazanırsa, o zaman bu kriz kendiliğinden çözülür. Sağlıklıysa ve kaybederse sonuca meydan okuyacağının sinyalini verdi, bu da zaten açık. Aynı şey Biden zaferi için de geçerli. Ama Trump iş yapamaz durumdaysa ancak hâlâ oy pusulasındaysa ve kazanırsa, o zaman ne olacak? Cevap, 20 Ocak 2021'de başkan olacak gibi görünüyor fakat gerekli noktaya gelirse Pence başkanlık görevini derhal veya eş zamanlı olarak üstlenebilir.

Cumhuriyetçi Parti ve Trump, koşulların değişmesi halinde oy pusulasında Trump'ın isminin yazıp yazmayacağını gözden geçirmek zorunda kalabilir. Cumhuriyetçi Ulusal Komite kurallarına göre, bunu yalnızca belirli koşullar altında yapabilirler. Bu nedenle, önümüzdeki 10 günde Başkan'ın geçireceği toparlanma süreci Cumhuriyetçi liderlerin bu kadar büyük bir soru hakkında ne kadar çok kafa yormak zorunda kalacağını belirleyecek. Birleşik Krallık'ın Boris Johnson'da tanıklık ettiği gibi, önceki güçlü sağlık durumu ve inatçı tavrı hızlı iyileşmenin garantisi değil.

Elbette Joe Biden'ın de enfekte olma ihtimali var, bu daha da kaotik bir durum yaratma potansiyeli taşıyor. Zaten olağanüstü koşullarda yapılacak olan başkanlık seçimi özgür ve adil olmalı, seçmenler Beyaz Saray'a kimi yerleştirdiklerini bilmeli.

Örneğin, Trump'ı desteklemeyi asla düşünmeyen ama başkanlık için Pence'e oy verecek seçmenler olacaktır. Sayıları, Biden'ın Trump karşısındaki mevcut anket liderliğini tersine çevirmeye yetecek kadar yüksek olabilir.

Bu demokratik zorunluluk mevcut yasadan ve anayasanın hükümlerinden bile üstün olmalıdır. Trump herkesin hızlıca uğraşması gereken normale hızla dönüşü başaramazsa, o zaman tüm bahisler kapanmalı.

 


 

independent.co.uk/voices

Independent Türkçe için çeviren: Noyan Öztürk

Bu makale kaynağından aslına sadık kalınarak çevrilmiştir. İfade edilen görüşler Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU