Rus basınında Gazze savaşı: "Ateşkesin sağlanması için giderek daha ısrarcı çağrılar yükseliyor"

Gazze savaşının 62. gününde Rus basını yaşananları nasıl görüyor?

Fotoğraf: Reuters

Gazze savaşının 62'nci gününde Rus basını, yorumcular ve uluslararası medyanın Rusça yayınlar servisi manzarayı nasıl görüyor?    

Independent Türkçe için 7 Aralık Perşembe günü rus basınında yer alan haber ve analizleri derledik:      

 
Kommersant:

Kommersant’ın Ortadoğu muhabiri Marianna Belenkaya'nın Tel Aviv'den geçtiği haber özetle şu şekilde:
 

 

İki ay geçti, ne kadar kaldı?

İsrailliler Gazze Şeridi'nin güneyindeki askeri operasyonlarını yoğunlaştırıyor

İsrail ile Filistin Hamas hareketi arasındaki savaşın başlamasından iki ay sonra, hiç kimse hâlâ düşmanlıkların sona ermesinin zamanlamasını veya bundan sonra ne olacağını tahmin edemiyor. İsrail ordusu şu ana kadar kara operasyonunun en zor görevlerinden birine başladı: Gazze Şeridi'nin güneyindeki Han Yunus şehri için yapılan savaş. Bölge Hamas liderliğinin kalesi olarak kabul ediliyor. Muhtemelen Gazze'deki hareketin lideri, 7 Ekim'de İsrail'e yapılan saldırının baş organizatörü Yahya Sinvar da da orada olduğu tahmin ediliyor.

İsrail Savunma ordusundaki bir kaynağın Kommersant gazetesine verdiği bilgiye göre savaşa kadar Gazze Şeridi'nde Hamas’ın emrinde 30 bin savaşçı vardı. Kaynak şimdiye kadar İsrail kara kuvvetlerinin askeri operasyonları Gazze'nin Kuzey kısmına odaklanmıştı. Ve onun sözlerine göre, Hamas’ın o bölgedeki askeri birlikleri fiili olarak fonksiyonlarını durdurmuşlar.

Arap ve İsrail medyası savaşın artık Han Yunus merkezine kadar sıçradığını haber veriyor. İsrail ordusu kentin Kuzey ve Doğu kısmındaki vatandaşların Mısır sınırında bulunan Refah bölgesinin “daha güvenli yerlerine" gitmesi çağrısında bulundu. Fakat çoğu insan gitmeyi reddederken Han Yunus'ta, Gazze'nin Kuzey bölgesinden gelmiş birçok mültecinin gitmeye yeri de yok. BM'nin verilerine göre 1,9 milyon insan (Gazze Şeridi'nin yüzde 80'i) zorunlu mülteci durumuna düştü.

İsrail'in kendi amacını ne zaman gerçekleştireceği hala belli değil. Farklı açıklamalarda şiddetli çatışmaların iki ay daha sürebileceği ifade ediliyor. Askeri operasyonların bitmesinin ertesi günü Gazze'nin durumunun ne olacağı da belli değil.

İsrail'in Kap teleradyo şirketi Gazze'de Filistin yönetiminin bulunmasına izin vermeyeceğini Washington'a söylediği belirtiliyor. Bu, günümüzün sorusu değil. Şimdilik Gazze Şeridi'nde sivil ahalinin ölümüyle ilgili İsrail'i uyaran ABD, Hamas ile savaşta kendini savunması konusunda Yahudi devletini destekliyor...Gazze'de ateşkesin sağlanmasına ilişkin giderek daha ısrarcı çağrılar sesleniyor.


BBC Rusça yayınlar servisi:
 

 

ABD Dışişleri Bakanlığı: ABD, Gazze Şeridi'nde güvenli bölge oluşturulmasına karşı

ABD Dışişleri Sözcüsü Matthew Miller, çarşamba günkü basın toplantısında "Gazze Şeridi sınırları içinde oluşturulacak güvenli bölgeye karşı çıkacaklarını" söyledi.

 

Han Yunus'taki savaş: İsrail'in Güneyinde kameralardan neler görünüyor?

Gazze Şeridi'nin Güneyindeki Han Yunus kentinde savaş sürüyor. Bunun belirtilerini İsrail'in Güneyinde kurulmuş kameralardan görmek mümkün.


RIA Novosti:
 

 

Kraliyet resepsiyonu: Putin yeni bir dünya düzeni kuruyor

İsrail'deki çatışma ABD'nin işin başında kendi müttefikini savunamadığını, daha sonra ise Filistinlileri kırıma tabi tutmaması için ona etki edemediğini gösterdi.

ABD'nin, Gazze'deki kitleleri kırıma tabi tutanları şımartması sadece Müslümanların değil dünyanın aklı başındaki tüm insanlarının öfkesine neden oldu.

DAHA FAZLA HABER OKU