İnce manşetlerde

Beştepe'de Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştüğü ileri sürülen Muharrem İnce'nin açıklamaları pek çok gazetenin manşetinde yer aldı

Fotoğraf: AA

Sözcü yazarı Rahmi Turan’ın “Saray’da Erdoğan’la görüşen CHP’li” iddiasının ardından kameraların karşısına geçerek açıklamada bulunan Muharrem İnce, 25 Kasım 2019 tarihli Akşam, Takvim, Sabah, Güneş, Yeni Şafak, Star, Türkiye, Yeni Akit gibi gazetelerin manşetlerinde yer aldı.

Hürriyet gazetesi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'yla yapılan söyleşiye yer verirken, olayların merkezindeki Sözcü gazetesi, İnce'nin "Saray komplosu deyip bu işin içinden çıkamazsınız, Genel Başkan da kandırılmış" ifadelerini kullandı. 

İşte bazı gazetelerin İnce manşetleri:

Akşam gazetesi İnce’nin açıklamalarından “Kumpas CHP’de kuruldu” manşetini attı.


Takvim, CHP Genel Merkezi’nin fotoğrafını haberinde kullanarak, “Tezgah burada” dedi.


Sabah gazetesinde, İnce’nin “CHP bu pisliği temizlemelidir” ifadesi başlık olarak yer bulurken, gazetede İnce’nin ifadeleri aynen aktarıldı.


Güneş de “pislik” ifadesini manşet yaptı. Kılıçdaroğlu’nun fotoğrafına yer verilen gazetenin manşetinde İnce’nin “çete” ifadesi ve tekne iddiası da yer buldu.


Star gazetesinin manşeti de “CHP bu pisliği temizlemeli” oldu.


Yeni Şafak, geniş olarak yer verdiği İnce haberini, Sabah, Star ve Güneş gazeteleri gibi “CHP bu pisliği temizlemeli” ifadesinden gördü.


Türkiye gazetesi, “Hedefteki İnce, partisinden açıklama istedi” diyerek diğer gazeteler gibi “CHP pisliği temizlemeli” başlığını attı.


Yeni Akit gazetesi “CHP’de Bizans oyunu” diyerek diğer gazetelerden farklı olarak Ekrem İmamoğlu için, “İmamoğlu, ‘İnce kumpas’ın neresinde?” diye sordu. Ancak Yeni Akit de İnce’nin “Kılıçdaroğlu bu pisliği temizlesin” ifadesini ilk sayfasında kullandı.


MHP’nin yayın organı niteliğindeki TürkGün gazetesi de İnce’nin memleketi Yalova’da yaptığı açıklamalara yer verdi.


Neler yaşandı?

Sözcü yazarı Rahmi Turan’ın, 20 Kasım 2019 tarihinde kaleme aldığı köşe yazısında “CHP’li bir ismin Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne giderek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüştüğü” iddiası Türkiye’de en çok tartışılan konu oldu. Turan yazısında CHP’li isme Erdoğan’ın “Türkiye’nin güvenliği için senin CHP Genel Başkanı olman gerekir; memleketin iyiliği için bu gerekli, ben de yardımcı olurum” dediğini de iddia etti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Rahmi Turan, daha sonra canlı yayına telefonla bağlanarak yaptığı açıklamada bu kişinin Muharrem İnce olduğunu açıkladı. Ancak İnce bu iddiayı sert bir dille yalanladı. Sözcü yazarının haberin kaynağı olarak gösterdiği gazeteci Talat Atilla ise kaynağının CHP'li bir isim olduğunu ve iddiayı Kılıçdaroğlu'na da “bir şekilde” teyit ettirdiğini söyledi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Fox TV’den İsmail Küçükkaya’ya konuşarak “iddianın doğru olduğuna inandığını” söyledi. Kılıçdaroğlu görüşmeye giden kişinin kim olduğu konusunda ise, “Özel bir tahminde bulunmak istemiyorum ama doğrudur” ifadesini kullandı. Ana muhalefet partisinden konuya dair yapılan son açıklamada da CHP Sözcüsü Faik Öztrak, partilerinin dizayn edilmesine çalışıldığını belirterek, Talat Atilla'ya kaynağını açıklama çağrısı yaptı.

İnce geniş kapsamlı açıklamasından önce Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan’a, “CHP Genel Merkezi’nde bir çete var” açıklaması yaptı. İnce, Kılıçdaroğlu’nu da aradığını söyleyerek, “Birlikte fotoğraf verelim dedim;  “Görüşürüz, bakarız” falan dedi, kabul etmedi” ifadesini kullandı.

 İnce daha sonra memleketi Yalova’da kameraların karşısına geçti. CHP Genel Merkezi’nde bir çete olduğunu ifade eden İnce, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne gitmediğini bir kez daha vurgularken “Derdimiz bu değil artık. Burası kapandı. Bir komplo var ortada. Bu tezgahın sorumluları açığa çıkarılmalıdır” dedi.

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU