Bilim insanları 100 yaşını görmenin sırrını açıkladı

80 yaşından sonra bile etki ediyor

Uzmanlar insanların hâlâ nadiren 100 yaşını gördüğünü söylüyor (Unsplash)

Bilim insanları 100 yaşına kadar yaşamanın sırrını açıkladı. Sağlıklı yaşam sürmenin 80 yaşından sonra bile etkili olduğu ortaya kondu. 

Düzenli egzersiz yapmak, sebze ve meyve içeren sağlıklı bir beslenme biçimini sürdürmek, alkolle sigara tüketimine dikkat etmek gibi faktörlerin yaşamı uzattığı biliniyor. Bunların yanı sıra genetik faktörler de en azından bir dereceye kadar yaşam süresini belirliyor. 

Öte yandan bu alanda yapılan çalışmalar çoğunlukla en fazla 60 yaşındaki kişilere dair analizler içeriyor ve hayatın daha ileriki döneminde yaşam tarzının nasıl bir rol oynadığı pek bilinmiyor.

Çinli araştırmacılar bu eksikliği giderme amacıyla 80 yaş ve üstüne odaklanan bir çalışma yürüttü. Bulgularını JAMA Network Open adlı hakemli dergide dün yayımlanan makalede açıklayan ekip, 100 yaşına kadar yaşamanın arkasındaki faktörleri inceledi.

Araştırmacılar 1998'den beri 80 yaş ve üstündeki kişilerin sağlık bilgilerini derleyen Çin Boylamsal Sağlıklı Uzun Ömür Araştırması'nın kapsamlı veritabanından yararlandı. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Çalışma kapsamında 100 yaşını görmüş 1454 kişiyle birliklte benzer bir geçmişe sahip olsalar da bu yaşa gelmeden ölen 3 bin 768 kişinin verisi incelendi. 

Ardından bilim insanları üç ölçüt üzerinden katılımcıların sağlıklı bir yaşam sürüp sürmediğini saptamaya çalıştı. Sigara kullanımı, düzenli egzersiz yapma ve çeşitlilik içeren bir beslenme biçimine sahip olma durumlarının her birine 0'la 2 arasında puanlar verildi. 

Bu alışkanlıklara hayatlarının hangi dönemlerinde (hiçbir zaman, önceden veya şu anda) sahip olduğuna da bakılırken, bir katılımcının alabileceği en yüksek puan 6'ydı. 

Araştırmacılar 5-6 puan alanların 100 yaşına ulaşma ihtimalinin, 0-2 puan alanlardan yüzde 61 daha yüksek olduğunu buldu. En yüksek puanları alan gruptaki 851 kişinin 276'sı 100 yaşını görmüştü. 

Çalışmanın bulguları sağlıklı bir yaşam sürmenin her yaşta faydası olduğunu gösterse de katılımcıların geçmişine dair detaylı bilgi olmaması önemli bir sınır. 

Ayrıca 100 yaşına ulaşma ve sağlıklı yaşam arasında bir bağlantı kurulmasına karşın neden sonuç ilişkisinden bahsetmek mümkün değil. 

İç hastalıkları uzmanı Dr. Su Hlaing Hnin, Healthline'a yaptığı açıklamada bulgulara temkinli yaklaşılmasını tavsiye ederek şöyle diyor:

Egzersiz süresi ve yoğunluğu gibi bazı davranışları ölçmek zor.

Diyetisyen Dan Gallagher, sağlıklı yaşamın bazı yönlerinin kişiden kişiye değişebileceğini fakat belli başlı şeylerin herkese fayda sağlayacağını söylüyor:

Aktif kalmak, yaşlılıkta sağlıklı kalmak için listenin başında yer alıyor.

Gallagher bir topluluğun parçası olmanın da en az egzersiz kadar önemli olduğunun altını çiziyor. 

Başka uzmanlar da egzersizin yanı sıra sağlıklı beslenmenin önemini vurgulayarak işlenmiş gıdalardan kaçınılmasını tavsiye ediyor.Independent Türkçe, Study Finds, Medical News Today, Healthline, JAMA Network Open

Derleyen: Büşra Ağaç

DAHA FAZLA HABER OKU