İstediği tepkiyi alamayan Biden: "Bunu alkışlayabilirsiniz"

Başkan, West Point'in askeri öğrencilerine ABD'nin küresel siyasette oynadığı güçlü rolü hatırlatırken dünyanın dört bir yanında devam eden çatışmalara değindi

Başkan Joe Biden, cumartesi günü ABD Askeri Akademisi'nin mezuniyetinde konuşurken kalabalıktan, yeni mezun West Point'in askeri öğrencilerine yaptığı ilham verici konuşmayı onaylamalarını istedi.

Annapolis'teki ABD Deniz Harp Okulu'yla akademi arasındaki rekabet hakkında şaka yaptıktan ve öğrencilerin küçük bir ihlalini affettikten sonra sağır edici bir alkış alan Biden, dünyaya liderlik etmekle ilgili cesaretlendirici sözler söylediğinde sessizlikle karşılandı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Biden, "Şunu asla unutmayın: Amerika sadece örnek alınacak gücüyle değil, oluşturduğu örneğin gücüyle liderlik ettiğinde en güçlüdür" dedi.

Birkaç saniye sonra da "Bunu alkışlayabilirsiniz" diye ekledi.

Biden konuşmasına devam etmeden önce kalabalık alaycı bir alkışla karşılık verdi. ABD Başkanı, 1036 askeri öğrenciye ABD Ordusu'nun üyeleri olarak görevlerinin bir siyasi partiye değil anayasaya bağlılık yemini etmek olduğunu belirtti ve Amerikan askerlerini Ukrayna ve İsrail'den uzak tutacağını söyledi.

Geçmiş başkanlar, West Point'teki mezuniyet konuşmalarını yeni askeri tedbirleri duyurmak ya da devam eden çatışmalara değinmek için kullanmıştı.

Biden konuşmasında devam eden savaşlardan ve ABD'ye yönelik dış tehditlerden kısaca bahsetti ve askeri öğrencilere ABD'nin dünya çapında istikrarın korunmasını sağlamada güçlü bir rol oynadığını anlattı. 

ABD Başkanı, alkış tufanı eşliğinde Rusya'ya karşı mücadelesinde Ukrayna'ya verdiği desteği yineledi ve Gazze'deki insani krize değindi. Ayrıca Çin'in Tayvan'ı kontrol etme girişimleri ve İran'ın İsrail'e yönelik füze saldırıları hakkında da uyarıda bulundu.

Biden, "ABD Silahlı Kuvvetleri sayesinde, dünyanın tek süper gücü, vazgeçilmez ulusu ve önde gelen demokrasisi olarak sadece ABD'nin yapabileceği şeyi yapıyoruz"  dedi.

Biden mezuniyet konuşması sırasında siyasi rakibi ve selefi Donald Trump'tan doğrudan söz etmedi. Ancak Biden, kampanyasında altı çizilen bazı benimsediği değerlere imada bulundu. 

West Point'teki ilk gününüzde sağ elinizi kaldırıp bir yemin ettiniz. Bir siyasi partiye veya bir başkana değil, Amerika Birleşik Devletleri Anayasası'na yemin ettiniz.

Yemininize bağlı kalın.

Biden ayrıca yeni mezunları, okulun "Bir askeri öğrenci yalan söylemez, hile yapmaz, çalmaz ve bunları yapanlara göz yummaz" diye belirtilen onur kuralına sadık kalmaya teşvik etti.


* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir. 

https://www.independent.co.uk/news

Independent Türkçe için çeviren: Gökçe Uçak

 

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU