PODCAST | Antik Suriye'nin çöküşü

"Yaptığım çalışmalarla geçmişe ilişkin gerçekleri gün yüzüne çıkarmaya çalışıyorum ama benim yanıtlayamadığım, karanlıkta kalmış birçok soru var"

Mısır Ptolemy tarafından Suriye ve Finike'nin egemenliği, MÖ 313'te Antigonidlere karşı yaygın muhalefete katılmasıyla kısaca sona erer.

1.JPG

MÖ 312'de Seleucus Nicator, Antigonus'un oğlu Demetrius'u Gazze Savaşı'nda yener ve bu da Batlamy'nin Coele Suriye'yi yeniden işgal etmesine kısa bir süre izin verir.

Savaş servetinin tersine dönmesinin ardından, Antigonus Suriye'yi işgal etmek için güçlenerek işgal ederken tekrar geri çekilir. 

Suriye'nin büyük bir kısmı, MÖ 301'deki belirleyici Ipsus Savaşı'nın ardından Yunan Selevkos imparatorluğu tarafından kazanılır, ancak Selevkos, Batlamyus'un Coele Suriye'yi elinde tutmasına izin verir.

Seleukos, MÖ 305'te kendisini Suriye ve Babil kralı ilan eder ve mevcut bir yerleşimi büyük ölçüde yeniden inşa edip, genişleterek Mezopotamya'daki Seleukos şehrini hemen kurar.
 

 

Şimdi Orontes'te (Suriye Antakyası) Antakya şehrini de kurar. Yıllar geçtikçe Selevkoslar, Suriye'nin geri kalanı üzerinde Ptolemaik Mısır'a karşı savaşa girerler ve nihayet MÖ 195'teki Beşinci Suriye Savaşı'nın sonunda tam mülk edinilir.

Ancak zamanla, bir tarafta Romalılar, diğer tarafta Partlar tarafından yok edilen Selevkos İmparatorluğu MÖ 63'te sona erer.

Her türden son Selevkos hükümdarı olan XIII. Antiochus, Suriye'yi bir Roma eyaletine dönüştürdüğünde Pompey tarafından tahttan indirilir.

Orontes'teki Antakya (Suriye Antakyası), sonraki Roma dönemi boyunca önemli bir şehir olmaya devam ediyor ve erken Hıristiyanlığın önemli bir merkezi olarak hizmet ediyor.
 

 

Sasaniler, Suriye'nin doğusundaki Roma kale şehri Dura'yı ele geçirir. Kaleyi ele geçirme çabalarının bir kısmı, sur ve kulenin altına derin bir maden kazmayı içerir.

Romalılar onları durdurmak için diğer taraftan tünel açarlar ve kesişme noktasının etrafında bir şaft oluşturulurken kesin sonuç ise bilinmiyor.

1900'lerin başında arkeolog Robert du Mesnil du Buisson, madenlerde 19 Romalı iskeletinden oluşan bir yığın keşfeder. Yakınlarda ise sadece bir Sasani iskeletleri var.

2009 yılında Leicester Üniversitesi'nden Simon James, Sasanilerin Romalıları karşı kazılarında duyduklarını ve onlarla buluşmak için ateş yaktıklarını teorileştirir.

Romalılar, muhtemelen dumanı boşaltmak için iki maden arasındaki şaftı açarlar. Madende kükürt ve bitüm keşfedildi ve muhtemelen Roma cesetlerini keşfedilecek en eski kimyasal savaş kurbanları haline getirdi.

James, Sasanilerin düşmanlarının akciğerlerinde sülfürik asit haline gelen ölümcül dumanlar çıkarmak için bu kimyasalları kasıtlı olarak ateşe attığına inanıyor.

Ölen tek Sasani askeri muhtemelen yangının başlatıcısıdır ve zamanında dışarı çıkamaz. Duman temizlendikten sonra, Sasaniler cesetleri bir kalkan gibi hızla karşı mayına yığar ve onu yok eder.

Madencilik çabaları duvarları yıkmaz, ancak Sasaniler sonunda yine de içeri girerler. Bazı sakinleri öldürürler ve geri kalanını İran'a sürerler.

Selevkos tarafından kurulan Dura sonsuza dek terk edildi.
 

 

MS 395'te Roma imparatorluğu bölündü. Suriye, Doğu Roma imparatorluğu'nun bir parçasıdır.

Şam, Suriye'deki genel olaylar dizisini takip eder, ancak MS birinci yüzyılda Nabataean krallığının bir parçası haline gelir.

638-640'ta Suriye, İslam orduları tarafından fethedilir, imparatorluğun bir parçası olur ve kendi Suriye valileriyle birlikte yönetilir.

 

 

*Bu makalede yer alan fikirler yazara aittir ve Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir. 

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU