Yargıç, Gazze'ye sırtını döndüğü için acı içinde

Goldstone'un arkadaşları bana Gazze’ye sırtını dönmesi için baskı yapıldığını ve büyük bir kişisel bunalım içinde olduğunu söyledi

Bir süper kahraman seni yüzüstü bıraktığında, ihanet sonsuza dek sürer. Richard Goldstone'un benim süper kahramanım olduğunu söylendiğinde yalnız değildim, biliyorum - Orta Doğu’da iktidara gerçeği söyleyen en müthiş, zeki ve cesur bir yargıçtı. Ardından korkmuş bir siyasi mahkum gibi, savaş suçlarını bu kadar cesurca gösterdiği millete duyduğu sevgi iddiaları ile vazgeçti.

Şimdi, yıllar süren sanal sessizliğin ardından, 2008-2009 Gazze savaşından sonra İsrail ve Hamas'ın affedilmez şiddeti ile karşı karşıya kalan adam, az bilinen ancak sağlam bir akademik alanda bir savunucu buldu. Yahudi bir Güney Afrikalı olan Yargıç Goldstone, İsrailliler ve destekçileri tarafından İsrail’in Gazze’deki Filistinlilere (çoğu sivil olmak üzere 1300 civarında ölü) ve sayıca daha az suçun olduğu Hamas'a (13 İsrailli öldü, üçü sivil, ayrıca bir dizi Filistinli "muhbir" idam edildi) yönelik vahşetin kanıtlarını listeledikten sonra "kötü" ve "şarlatan" olarak kınandı.

Brandeis Üniversitesi'nden bir bilim adamı olan Profesör Daniel Terris, onun hukuk ve etik konusundaki çalışmalarından etkilendiği için kitabını The Trials of Richard Goldstone olarak adlandırıyor. İyi unvan, ama puro yok.

Terris kesinlikle adil. Belki de çok adil. Goldstone'un Washington Post'a yazdığı hakimin araştırmasını etkili bir şekilde yıkan ve Gazze savaşı hakkında kendisinin ve diğer üçünün yazdığı raporunun vardığı sonuçların yer aldığı yazıyı nazikçe ele alıyor. Kitap, Princeton hukuk profesörü ve eski BM radyosunun Gazze ve Batı Şeria'daki insan hakları raportörü Richard Falk'ın Goldstone’un vazgeçmesini "böylesine seçkin bir uluslararası devlet memuru için kişisel bir trajedi" olarak tanımladığını anımsatıyor. Bence Falk haklıydı.

Ancak Terris’in kitabının alt metni, birçoğu Gazze’ye geldiğinde Goldstone’a güvenlerini veren Filistinlilerin trajedisi yerine bu kişisel trajedi ve ona ailelerinin katledildiğini söylemesi etrafında dönüyor. Mesela Wael El Samouni Goldstone'a şahsen aile üyelerinin 23'ünün İsrail ordusu tarafından nasıl öldürüldüğünü ve kişisel fotoğraflarını duvarda gösterdiğini söyledi. Terris, "kaybın acısı Goldstone'u derinden etkiledi" diyor. "Wael'in turu tamamlamasıyla, ikisi de duygularını içeremedi ve birbirlerine gözyaşı içinde sarıldılar" diye yazıyor Terris.

Yani burada, diğerleri gibi, Goldstone'a inanan bir Filistinliydi. Başlangıçta, bazı İsrailliler de onun katılımını memnuniyetle karşıladı. Güney Afrika'lı bir Yahudi topluluğundan olmasının yanı sıra seçkin bir avukat ve yargıç olarak çok beğenildi. Ayrıca, eski Yugoslavya için Uluslararası Ceza Mahkemesi başsavcısıydı. 
Lahey'deki son günlerinde Goldstone ile uzun süre konuştum ve ona savaş suçları ile toplu cinayet arasındaki ayrım çizgisini sordum.

“Sanırım doğası gereği gerçekten iyimserim” dedi bana. “Herhangi bir ülkede, dünyadaki insanların ezici çoğunluğunun hoşgörülü, iyi insanlar olduğundan, kötü insanlar olmadığından kesinlikle hiçbir şüphem yok. Çok fazla zarar veren çok az sayıda kötü insan var… Ben kötü liderlerden bahsetmiyorum. Korkunç suçlar işleyen sıradan insanlar hakkında konuşuyorum; aksi halde iyi, yasalara saygılı insanlar.

Ve en temel itici güç korku: Eğer öldürmezlerse öldürürler ya da ülkelerinden yoksun bırakılırlar korkusu. 'Bu insanlar bizi öldürecek, bu insanlar bizi evimizden ve topraklarımızdan mahrum bırakacak gerçekte ise burada olma hakkına sahip değiller ve zaten burada olmaya layık değiller' diye söylemelisiniz."

Goldstone, 13 yıl sonra BM Gazze soruşturmasını yürütmeyi kabul ettiğinde, bu sözleri tekrar okudum. Filistinlilerle konuşmak için Gazze'ye gittiğinde ne kadar ileriye gören kişiler olduklarını nasıl kanıtlarlardı? Her bir İsrailli Cenevre'deki BM'ye kanıt sunabilmesine rağmen, İsraillilerin soruşturmasına katılmayı reddedeceklerdi.

Goldstone'un benimle tüm kurbanların adalet edinme gerekliliği hakkında konuştuğu Lahey'deki tartışmamızın bir başka unsuru daha vardı. "Kurbanların onlara ne yaptığını resmi olarak kabul ediyor" dedi. "Toplumun sana ne olduğunu resmen onaylamasını istiyorsun.

"Fakat 1915 soykırımının milyonlarca Ermeni kurbanının Türklerin ellerinde ne olduğunu ona sordum. Justice Goldstone’un mahkemesinden de yararlanamadılar. "Eh, kaçırdılar," dedi hemen. "Tekne onların limanına girmedi." Bu zor bir karardı, dedim. Goldstone, "ama doğru,” diye yanıtladı. "Adalet hakkına sahiplerdi. Onlara teklif edilmedi."

Öyleyse, Gazze’de çok daha küçük bir toplu katliamın gerçekleşmesi nedeniyle Filistinli kurbanlara ve aynı çatışmada daha az İsrailli kurbana ne olacak? Goldstone tekneyi limanlarına götürür mü? Onlara adalet teklif edilir mi? Filistinliler açıkça hakimin onlara bunu önereceğine inanıyorlardı. Yahudi olduğunu biliyorlardı ve umursamadılar. Yugoslavya mahkemelerindeki cesaretini gördüler.

Bilmedikleri ise tüm cesur liberallerin belası, Alan Dershowitz dışında hiçbiri tarafından kendisinin "kötü" olarak anılacağıydı. Sonra Goldstone’un 1996’da Lahey’de bana ne dediğini hatırladım. Adalet arayışının "son yarım asırda 90 savaşın üzerinde işlenen korkunç vahşeti ortadan kaldırmak için mümkün olan tek caydırıcı güç olduğunu" söyledi. Uluslararası suç liderleri hesaba çağrılabileceğini biliyorsa, bu... Büyük oranda davalar için bir tür caydırıcı gibi görünür." 

İşte oradaydı: şimdi, Filistinliler ve İsrailliler için, kendi memurları, askerleri, savaşçıları, gerillaları bugün Gazze'deki eylemleri için kesinlikle en yüksek mahkemelerde tahsis edilebilirdi. Goldstone’un 2009’daki son raporu, hem İsraillilerin hem de Filistinlilerin savaş yasalarını ihlal ettiğini, İsrail’in orantısız güç kullandığını, Filistinli sivilleri ve sivil altyapısını hedeflediğini ve sivilleri insan kalkanı olarak kullandığını söyledi. Hamas ve diğer grupların kasıtlı olarak İsrailli sivilleri hedef aldığını belirtti. Üçüncü sınıf silahları ve az sayıda İsrailli kurbanı mazeret olarak göstermedi.

Daha sonra Goldstone'a yönelik taciz, daha da sert, nefret dolu ve kişisel bir şekilde başlamıştı.
Raporunun üç ortak yazarı bile söylemeden, Washington Post için tüm çalışmalarını sarsan bir makale yazdı. 
Bu kısa makalenin özü - zaten garip bir şekilde, New York Times tarafından reddedildi. Daha sonra İsrail’in (elbette, orijinal Goldstone soruşturmasına yardımcı olmayı reddettiği gibi) yaptığı araştırmaların “sivillerin kasıtlı olarak politika konusu olarak hedef alınmadıklarını” göstermesiydi.

Ancak orijinal raporun söylediği bu değil; İsrail’in, sivilleri "cezalandırmak", küçük düşürmek ve terörize etmek için kasten orantısız ve ayrım gözetmeyen güç kullandığını söyledi. Muhtemelen bir savaş suçu teşkil ediyor. Goldstone, gerçeği büyük ölçüde görmezden gelse de, İsrail askerleri, yeni bir askeri politikanın bir parçası olarak kendi yaşamlarını sivillerinkinden daha önemli görmeleri gerektiğini söylemişti. Bir İsrail kabine bakanı aslında Gazze'de İsrail askerlerinin “çılgına döndüğünü” söylemişti.
“Niyet” ile ilgili değildi. Bu, kaçınılmaz ve geri dönülmez bir şekilde bir kan banyosuna yol açacak taktiklerin kullanılmasıyla sivillerin toplu olarak öldürülmesiyle ilgiliydi.

Goldstone'un dostları daha sonra bana hem İsrail hem de kendi ailesinin üyeleri tarafından kendisine "acı çekmesi" için baskı yapıldığını ve büyük bir kişisel sıkıntı içinde bulunduğunu söyledi. İsrail’in kendi askerlerinin davranışlarına yönelik soruşturmasından Goldstone’un ne kadar etkilendiği, garip bir şekilde ortaya çıktığı ve Gazze’de kredi kartı çalmakla suçlandığı iddiası vardı.

Şu an Ortadoğu hakkındaki kitabımla ilgili araştırma yapıyordum ve Goldstone'a yazdım, raporunu izleyen aylarda kendisine ne olduğunu söyleyip söyleyemeyeceğini sordum. Uzun yıllar boyunca "büyük bir hayranlıkla" yazdığım köşe yazılarını okuduğunu, ancak Gazze raporundaki tüm görüşme isteklerini reddettiğini ve bunun politikasını sürdürdüğünü belirterek hem nazik hem de saygılı bir mesajla cevap verdi. Bir istisna yapmanın "haksız" olacağını söyledi.

Haklı olarak Daniel Terris için bir istisna yaptı. Goldstone trajedisi, Fisk'in kendi çalışmamda alacağı iki bölümü değil, bütün bir kitabı hak ediyor. Sorun Terris'in kendisinin Goldstone'a muhtemelen konusunun isteyeceği altın mea culpa'yı vermeyi zor bulmasıdır.

"Misyonun daha geniş kapsamlı sonuçlarından geri adım atarak," diye yazıyor Terris, "talep ettikleri tüm karmaşıklık ve nüanstaki savaş yasalarını göz önüne alma fırsatını canlandırdı. Goldstone'un öne sürdüğü rapor “asimetrik savaşın karmaşık koşullarında sivil hayatın en iyi şekilde nasıl korunacağına dair zorlu soruları öne çıkardı."
Bu boş laftan daha fazlası var. Wa'el el-Simouni'nin ailesinin katliamında çok karmaşık veya "asimetrik" bir şey bulduğundan şüpheliyim. Nürnberg yargıçlarının, zamanlarını savaş yasalarının karmaşıklığı ve "nüansları" hakkında boş boş konuşarak harcamasına gerek yoktu.

Gerçekte, Goldstone, Güney Afrika'daki Yahudi topluluğu tarafından taciz edildi. Torununun bar mitzva'sından etkili bir şekilde men edilmiştir, daha sonra iptal edildi. İbrani Üniversitesi yönetim kurulundan atıldı. Ve ailesi özellikle Terris’in kitabında "ateşli bir Siyonist" olarak nitelendirilen kızı Nicole da şaşırmış haldelerdi. Terris, "Nicky’nin duyguları bazen ondan daha iyi bir hal aldı ve birden fazla vesileyle ebeveynlerinden birinde ya da diğerinde patlak verdi" diyor.

İsrail Yahudilerini yüceltmek için bir Nazi işbirlikçisi gibi davrandığı yönündeki suçlamalar ile birlikte, Güney Afrika’nın renkli ve siyah vatandaşlarını korumak için elinden gelenin en iyisini yapmış olan Yargıç Goldstone’a siyah sanıklara karşı ölüm cezalarını desteklediğine dair kanıtlara dayanılarak İsrail basını bir kampanya başlattı. Ona "asan hakim" denildi. Terris bu olayları tam olarak netleştirmiyor, cezaların yerine getirilmediğine dair rahatlatıcı bir öneriyle tasarruf sağlıyor.

Kesinlikle Goldstone, bu ölüm cezaları Lahey'deki atanmasından veya Gazze raporunun lideri olarak görevinden önce basına verdiği röportajlarında veya tanıtım metinleri kullanılmamıştı.

Goldstone için hala çok üzülüyorum. Bence - ve hala - hassas ve iyi bir adam. Fakat İsraillilerin bombaları, roketleri ve mermilerinden dolayı bu kadar zalimce acı çeken Filistinli siviller için daha çok üzülüyorum. Daha sonraki tüm "acıları"na  Goldstone'dan çok daha fazla dayandılar.

Kamu arafı bir şeydir. Cehennem başka bir şey. Gazze'ye adaleti sağlamak için gelen nazik, düşünceli, yasal ve onurlu adama güvendiler. Ve Goldstone onlara adaleti verdikten sonra, o adaleti onlardan tekrar aldı. Obama hükümeti bile yadsınamaz bir şekilde Goldstone raporunu gizlemeye çalıştı. Saldırganca bir şekilde, Mahmud Abbas’ı sözde Filistinli "Otorite" yapması da öyle.

Filistinliler çok sık ihanete uğradı. Ve şimdi Goldstone tarafından da ihanete uğradılar. Bu gerçekten bir trajedi. Biyografisini yazan şimdi "hukukun kusurlarını anlayan" bir yargıç olarak Goldstone'un "adaletin geleceği için taslak bir rota düzenlediği" sonucuna varmıştır. Filistinliler için yapmadı.

 

*Bu makalede yer alan fikirler yazara aittir ve Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

 

 

Bu makale kaynağından aslına sadık kalınarak çevrilmiştir. İfade edilen görüşler Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

DAHA FAZLA HABER OKU