Eski Ukrayna Başbakanı Timoşenko: Putin soğuk, zalim ve şeytani

Gerekirse Rus askerleri öldürmekten çekinmeyeceğini söyleyen Yulia Timoşenko, "Kremlin beni ölüm listesine eklemiş" dedi

Yulia Timoşenko, 2010, 2014 ve 2019'da devlet başkanlığı için adaylığını koymuş, seçimlerde iki kez ikinci bir kez de üçüncü olmuştu (New York Times)

Eski Ukrayna Başbakanı Yulia Timoşenko, Birleşik Krallık'ın önde gelen gazetelerinden Guardian'a verdiği söyleşide, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i "soğuk ve zalim bir şeytan" diye niteledi.

Putin'in verdiği askeri operasyon emriyle 24 Şubat'ta başlayan savaşın ilk gününde başkent Kiev'de olduğunu anlatan Timoşenko, gerekirse Rus askerlerini öldürmekten kaçınmayacağını belirterek "Ruhsatlı silahlarım var. Bazı kaynaklara göre Kremlin beni ölüm listesine eklemiş. Bizler hazırlıklıydık" dedi.

61 yaşındaki Timoşenko, Putin hükümetinin kendisini her zaman düşman olarak gördüğünü söyledi.

Putin'le geçmişte birebir görüşmeler yaptığını da belirten Timoşenko, Rus liderin "her zaman ihtiyatlı davrandığını ve dinlendiğinden şüphelendiğini" ifade etti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Ukrayna'nın Avrupa Birliği ve NATO üyeliğini desteklediğini vurgulayan Timoşenko, 2010'daki seçimlerde Kremlin yanlısı eski Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'e karşı aday olduğunu da hatırlattı.

Seçimleri kazanan Yanukoviç ertesi yıl, 2009'da görevini kötüye kullandığı gerekçesiyle Timoşenko'ya dava açmıştı. 7 yıl hapis cezası alan Timoşenko, 2014'te çıkan protestoların ardından Yanukoviç'in Moskova'ya kaçmasıyla serbest bırakılmıştı. Bazıları Timoşenko'ya açılan davada ve verilen hapis cezasında siyasi motivasyonlarla hareket edildiğini savunmuştu.

18 Aralık 2007 ila 3 Mart 2010'da başbakan olarak görev yapan Timoşenko, "Putin ve Yanukoviç beni hapse attırdı. Yanukoviç hiçbir zaman bağımsız değildi. Daima Putin'in kuklasıydı" dedi.

2004'teki devlet başkanı seçimlerine hile karıştırıldığı iddiasıyla patlak veren Turuncu Devrim'in liderlerinden Timoşenko, Kremlin'in Ukrayna'nın "dilini ve kültürünü kişiliksizleştirerek, ülkeyi parçalayıp zayıflatmaya çalıştığını" savundu.

Protestoların ardından Moskova destekli Yanukoviç seçimleri kaybederken, Viktor Yuşçenko ülkenin devlet başkanı seçilmişti.
 


Timoşenko, Ukrayna'nın savaşı durdurmak için topraklarının bir kısmından vazgeçmesi ve Rusya'yla uzlaşması gerektiğine dair görüşlere de karşı çıkarak, "Putin'le barış anlaşması gibi bir şey söz konusu olamaz çünkü bunun sonu barışa varmaz. Birkaç yıl sonra yeniden savaş çıkar" ifadelerini kullandı.

Putin'i "tamamen rasyonel, soğuk, zalim ve şeytani" olarak niteleyen Timoşenko, savaşın aslında bir fırsat olduğunu savunarak, "Bu, bölgemiz ve özgürlüğümüz için büyük bir savaş. Özgür dünyaya bu şeytanı öldürmesi için tarihi bir şans sunuyor" dedi.Independent Türkçe, Guardian, BBC

DAHA FAZLA HABER OKU