MEB, evdeki öğrencilerin motivasyonunu arttırmak için yarışma düzenliyor

MEB, koronavirüs önemleri kapsamında uzaktan eğitim görecek öğrenciler için düzenleyeceği yarışmada sürpriz ödüller verecek

Fotoğraf: Pixabay

Ülke genelinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgının önlenmesi kapsamında okulları tatil eden Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), uzaktan eğitim görecek öğrenciler için yarışma düzenleyecek.

Fen, sosyal bilimler ve Anadolu lisesi öğrencileri arasında "Evde Kodluyorum", "Çevreyi Korumaya Evden Başlıyoruz" ve "Kitap Okuma ve Eleştirel Bakış" isimli düzenlenecek üç yarışmada, kazananları sürpriz hediyeler bekliyor.

Yarışmanın amacının 23-27 Mart'ta uzaktan eğitim görecek öğrencilerin motivasyonunu artırmak, eğitsel ve kültürel faaliyetlere yönelmesini ve ders dışı aktiviteler yapmasını sağlamak olduğunu ifade eden bakanlık, yarışmaya katılım şartlarını ve detaylarını da açıkladı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

“Evde Kodluyorum” yarışması

Öğrenciler, "Evde Kodluyorum" yarışmasına oyun veya herhangi bir işi yerine getirebilen bir yazılımla katılabilecek.

20 Nisan'a kadar başvurulacak yarışmada, tüm katılımcılara katılım belgesi verilecek.

Birinci, ikinci ile üçüncüye veya takım üyelerine, e-kitap okuyucu cihazları hediye edilecek. Dördüncü ve beşinci öğrencilere veya takım üyelerine mansiyon ödülü verilecek.

"Kitap Okuma ve Eleştirel Bakış" yarışması

Öğrencilerin eleştirel düşünme ile okuma becerileri kazanarak düşünceleri ve hayatlarına doğru yön veren bireyler olmasını sağlamanın amaçlandığı "Kitap Okuma ve Eleştirel Bakış" yarışmasına ise 3 Nisan'a kadar başvurulabilecek.

Bakanlıkça yapılan değerlendirmede dereceye giren öğrencilerden ilk üçü e-kitap okuyucu, dördüncü ve beşinci mansiyonla ödüllendirilecek.

“Çevreyi Korumaya Evden Başlıyoruz" yarışması

"Çevreyi Korumaya Evden Başlıyoruz" adlı yarışmayla ise evde geri dönüşüm yaparak, doğaya ve çevreye koruyucu katkı sunulması, böylece doğa ve çevreyi koruma bilincinin oluşması amaçlanıyor.

Başvuruları 20 Nisan'a kadar alınacak yarışmada, öğrenciler, evde geri dönüşüm kapsamında yaptıkları etkinliğin fotoğrafı veya videosunu çekecek.

Birinci, ikinci ve üçüncüler ile takım üyelerine sürpriz ödüller takdim edilecek.

Öğrenciler, yarışmalara ilişkin ayrıntılı bilgiye "ogm.meb.gov.tr" internet adresinden ulaşabilecek.

Bakan Selçuk :Uzaktan eğitim 23 Mart saat 09.00'da başlayacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, uzaktan eğitim derslerine ilişkin olarak da ''Pazartesi 09.00'da başlayacak. Dersler okuldaki gibi 40 dakika değil 20 dakika olacak'' bilgisini paylaşmıştı.

Okullarda tatil süresinin uzatılıp uzatılmamasıyla ilgili olarak Selçuk, “Okula yarın dönmeye de, bu yıl hiç dönmemeye de hazırız”  sözleriyle ifade etmişti.

 

Independent Türkçe,AA

DAHA FAZLA HABER OKU