Bilim insanları aralıklı orucun faydasını artıran bir yöntem tespit etti

Daha fazla kilo veriliyor

Aralıklı orucun yaygın uygulanan bir biçiminde 16 saat aç kalınıyor ve sadece kalan 8 saatte yemek yeniyor (Unsplash)

Bilim insanları aralıklı orucu tüm güne yayılan protein alımıyla birleştirmenin bağırsağa iyi gelerek daha fazla zayıflamayı sağladığını tespit etti. 

Günün sadece belirli bir aralığında yemek yenen aralıklı oruç, son yıllarda kilo vermek isteyenlerin sıkça tercih ettiği bir beslenme biçimi. Protein alımının tek bir öğünden ziyade gün içine yayılmasının ve aralıklı orucun kilo kaybına katkı sağladığı bazı çalışmalarda bulunmuştu. 

Öte yandan bu iki yöntemin beraber uygulandığında bağırsak florası üzerinde nasıl bir etki yarattığı pek bilinmiyordu. Sindirim sistemindeki çeşitli mikroorganizmalar, genel sağlık ve bağışıklık sistemi üzerinde önemli bir rol oynuyor. Ayrıca metabolizmayı düzenleyerek vücut ağırlığı ve yağ depolanmasını etkiliyor.

Nature Communications adlı bilimsel dergide salı günü yayımlanan çalışma kapsamında aşırı kilolu veya obez 41 kişi 8 hafta boyunca iki ayrı diyet uyguladı. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

20 kişi kalp sağlığına iyi geldiği bilinen ve kalori alımının kısıtlandığı bir diyeti takip ederken, diğer katılımcılar yine kalori kısıtlamasının olduğu bir aralıklı oruç uygularken protein alımını gün içine yaydı. 

Araştırmacılar ikinci gruptaki katılımcıların bağırsak florasında faydalı bakterilerin arttığını, bağırsak semptomlarının azaldığını ve yağ oranının düştüğünü saptadı. 

Bu gruptakiler çalışmanın başındaki vücut ağırlıklarının ortalama yüzde 8,81'ini kaybederken, kalori alımının kısıtlandığı diyeti uygulayanlarda bu oran ortalama yüzde 5,4'tü.

Çalışma önemli olmasına karşın az sayıda katılımcıyı içermesi gibi bazı kısıtlamalarla karşı karşı karşıya. Bunun yanı sıra araştırmaya kaynak sağlayan gıda takviyesi üreticisi Isagenix'in ürünlerinin kullanılması da bir başka engel. Halkın kolayca erişeceği yiyeceklerle bu sonuçların elde edilip edilmeyeceği tam bilinmiyor.

Araştırma ekibi bu nedenle aralıklı oruç uygulanırken protein alımının gün içine yayılmasının sağlık üzerindeki etkileri üzerine daha fazla araştırma yapılması gerektiğinin altını çiziyor. 

Yine de bu bulgular obezite ve bununla bağlantılı metabolik sorunlara yeni çözüm yolları açma potansiyeli taşıyor. Makalenin başyazarı Alex Mohr şöyle diyor:

Belirli mikroplar, işlevsel yollar ve ilişkili metabolitlerdeki değişimleri belirleyerek bağırsak işlevi ve metabolizmadaki etkilerini geliştirecek rejimleri daha iyi ayarlayabileceğimiz için bu çalışma, kişiselleştirilmiş sağlık stratejileri açısından umut vaat ediyor.Independent Türkçe, Science Daily, BBC Science Focus, Nature Communications

Derleyen: Büşra Ağaç

DAHA FAZLA HABER OKU