Bu şimdiye kadarki en kaotik Eurovision Şarkı Yarışması mı?

Bu yıl sahne arkasında kendini ufak çapta gösteren jeopolitik psikodramanın farkındayken içki içip kostümlerle dalga geçmek epey tuhaf hissettirecek

İrlanda'yı temsil eden Bambie Thug, yarı final provasında (Corinne Cumming/EBU)

Eurovision harika, değil mi? Gerçekten özel hissettiren bir yanı var. Dünyanın dört bir yanından insanları biraz saçma bir eğlence için bir araya getiriyor ve herkese hitap eden bir şeyleri var: Çirkin kostümler, parlak ışıklar, bayat şakalar, ezici jeopolitik gerilimler...

Bekle, geri al, son söylediğini bir daha söyle?

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Evet, bu yıl, belki de kimseyi şaşırtmayacak şekilde, Eurovision, yarışmacıların kuliste kavgaya tutuştuğu, gizemli bir şekilde ortadan kaybolduğu ve birbirlerini yasal işlemlerle tehdit ettiği söylentileriyle, küresel siyasi durumumuza biraz bayağı, ışıltılı bir ayna tuttu.

Yarışmanın favorilerinden İrlandalı sanatçı Bambie Thug, 11 Mayıs'ta kostümlü provasını kaçırdı ve o akşamki etkinlikte performans sergilemeyebileceğini öne sürdü. Sanatçı, Avrupa Yayın Birliği'nin (EBU) "acilen dikkat etmesi gerektiğini düşündüğü bir "durumu" dile getirdiğini ve bunun da provayı kaçırmasına neden olduğunu söyledi. Yarışmacı daha sonra hayranlarından özür dileyerek etkinlikte yer almayı umduğunu söylese de bu durum katılacağına dair şüpheleri arttırdı.

Daha da kötüsü, Hollanda'yı temsil eden yarışmacı Joost Klein, programın yapım ekibinin bir kadın üyesinin bulunduğu tehditkar davranış şikayetine ilişkin polis soruşturmasının ardından yarışmanın finalinden diskalifiye edildi.

Tüm bunlar İsrail karşıtı duyguların yükseldiği bir ortamda gerçekleşiyor; zira bu yılki yarışmanın düzenlendiği İsveç'in Malmö kentinde binlerce gösterici bu ülkenin yarışmaya katılmasını protesto etmek için sokaklara döküldü.

Ayrıca kimse Birleşik Krallık'ın şarkısını beğenmedi ama sanırım bu da olağan bir durum.

Görünüşe bakılırsa yarışmanın bu yılki ayağı talihsiz ve Graham Norton'dan gelecek hiçbir sert yorum yarışmayı kurtaramayacak. İşlerin genel olarak plana uygun gittiği ve tüm şarkıları dinleyebildiğimiz bir dünyada bile... Aslında mesele bu değil, değil mi?

Aksine, çoğu yıl müzik sayesinde değil, müziğe rağmen eğleniriz. Ben ve arkadaşlarım için bu genellikle giderek daha fazla kendine zarar veren içki oyunları oynamaya bir bahane (biri utandıran şey yaptığında bir yudum almak. Ne demek zaten sarhoşsun? Daha ikinci perdedeyiz!). Başkaları düşük bahisler oynuyor ya da yüzlerini ülkelerinin bayrağıyla boyuyor ya da Sloven olmamalarına rağmen Slovenya'nın şarkısına gerçekten ama gerçekten ilgi duyuyorlar.

Bu yıl sahne arkasında kendini ufak çapta gösteren jeopolitik psikodramanın farkındayken içki içip kostümlerle dalga geçmek epey tuhaf hissettirecek. İçinizdeki ses size, puanların dağılma şeklinin muhtemelen III. Dünya Savaşı'nın taraflarına dair bir şeyler söylediğini hatırlatıp dururken, çılgın kostüm tasarımıyla dalga geçmekte iyi şanslar.

Hatta o kadar ileri gideceğim ki, eğer işler bir an önce yoluna girmezse, bu kötü şovun gelecek yıllarda yarışmayı lekeleyecek bir zincirleme etkisi olabileceğini söyleyebilirim. İnsanlar şovun "fazla politik" hale gelmesinden yıllardır şikayet ediyor ve bu yıl gerçekten haklı olabilirler. Ben siyaseti çok yakından takip ederim ancak Avusturya "coşacağız" diye tuttururken bu korkunç dünyanın korkunç durumunun hatırlatılmasını ben bile istemiyorum.

Bana kalırsa bunu düzeltmenin tek yolu Bambie Thug'ın sahneye çıkması, yarışmayı kazanması ve gelecek yılki yarışmayı İrlanda'da yapmamızı sağlaması. Onlar en vahim siyasi koşullarda bile nasıl eğleneceklerini çok iyi biliyor.

Ya da bilirsiniz, tüm bu küresel anlaşmazlığı durdurabilir ve sadece iyi geçinmeyi öğrenebiliriz. Olmaz mı? Kabul eden yok mu?

Hepimiz seni destekliyoruz Bambie.https://www.independent.co.uk/voices

Independent Türkçe için çeviren: Çağatay Koparal

Bu makale kaynağından aslına sadık kalınarak çevrilmiştir. İfade edilen görüşler Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU