Rus basınında Gazze savaşı: "Washington, şimdi ateşkesin süresinin uzatılması daha sık konuşuluyor"

Rus basını ve uluslararası basının Rusça yayınlar servisleri Gazze savaşını nasıl görüyor?

Fotoğraf: Reuters

Independent Türkçe için 1 Aralık Cuma günü Rus basınında yer alan haber ve analizleri derledik:

Kommersant:

Kommersant'ın Ortadoğu muhabiri Marianna Belenkaya'nın Tel Aviv'den geçtiği haber özetle şu şekilde:
 

 

İsrail artan baskı altında

Barış girişimlerinin sayısı her geçen gün artıyor

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrail ile Filistin Hamas hareketi arasındaki savaşın başlamasından bu yana dördüncü kez Ortadoğu'ya gitti. Daha önce ABD, Yahudi devletinin Gazze Şeridi'ndeki askeri operasyonunu kesin olarak desteklemişti, şimdi Washington giderek ateşkesin uzatılmasından söz ediyor ve çatışmadan çıkış yolları arıyor. Diğer ülkeler de barış için girişimlerde mevki kazanmaya çalışıyor. Pekin de beklenmedik bir şekilde Filistin-İsrail anlaşmazlığını çözmek için bir barış girişimiyle ortaya çıktı.

Başlangıçta Washington, bir günde 1200 kişinin ölümü, binlerce insanın yaralanması ve 240 insanın rehin alınmasıyla sonuçlanan emsali rastlanmamış saldırıdan sonra Gazze Şeridi'nde İsrail'in Hamas'ı iktidarını yok etme isteğini hiçbir lafa gerek kalmadan desteklemişti. Ancak zaman geçtikçe Washington'da bakış açıları değişmeye başlamıştı. Bu, Gazze Şeridi'ndeki kurbanların sayısının artmasıyla yaşandı. Hamas kontrolü altındaki Gazze Sağlık Bakanlığı'nın yaptığı açıklamada İsrail'in askeri operasyonları sonucunda 15 bin insanın hayatını kaybettiği bildirildi. Bu rakam kesin olmayıp harabelikler altında yüzlerce, belki binlerce insan bulunuyor.

(...)

(Gazzelilerin) Birçoğunun geri dönecek yeri yok; evleri yıkıldı ve İsrail, kuzeydeki çatışmaların devam edeceğini varsayarak buna henüz izin vermedi. Çatışmalar güneye doğru ilerlerse Filistinlilerin gidecek hiçbir yeri kalmayacak.

Tüm durumlarda Washington İsrail ile Hamas arasında geçtiğimiz hafta varılmış ateşkesin sürmesini destekliyor.

Bu savaşın bitmesinden sonra İsrail ve Filistin'in tüm anlaşmazlıkları kesin şekilde ortadan kaldırması gerektiğine ilişkin sözler çeşitli başkentlerde dillendiriliyor. Arap ülkelerinde bu konu daha ısrarlı biçimde konuşuluyor.

(...)

Bunun yanı sıra perşembe günü sorunun barış yoluyla çözümü için Çin kendi beş maddelik planını sundu. Planda bir an önce ateşkesin sağlanması da sivil ahalinin korunması da Filistinlilere insani yardımın yapılması da ve başlıcası diplomatik arabuluculuğun genişletilmesi ve aynı formül temelinde sorunun çözüm yolları arayışları da mevcuttur. Arap ülkelerinin başkentlerinde, Moskova'da, Washington'da, AB'de söylenenlerden farklı şeyler yoktur yani. Ancak şimdi durum herkesin kendini göstermesi ve en doğru pozisyonu kendisinin aldığını sergilemesine benziyor.


İzvestiya:
 

 

"Ruslara 'evet' demeyi zaten öğrendik": Rusya Gazzeli göçmenleri nasıl karşıladı?

Kuzey Kafkasya'ya gelen Filistinliler ne dedi? 

İzvestiya, 500'den fazla Filistinli mültecinin Rusya'ya ulaştığını hesapladı. Özellikle Çeçenistan, Dağıstan, Tataristan, Kaluga ve Çelyabinsk bölgeleri ile Krasnodar Bölgesi tarafından kabul ediliyorlar. Kasım ayının sonundan beri küçük gruplar halinde geliyorlar. Bunlar çoğunlukla Rus vatandaşları çocuklu aileler, ancak aralarında Filistin vatandaşları da var. Bazıları akrabalarının yanına yerleşiyor, ancak çoğu sağlık kamplarında yaşıyor-. Örneğin Çeçenistan'ın Şalin bölgesindeki "Gorny Klyuch" kampına. Huzurlu iç mekanlarda, mültecilerin yüzlerinde giderek daha fazla duygu ve zar zor fark edilen gülümsemeler beliriyor.  

Çeçenistan'ın Şalin ilçesinin Avturı köyündeki çocuk sağlık kampı "Mountain Key" kalabalık; Kahire'den uzun bir uçuştan sonra Gazze Şeridi'ndeki Filistinli mülteciler buraya geldi. Neredeyse hepsinin aileleriyle birlikte geldiği söylenebilir; her 24 yetişkine karşılık 27 çocuk vardı. Çoğunun elinde Rus pasaportu var, odalardan birinde yerel polis memurları masanın üstüne bir yığın halinde dizilmiş evrakları dikkatle inceleniyorlar. 

Rusya'da toplamda kaç Filistinliyi mülteci olarak kabul edebilir? Burada kesin rakamlar söz konusu olamaz, her ülke kendi olanakları çerçevesinde uluslararası yardımda bulunuyor. Ancak burada birçok şey başta Ukrayna olmak üzere, diğer bölgelerden gelen mültecilerin sayısından belli olacak. Şimdi Rusya'da onların sayısı yüz binler.


TASS:
 

 

İsrail, Gazze'de topyekûn çatışmalara dönüleceğini duyurdu

İsrail ordusunun radyo istasyonu, İsrail siyasi yapılarından isimsiz bir kaynağa dayandırarak verdiği haberde, rehinelerin serbest bırakılmasına ilişkin müzakerelerin henüz başlamadığını söyledi.


BBC Rusça Yayınlar Servisi:
 

 

Hamas, İsrail'in kuzey Gazze Şeridi'ne yakıt tedarikini keserek ateşkesi ihlal ettiğine inanıyor 

BBC'nin Gazze'de bulunan muhabiri Ruşdi Abu Aluf'un haberine göre, anlaşma müzakerelerine yakın bir kaynak, Hamas'ın İsrail'in kuzey Gazze Şeridi'ne yakıt bırakmayarak ateşkes anlaşmasını ihlal ettiğine inandığını söyledi.

Ayrıca kaynağa göre Hamas, Gazze'de tutulan İsrailli erkekleri, kadın ve çocuk rehinelerle aynı şartlarda serbest bırakma konusunda isteksiz.

 

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU