Çin'in süper zenginleri işleri çocuklarına devretmeye hazırlanıyor

"Çinli girişimciler normalden 5-10 yıl daha erken şekilde işleri devretmeyi düşünüyor"

Çin'de 969 dolar milyarderi yaşıyor (Reuters)

ABD merkezli yayın kuruluşu Bloomberg, Çin'de işlerini çocuklarına devretmeye hazırlanan milyarder aileleri masaya yatırdı.

Habere göre, toplam servetleri 120 milyar doları aşan en az 11 Çinli aile, şirket yönetimini çocuklarına devretmek için adımlar atıyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Otomotivden biyoteknolojiye, enerjiden eczacılığa kadar birçok sektörde faaliyet gösteren şirketleri devralacak varislerin yaşlarıysa 40'ı aşmıyor.

Aile şirketlerinin yeni patronları olmaya hazırlanan varisler, şimdiden şirketlerde kendilerine verilen üst düzey rolleri yerine getirerek şirket yönetimine hazırlanıyor.

120 milyar dolarlık servetse buzdağının sadece görünen kısmı. Zira Çin'de servet patlaması, 40 yıl önce ülkede özel girişmlerin serbest bırakılmasıyla birlikte başlamıştı ve aradan geçen süreçte Çin'in en büyük şirketleri toplam 1 trilyon doların üzerinde bir değere ulaştı.

Bu şirketlerin kurucularıysa artık emeklilik yaşına yaklaşıyor ve işleri bir sonraki nesle devretme hazırlıkları yapıyor.

Birçoğu Y ve Z kuşağından olan varislerin hemen hemen hepsi şirket yönetimine benzer şekilde hazırlanıyor: ABD veya Birleşik Krallık'ta eğitim, Çin'e dönüp aile şirketinde işe başlama ve aileye uluslararası piyasalar ve genç müşteriler konusunda rehberlik etme...

Tsinghua Üniversitesi'ninin küresel aile şirketlerini inceleyen PBCSF Araştırma Merkezi'nin direktörü Hao Gao, işleri devretme planının normalden daha erken uygulandığını söyledi. Hao buna gerekçe olarak, ailelerin zorlu ekonomik koşullar oluşacağı endişesiyle daha yumuşak bir geçiş sürecini tercih etmesini gösterdi.

Hao, "Çinli girişimciler normalden 5-10 yıl daha erken şekilde işleri devretmeyi düşünüyor. Ekonomide ve iş çevrelerinde köklü değişimler olduğunu görüyorlar" ifadelerini kullandı.


Independent Türkçe, Bloomberg, Forbes

DAHA FAZLA HABER OKU