Çin, TikTok'a "ulusal güvenlik tehdidi" diyen FBI'a çıkıştı: "Dezenformasyonda ustalaştılar"

"ABD daha sorumlu davranmalı"

TikTok'un, uygulamayı kullanmayan kişileri bile internetten takip edebildiği öne sürülmüştü (Reuters)

Çin, FBI'ın TikTok'un ulusal tehdit oluşturduğunu öne sürmesine tepki göstererek, ABD'yi dezenformasyonla suçladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, TikTok'un sahibi olan Çinli Byte Dance firmasının Batılı sosyal medya devlerine rakip olması nedeniyle ABD'nin şirketin itibarını zedelemeye çalıştığını savundu.

Ning, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

Dezenformasyon yaymak ve bunu Çinli şirketleri engellemek amacıyla kullanmak, ABD yönetiminin ustalaştığı araçlardan biri oldu. Çin net bir şekilde buna karşı çıkıyor.

ABD yönetiminin daha sorumlu olması gerektiğini belirten Ning, "Adil davranmayı, açık olmayı ve ayrımcılık yapmamayı vurgulayan uluslararası kuralları gözetip bunlara göre hareket etmeliler" dedi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

FBI Direktörü Christopher Wray, salı günü Temsilciler Meclisi İç Güvenlik Komitesi'ndeki konuşmasında, TikTok ve Byte Dance'in ulusal güvenliğe tehdit oluşturduğunu savunmuştu.

Wray, açıklamasında Pekin'in platform aracılığıyla veri hırsızlığı yapma ihtimali olduğunu belirterek şunları söylemişti:

Çin hükümetinin, TikTok'u milyonlarca kullanıcının verilerini toplamak, nüfuz operasyonları için öneri algoritması oluşturmak veya milyonlarca cihazdaki yazılımı kontrol etmek için kullanma olasılığı var.

Cumhuriyetçi Parti'den Temsilciler Meclisi üyesi Diana Harshbarger ise TikTok'un "Amerikalı çocukları sosyal medyaya bağımlı hale getirmek için tasarlandığını" iddia etmişti.

ABD'nin önde gelen iş dünyası dergilerinden Forbes, Byte Dance'in TikTok aracılığıyla belirli ABD yurttaşlarının GPS bilgilerini toplamayı planladığını da ileri sürmüştü.

TikTok ise iddiaları yalanlayarak, Amerikalıları hedef almadıklarını ve veri toplamadıklarını savunmuştu.Independent Türkçe, RT, Cnet, AA

DAHA FAZLA HABER OKU