Sırrı Süreyya Önder’in kızı Ceren cezaevindeki babasına mektup yazdı: Mutlunun mutsuza borcu var

7 aydır cezaevinde bulunan Sırrı Süreyya Önder’in kızı Ceren Önder babasına mektup yazdı: Babamdan en çok duyduğum cümle, ‘Mutlunun mutsuza borcu var’ oldu hayatım boyunca

Ceren Önder Twitter hesabından babasıyla birlikte Kandıra Cezaevi'nde çektirdiği bir fotoğrafı da paylaştı

Aldığı 3 yıl 6 ay hapis cezasını çekmek için Aralık 2018’de Kandıra Cezaevi’ne giren eski HDP milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in kızı Ceren Önder babasına yazdığı mektubu sosyal medya hesabından yayınladı.

Yarın babasıyla görüşe gidecek olan Ceren Önder mektubunda, “Yarın salı, kapalı görüş salısı. Ben babama yazlık gömlek, ince çorap götüreceğim. Kara kış günü girdiği Kandıra’da yazı karşılayan, dün yaşadığımız hisleri daha önce yaşayalım diye denemediği çözüm, gitmediği yol, çalmadığı kapı, duymadığı küfür, almadığı tehdit kalmayan, haftada bir saatten fazla göremediğim, kendimi bildim bileli bir tatile çıkmamış, bir mülk almamış, kendinden başka her yere koşan, 7 aydır Kandıra’da tek başına hapis yatan babama. Neden orada biliyorsunuz. 12 Eylül’de tüm gençliğini neden yıllarca hapiste tükettiyse ondan” dedi.

Önder’in mektubunun devamı şöyle:

Kendi deyimiyle ‘o tozların getirdiği çamurdan’

Bir de mutsuzluğa karşı hissettiği borcundan.

Niyetim keyif kaçırmak değil. Hepimiz umutla doluyuz ne güzel. Gülistanı kabristana çeviren, okunan mektupları istediği zaman suç, istediği zaman oy unsuru yapan ve hepimizin çok alıştığı o zifiri karanlıkla savaşını da aynı umutla verdi babam.

Ömrü yettikçe de verecektir, gururluyuz.

Dediğim gibi bizim hep borcumuz var.

Çünkü babamdan en çok duyduğum cümle, ‘Mutlunun mutsuza borcu var’ oldu hayatım boyunca. Biz yüzyıllardır bu mutsuz, sevmek nedir, hiç tanımadığı birinin hakkı için mücadele etmek nedir bilmeyen, hiç çıkar yokken verilen emeği anlamayan zalim, sağır, kör karanlığa umudumuzla, mutluluğumuzla, beraberliğimizle borcumuzu ödüyoruz.

 

 

Önder, terör örgütü propagandası yapmak suçlamasıyla yargılandığı davadan ceza almıştı.

"Kardeşim Ceren’in yüzüne ne zaman utanmadan bakabilirim?"

Ceren Önder’in bu mektubunu, babası 6 yıl boyunca Ergenekon davasından tutuklu kalan Tuncay Özkan’ın kızı Nazlıcan Önder de Twitter hesabından şu sözlerle paylaştı: "Elden ele nesilden nesile teslim ettiğimiz kapalı görüş incelikleri, sütyen raconları! Memleketin günlük siyaset manevrası yara bere içinde kapanmayacak bir hasret bırakıyor evlatlarına. Sırrı Süreyya Önder neden içerde? Kardeşim Ceren’in yüzüne ne zaman utanmadan bakabilirim?"

 

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU