Demirören'den Reuters hakkında suç duyurusu: Konuya aşina kaynakları bizimle paylaşın

Demirören Şirketler Grubu tarafından Reuters Haber Ajansı basın meslek ilkelerine uymaya davet edildi ve iddialarla ilgili suç duyurusunda bulunuldu

Demirören Grubu, bankalarla yürütülen borç yapılandırma görüşmelerinde  tutarın 2 milyar doları aşabileceğini yazan Reuters hakkında suç duyurusunda bulundu / Kolaj: Independent Türkçe

Uluslararası haber ajansı Reuters, Demirören Grubu'nun banaklarla yürüttüğü borç yapılandırma görüşmelerinde tutarın 2 milyar doları aşabileceği yönündeki bir kulis haberi geçtiğimiz günlerde servis etmişti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Demirören Grubu'nun medya satın alması ile enerji ve şans oyunları için kullandığı kredi borçlarına ilişkin bankalarla yürüttüğü yapılandırma tutarının faiz hariç 2 milyar dolara çıktığı ve faizle birlikte bu tutarın daha da aşılabileceğini iddia eden Reuters hakkında suç duyurusunda bulunan Demirören Holding, söz konusu iddialarla ilgili olarak Reuters'a da çağrıda bulundu.

"Manipülasyon niteliğinde haberler"

Demiören'den yapılan açıklamada, yetmiş yıldan bu yana tamamen yerli ve milli sermaye ile yurtiçinde ve yurtdışında iktisadi faaliyetlerini yürüten, ülke ekonomisinin gelişimine artı değer katan, binlerce kişiye istihdam sağlayan ve tüm faaliyetlerini yasalara sıkı sıkıya bağlı olarak yürütmekte olan Grubun, bu tarz çarpıtılmış ve kamuoyunu yanlış yönlendirmeye yönelik iftiralar karşısında verilemeyecek hiçbir hesabının olmadığı bildirildi.

Faaliyetleri süresince diğer tüm piyasa aktörleri gibi Demirören Şirketler Grubu'nun da finans kuruluşları ile kredi ilişkileri içinde olmasının son derece normal olduğu vurgulanarak, bu süre boyunca söz konusu kredi ilişkilerinin sorunsuz bir şekilde sürdüğü ve sürdürüldüğü bildirildi.

Bankacılık Kanunu kapsamında müşteri sırrına giren birtakım hususların üstelik de meçhul kaynaklara dayandırılarak yanlış bir şekilde haberlere konu edilmesinin yasalara açıkça aykırılık teşkil ettiği de vurgulandı.

"Pay sahiplerini kaybına neden oluyor"

Bu tip "mesnetsiz iddiaların" ve "yorumların" halka açık şirketin ve bunların pay sahiplerinin kayba uğramasına sebep olduğu da hatırlatılan açıklamada ayrıca bu yolla halka açık şirketin değerinin düşürülmeye çalışıldığı bu tarz manipülasyon niteliğindeki haberlerin Sermaye Piyasası Kanunu'na da aykırılık teşkil ettiği belirtildi.

Savcılığa suç duyurusu

Bu tarz manipülatif Haberler ve kaynakları hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulduğu belirtilerek Basın Etik İlkeleri hatırlatıldı ve yasalara açıkça aykırı bir şekilde muhtelif tarihlerde yayınlanan haberlerle Grubun lekelenmeye çalışıldığı vurgulandı.

Reuters'a çağrı: Kaynaklarınızı bizimle paylaşın

Reuters'a da çağrı yapılan açıklamada "Basın Etik ilkeleri uyarınca 'Konuya aşina kaynaklar' olarak belirttiğiniz kaynaklarınızın açıkça tarafımızla paylaşılmasını talep ediyoruz" ifadelerine yer verildi.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU