Paşinyan, parlamenter sistemden yarı cumhurbaşkanlığı sistemine geçmeyi planladıklarını açıkladı

Erivan'daki Cumhuriyet Meydanı'nda destekçileriyle bir araya gelen Nikol Paşinyan, ülkedeki parlamenter sistemden yarı cumhurbaşkanlığı sistemine geçmeyi planladıklarını duyurdu

Ermenistan'da ordunun istifası için muhtıra verdiği Başbakan Nikol Paşinyan, Erivan'daki Cumhuriyet Meydanı'nda destekçileriyle bir araya geldi / Fotoğraf: AA

Ermenistan'da ordunun, istifası için muhtıra verdiği Başbakan Nikol Paşinyan, ülkedeki parlamenter sistemden yarı cumhurbaşkanlığı sistemine geçmeyi planladıklarını bildirerek, "Ekimde, yeni anayasanın kabul edilmesi veya anayasada değişikliklerin yapılması sürecini başlatmamız gerekiyor" dedi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Başkent Erivan'da, iktidar ve muhalefet yanlıları, aynı anda mitingler düzenledi.

Başbakan Paşinyan, Erivan'daki Cumhuriyet Meydanı'nda destekçileriyle bir araya gelirken, hükümetin istifasını talep eden muhalif kesimler ise Mareşal Bagramyan Caddesi'nde toplandı.

yerivan.jpg
Binlerce Paşinyan yanlısı Erivan'daki Cumhuriyet Meydanı'nda toplandı / Fotoğraf: AA

 

Paşinyan ve muhaliflerin aynı saatte düzenledikleri gösterilere, binlerce kişi katıldı.

 "Yarı cumhurbaşkanlığı sistemine geçiş senaryosu mümkün"

Paşinyan, Cumhuriyet Meydanı'nda yaptığı konuşmada, ülkedeki parlamenter sistemden yarı cumhurbaşkanlığı sistemine geçiş yapmayı planladıklarını belirterek, "Ekimde, yeni anayasanın kabul edilmesi veya anayasada değişikliklerin yapılması sürecini başlatmamız gerekiyor. Yarı cumhurbaşkanlığı sistemine geçiş senaryosu da mümkündür" ifadesini kullandı.

Bunun için referandum yapmayı planladıklarını belirten Paşinyan, "Yeni sistem, Ermenistan'da istikrarı garanti altına alacak ve gelecekte siyasi krizlerin çıkmasını engelleyecek" değerlendirmesinde bulundu.

"Genelkurmay Başkanı yasaları ihlal etti"

Paşinyan, Ermenistan Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan ve üst düzey komutanların, kendisini istifaya çağıran bildiri yayımladığını anımsatarak, "Genelkurmay Başkanı, bu bildiriyle yasaları ihlal etti ve kendisinin istifa etmesi gerekiyor. Bu kaçınılmazdır" diye konuştu.

Muhtıra için Sarkisyan’ı suçladı

Eski Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın da orduyu kendisine karşı kışkırttığını savunan Paşinyan, "Genelkurmayın bildirisi, eski yetkililerin ve özellikle de Sarkisyan'ın etkisi sonucu yayımlandı" ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan'ın Genelkurmay Başkanı'nı görevden alan kararnameyi imzalayacağı umudunu paylaşan Paşinyan, erken parlamento seçimlerine gitmeye hazır olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Sarkisyan ve Paşinyan görüştü

Öte yandan Ermenistan Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Sarkisyan ve Başbakan Paşinyan'ın bir araya geldiği belirtildi.

Görüşmede, ülkede oluşan siyasi durumun ele alındığı ifade edilerek, Cumhurbaşkanı'nın Ermenistan Anayasası ve ulusal çıkarlar doğrultusunda hareket ettiği kaydedildi.

 

AA

DAHA FAZLA HABER OKU