Dr. Ömer'den Amerikalılara yılbaşı hediyesi: 200 kanser hastasının borcunu sildi

Pakistan kökenli onkolog, 650 bin dolardan vazgeçti

Borcu olanlara gönderilen mektupta "Arkansas Kanser Kliniği sizi ağırlamaktan gurur duydu" ifadesi kullanıldı (Ömer Atik)

Arkansas eyaletindeki Pine Bluff bölgesinde kurduğu ve 2020 şubatından sonra kapısına kilit vurduğu kanser merkezini 29 yılın ardından tamamen kapamaya karar veren doktor Ömer Atik, bunun için alacaklarını da kapaması gerektiğini öğrendi. 

Atik, aylarca bu durumu çözmeye çalıştı ancak sonuç alamayınca eski hastalarının borcunu sildi. Yaklaşık 200 kişi, Noel öncesinde gönderilen mektuplarla kliniğin kapandığını ve borçlarının sıfırlandığını öğrendi. 

Pakistan asıllı onkolog, ABC televizyonunda yayımlanan Good Morning America programına yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Zamanla insanların ödeme yapamadığını fark ettim. Yıllarca hiçbir şeyi olmayan ya da tedavilerinin masrafını ödemeye çalışırken iflas eden insanları gördüm. Bu pek çok açıdan tamamen adaletsiz bir durum. 
Eşim ve ben bunu göz önüne alarak borçların tamamını silmeye karar verdik. Bunu yapmak için pandemiden daha uygun bir zaman olamayacağını düşündük. 
Yapabileceğimizi düşündük, bunu istedik ve harekete geçip yaptık. Umarım bu, işleri onlar için biraz olsun kolaylaştırır.

Fox News, 650 bin doları aşan (yaklaşık 4 milyon 800 bin TL) paradan vazgeçen Atik'in fakir ya da sigortasız hastaları hiçbir zaman geri çevirmediğini bildirdi. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

İlk tıp eğitimini Pakistan'da alan Atik, 1991'de ailesini Arkansas'a getirmişti. Aldığı ABD pasaportunda "Omar Atiq" yazan doktor, bölgeye taşınmaları için "kader" ifadesini kullanarak "Burası uzun süredir bizim evimiz. Hayatımızın burada aldığı hal için çok minnettarız" dedi. 

Eski hastaları da doktora sosyal medya hesaplarından teşekkür etti. 

2013'te Seattle'da yapılan bir araştırmaya göre, kanser hastaları diğer insanlara göre iki buçuk kat daha fazla iflas etme riski taşıyor.


Independent Türkçe, Newsweek, Fox News, Good Morning America

DAHA FAZLA HABER OKU