Araştırmaya göre düzenli acı biber yiyenler daha uzun yaşıyor

Geniş çaplı araştırmada acı biber tüketimiyle hastalık ölümlerinde "kayda değer" azalmalar arasında korelasyon tespit edildi

(Unsplash)

Yeni bir araştırmaya göre düzenli olarak acı biber yemek daha önce bilinmeyen sıhhi faydalar sağlayarak insanların yaşamlarını uzatmaya yardımcı olabilir.

Bu hafta Amerikan Kalp Derneği'nin 2020 Bilimsel Oturumları'nda sunulacak ön araştırmaya göre biber yiyenlerin “kardiyovasküler hastalıktan veya kanserden ölme riski önemli ölçüde azalabilir”. 

Önceki araştırmalarda bibere karakteristik sıcak tadını veren kapsaisin sayesinde biber tüketiminin anti-enflamatuar, antioksidan, anti-kanser ve kan şekerini düzenleyici bir etkiye sahip olduğu belirlenmiş olsa da söz konusu yeni çalışma kaydedilen biber tüketimini hastalığa bağlı ölümlerle karşılaştırmak için yapılan ilk büyük ölçekli araştırma oldu.

Acı biberin yaşam süresi üzerindeki etkilerini değerlendirmek için araştırmacılar önde gelen 5 küresel sağlık veri tabanından (Ovid, Cochrane, Medline, Embase, Scopus) 4 bin 729 çalışmayı taradı. 

Bunlar arasında özellikle acı biber tüketimine dair verileri bulunan katılımcıların sağlık sonuçlarının da yer aldığı 4 büyük çalışma vardı.

Bu da araştırma ekibine ABD, İtalya, Çin ve İran'daki 570 binden fazla kişinin sağlık ve beslenme kayıtlarını sağladı. Böylelikle acı biber tüketenlerin sağlık sonuçlarını nadiren tüketenler ya da hiç tüketmeyenler karşılaştırmaları mümkün hale geldi. 

Acı biberi "nadiren" tüketen veya "hiç" yemeyenlerle karşılaştırıldığında, analiz acı biber tüketenlerde şu sonuçlara vardı:

- Kardiyovasküler hastalıklara bağlı ölümlerde yüzde 26 nisbi azalma
- Kanser ölümlerinde yüzde 23 nisbi azalma
- Tüm nedenlere bağlı ölümlerde yüzde 25 nisbi azalma

Ohio, Cleveland'da yer alan Cleveland Clinic'teki Kalp, Damar ve Göğüs Enstitüsü'nde kardiyolog ve çalışmanın üst düzey yazarı Bo Xu "Daha önce  yayımlanan bu çalışmalarda düzenli acı biber tüketiminin tüm nedenlere ve kardiyovasküler hastalıklara bağlı ölümlerde ve kanser ölümlerinde genel bir risk azaltmayla ilişkili olduğunu bulduğumuzda çok şaşırdık" dedi.

"Bu, beslenmedeki faktörlerin genel sağlık durumunda önemli bir rol oynayabileceğinin altını çiziyor" diye ekledi.

Öte yandan Dr. Xu şu uyarıyı ekledi:

Bulgularımızı açıklayabilecek kesin gerekçeler ve mekanizmalar henüz bilinmiyor.

Bu nedenle, daha fazla acı biber yemenin ömrü uzatabileceğini ve özellikle kardiyovasküler faktörler veya kanser kaynaklı ölümleri azaltabileceğini kesin olarak söylemek mümkün değil. 

Bu ön bulguları doğrulamak için daha fazla araştırmaya, özellikle randomize kontrollü çalışmalardan elde edilecek kanıtlara ihtiyaç var.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Dr. Xu ayrıca bu tür bir çalışmanın birçok sınırlaması olduğuna dair uyarılarda bulundu. İncelenen 4 çalışmada, bireyler veya bulguları etkilemiş olabilecek diğer faktörlere dair spesifik sağlık verileri sınırlıydı. 

Araştırmacılar ayrıca, tüketilen acı biber miktarının ve türünün çalışmalar arasında değişkenlik gösterdiğini, bunun da tam olarak ne kadar, ne sıklıkta ve hangi tür acı biber tüketiminin sıhhi faydalarla ilişkilendirilebileceğine dair sonuç çıkarmayı zorlaştırdığını belirtti. 

Araştırma ekibi verilerini analiz etmeye devam ettiklerini ve zamanı geldiğinde tamamlanmış bir makale yayımlamayı hedeflediklerini söyledi.

 

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news/science

Independent Türkçe için çeviren: Noyan Öztürk

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU