Beslenme psikiyatristi Uma Naidoo, stres ve kaygıyla mücadeleye yardımcı 5 yiyeceği açıkladı

CNBC'ye konuşan beslenme psikiyatristi Naidoo yediklerimizin zihin sağlığımız üzerinde ciddi etkileri olduğunu vurguladı

Beslenme psikiyatristi Uma Naidoo pandemi döneminin kişilerin daha iyi zihin sağlığına ulaşmada kullanacakları yöntemleri geliştirebilecekleri bir fırsat içerdiğini de söyledi (Pixabay)

Pandemi döneminde birçok insan uzaktan çalışıyor, birçok öğrenci de uzaktan eğitim alıyor. Bu durum beklenmeyen düzeyde stres ve kaygı bozukluğuna yol açabilir.

Massachusetts Hastanesi'nin beslenme ve yaşam biçimi psikyatrisi bölümü direktörü Uma Naidoo kişilerin bu stresli zamanlarda yaşadıkları olumsuz duyguları uzaklaştırmak için yemek yemeye yönelebileceğini söyledi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

CNBC'ye konuşan Harvard Tıp Okulu öğretim üyesi Naidoo kişilere zihin sağlıklarını geliştirmeleri için tüketecekler besinler ve edincekleri beslenme alışkanlıkları konusunda rehberlik ediyor.

Stres ve kaygıyı azaltmak için Naidoo'nun önerdiği 5 tip gıda şunlar:

Omega-3 yağ asitleri

Bilimsel çalışmalar, beyin hücresi oluşumu sağlayan çoklu doğmamış yağ asidi çeşidi Omega-3'ü tüketmenin kaygı belirtilerini azaltmaya yardımcı olduğunu gösteriyor.

Uzmanlar Omega-3'ün beyinde iltihap sökücü özellikte olduğunu düşünüyor. Omega-3'ü daha fazla tüketmek daha iyi bir uykuya yardım ediyor zira uykusuzluk hastalığı (insomnia) ve kaygı sıklıkla birbiriyle bağlantılandırılıyor.

Ne yemeli?

Naidoo, somon ve ton gibi yağlı balıkların harika Omega-3 kaynakları olduğunu söylüyor. Et tüketmeyenler içinse chia tohumları, balkabağı çekirdeği ve ceviz tüketilebilecek Omega-3 kaynakları arasında yer alıyor.

Baharat

Baharatlar sadece yemeklerinize aroma katmaz aynı zamanda antioksidan ve iltiihap önleyici özellikleriyle beyninize ve moralinize yardımcı olur. Özellikle hastalıklara karşı savaşabilmek için sıkça adından söz edilen antioksidan, hem vücut hücrelerinden üretilen, hem de gıdalardan elde edilebilen kimyasal bir madde. Hücrelerin dış etkenlerden korunması ve sağlıklı yaşamalarına devam edebilmeleri için antioksidan son derece önemlidir.

Ne yemeli?

Naidoo örneğin zerdeçalin depresyon belirtilerini azalttığını açıklıyor. Naidoo bu etkiden yararlanabilmek için gün boyu yenilen öğünlerin her birine 1 ya da 2 çay kaşığı zerdeçal ilave etmenizi öneriyor. Zerdeçal çaya, soğuk içilen içeceklere, çorbaya ve salataya da konabiliyor.

Lifli gıdalar

Lifler sizi tok tuttuğu ve sindirime yardımcı olması nedeniyle önemlidir. Naidoo yapılan çalışmalarda yüksek lifli beslenmenin kaygı, stres ve depresyon riskinin azalmasıyla ilişkilendirildiğini belirtti. Liflerin kaygı bozukluğu sahibi kişilerde yüksek olma eğilimindeki beyin iltihabını durgunlaştırdığını söyledi.

Ne yemeli?

Armut, elma, muz, fırında patates ve Brüksel lahanası gibi birçok meyve ve sebze lif açısından zengindir. Fasulye, mercimek ve nohut gibi baklagillerin yanı sıra yulaf ve esmer piriç de lif açısından zengin kaynaklardır.

Fermente gıdalar

Araştırmalar bağırsak sağlığıyla zihin sağlığı arasında bir ilişki olduğunu göstermişti. Naidoo prebiyotik ve probiyotik gıdaların bağırsak bakterilerinizi dengelemeniz ve desteklemenize yardım edebileceğini, stres yanıtınızı baskılayarak kaygınızı düşürebileceğini söylüyor.

Ne yemeli?

Nadioo prebiyotik ve probiyotiklerin doğal yoğurt, kimçi, kombuça çayı, Miso çorbası ve elma sirkesinden de alınabileceğini belirtiyor.

D vitamini

Yapılan bilimsel çalışmalar D vitamini eksikliğinin kaygı, depresyon ve düşük bilişsel işlevlerle ilişkilendirmişti. D vitaminin beyinde nöronları korumak ve iltihabı azaltmak gibi işlevleri bulunuyor.

Ne yemeli?

Naidoo D vitamininin tek kaynağının güneş ışığı olmadığını süt, yumurta sarısı, somon ve mantarda da bulunduğunu vurguluyor.

 

Independent Türkçe, CNBC

DAHA FAZLA HABER OKU