OHAL Komisyonu'nun iade ettiği 100'e yakın polis, aylardır göreve dönemedi

2019 yılında yayınlanan bir yönetmelikten sonra iadesi yapılan polislerin önemli bir kısmı İçişleri Bakanlığı Araştırma Merkezi'nde göreve başlatılıyor. Bu da aylık 2 bin lira civarında bir gelir kaybına neden oluyor

Fotoğraf: AA

Kendilerine "Yurtta Sulh Konseyi" adını veren cuntacıların 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminden sonra çıkarılan KHK'lar ile ihraç edilip, OHAL Komisyonu'na başvurarak göreve iade edilen 100'e yakın polis memuru, yaklaşık 4 aydır görevlerine iade edilmiyor.

100 günden fazla bekleyen var

Kamu görevinden KHK'yla ihraç edilip OHAL Komisyonu tarafından iadesi yapılan diğer meslek gruplarında iadeler 30 gün içinde yapılırken, Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde görev yapanlar için bu süre 100 günü geçiyor.

Başvuruları şubat, mart, nisan ve mayıs aylarında dosyası incelemeye alınan polis memurlarının atamaları henüz yapılmadı. 

Aylık 2 bin lira hak kaybı

Ayrıca, göreve iadesi yapılan polis memurlarının bir bölümü, iş başı yaptıklarında kıdem kaybına da uğruyor.

2019 yılında yayınlanan Araştırma Merkezi Yönetmeliği'yle, iade edilen polis memurları İçişleri Bakanlığı Araştırma Merkezi'nde iş başı yaptırılıyor.

Bu da, polis memurlarının aylık yaklaşık 2 bin lira gelir kaybı yaşamasına yol açıyor.

2019 yılının mayıs ayında yayınlanan yönetmelikten önce göreve iadesi yapılan polisler Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde görevlerine dönüş yapabiliyordu.

'Garson' listeleri etkili oluyor

Öte yandan, ihraç edilen Emniyet Genel Müdürlüğü personeli için OHAL Komisyonu'nun incelemesinde, 'Garson' adlı gizli tanığın itirafları ve verdiği fişleme listesi de etkili oluyor.

FETÖ'nün fişleme listesinde isminin yanında, AD, GA, 0, DİL, SCD gibi kodlar yer alanların OHAL Komisyonu'na yaptığı başvurular kabul edilirken, EA, SAY, SCA, gibi kodlarla fişlenenler, hakkındaki davadan beraat etse ya da kovuşturmaya yer yok kararı dahi verilse, başvurusuna ret cevabı alıyor.

 

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU