Dünyaca ünlü primatolog Jane Goodall: Kovid-19 sonrasına uyum sağlayamazsak insanlığın sonu gelir

Britanyalı primatolog, gelecek pandemilerin önlenmesi için beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi gerektiğini söyledi

Goodall, şempanzeler üzerine yaptığı çalışmalarla insanlarla bu canlılar arasında bilinenden daha fazla ortak nokta olduğunu ortaya koymuştu (AP)

Britanyalı ünlü primatolog Jane Goodall, koronavirüs pandemisine ve iklim krizine cevaben beslenme alışkanlıklarımızda radikal değişiklikler yapmakta başarısız olursak insanlığın “sonunun geleceği” konusunda uyarıda bulundu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Goodall, Kovid-19’un ortaya çıkmasının nedeni olarak, ormanların azalması, hayvan türlerinin neslinin tükenmesi ve doğal yaşam alanlarının tahrip edilmesiyle doğal dünyanın fazlaca istismar edilmesinden kaynaklandığını söyledi. 

Kovid-19’a neden olan koronavirüsün geçen yıl Çin’in Vuhan kentinde muhtemelen bir hayvan pazarında hayvanlardan insanlara geçtiği tahmin ediliyor.

The Guardian'ın haberine göre, Goodall ayrıca entansif tarımın, insanlara bulaşma ve toplumlara zarar verme ihtimali barındıran hayvan hastalıkları deposu oluşturduğunu da belirtti. 

Compassion in World Farming isimli kuruluşun Salı günü internet üzerinden gerçekleştirdiği etkinlikte konuşan, şempanzeler üzerine yaptığı çalışmalarıyla bilinen Goodall, “Hayvanlara ve çevreye olan mutlak saygısızlığımız nedeniyle kendimizi bu noktaya getirdik” ifadelerini kullandı. 

Vahşi hayvanlara ve çiftlik hayvanlarına olan saygısızlığımız, insanlara bulaşabilecek bu hastalığın oluşturan koşulu yarattı.

Hastalıkların yarattığı tehdit ve iklimsel çöküş nedeniyle Goodall, fabrika çiftçiliğinden uzaklaşılmasını ve acilen doğal yaşam alanlarının tahrip edilmesine son verilmesi gerektiğini söyledi. 

Goodall, fabrika çiftçiliğinin antibiyotiğe dayanıklı bakterilerin oluşmasıyla bağlantılı olduğunu, bunun da insan sağlığını tehlikeye attığını ifade etti. 

Eğer faaliyetlerimiz farklı bir biçimde yürütmezsek, sonumuz gelir. Bu şekilde uzun süre devam edemeyiz.

Goodall aynı zamanda, geçimlerini sağlamak, hayatta kalmak için çok kısıtlı seçeneklere sahip insanların doğayı tahrip etmek zorunda kalması nedeniyle yoksulluğun ortadan kaldırılması gerektiğini de ifade etti. Goodall, yoksulluğun insanları ormanları tahrip etmek zorunda bıraktığını belirtti. 

Öte yandan savaş ve şiddetin de doğanın yok oluşunu tetiklediğini söyleyen primatolog, aşırı tüketim alışkanlıklarının ve beslenme biçimlerinin de benzer etki yarattığını söyledi. Ayrıca doğanın istismar edilmesine neden olan ve fabrika çiftçiliği yürüten şirketlerin ürünlerinin satın alınmaması gerektiğini belirtti.

Doğal dünyayla ilişkimizde dönüm noktasına geldik. Bu krizden çıkarmamız gereken derslerden biri yöntemlerimizi değiştirme zorunluluğu. Bilim insanları gelecek krizleri önlemek için beslenme biçimlerimizi değiştirmemiz ve bitkisel beslenmeye yönelmemiz konusunda uyarıyor. Hayvanların, gezegenimizin ve çocuklarımızın sağlığı için.

 

Independent Türkçe, The Guardian

DAHA FAZLA HABER OKU