Teşekkürler Başkan dedemle büyükanneme sordum ekonominiz için ölmek istemiyorlar

Büyükbabama ve büyükanneme, geç kapitalizm uğruna cephede ölüme sürülen asker muamelesi yapan bir ülkede yaşamak istemiyorum

ABD Başkanı Donald Trump haziran ayında 74 yaşına girecek (AP)

76 yaşındaki büyükannem bu sabah yumurta pişirirken "Ekonomi için ölmeye hazır mısın?" diye sordum. Bana sanki tavasıyla başına sertçe vurmasını istemişim gibi bir bakış attı.

Kendisi ve 79 yaşındaki büyükbabam için kahvaltı hazırlamaya dönmeden önce "Hayır" diyerek beni tersledi.

Oysa bu, tam olarak Cumhuriyetçi Teksas Vali Vekili Dan Patrick'in yaşlıların yapmaya can attığını söylediği şeydi. Önceki akşam Fox News'ta Tucker Carlson Tonight programına çıkan Patrick “Kimse, yaşlı bir yurttaş olan bana ulaşıp, yaşlı bir yurttaş olarak 'Hayatını tehlikeye atma pahasına çocukların ve torunların için tüm Amerika'nın sevdiği Amerika'yı korumak ister miydin?' diye sormadı. Eğer karşılığı bu olacaksa ben tamamen hazırım” dedi. Daha sonra da "Dışarıda benim gibi birçok büyükanne ve büyükbaba var" diye ekledi.

Bu, ekonomi yüzünden endişeyle ellerini ovuşturan Başkan Donald Trump'ın attığı şu tweetten sonra yaşandı:

ÇÖZÜMÜN, SORUNUN KENDİSİNDEN DAHA KÖTÜ OLMASINA İZİN VEREMEYİZ.

Şimdiyse Amerika'nın en iyi bilim insanlarının ve tıp uzmanlarının tavsiyesine karşı hareket ederek, 15 günlük sürecin ardından şu anki gönüllü tecrit önlemlerimizi "yeniden değerlendireceğini" söylüyor. Trump çökmekte olan ekonomiyi yeniden seçilmek için yürüttüğü kampanyanın mihenk taşı yapmayı planlıyordu.

Bu tür söylemlerin ne kadar tehlikeli olduğunu fark eden bazı Demokrat liderler düşüncelerini yüksek sesle dile getiriyor. Hawaii Senatörü Brian Schatz yazdığı tweet'te, "Önde gelen Cumhuriyetçi liderlerin (Patrick'le) aynı fikirde olmadıklarını, mümkün olan en güçlü ifadelerle belirtmesi bu ulusun ruhu için şart" ifadelerini kullandı. Muhafazakar yazar ve CNN sunucusu S. E. Cupp ise eleştirisini dile getirirken çok daha lafını esirgemez şekilde konuştu. Patrick'in sözlerine hitaben attığı tweetlerden birinde "Bu hastalıklı, kötücül ve yanlış" diye yazdı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Öfkelerinde yalnız değiller. Ben bu yazıyı kaleme alırken #NotDying4WallStreet (Wall Street için ölmeyeceğim), ABD'deki Twitter'da en çok konuşulan konu oldu. Sanatçı ve hak savunucusu Summer Wesley'nin işaret ettiği gibi, "Ekonominiz, kurtarılmak için hayatların öylece feda edilmesini gerektiriyorsa, kurtarmaya nasıl değer olabilir?"

Cevap şu: En azından çoğu kişi için değil. Trump ve Patrick'in muhtemelen bir nesil Amerikalının ölecek olmasına karşı bu kadar kayıtsız kalması kolay, çünkü yaşlı olmalarına rağmen Kovid-19 nedeniyle can verme ihtimallerinin düşük olduğunu biliyorlar. İkisi de para babası. Testlere erişimin gösterdiği üzere, yeteri kadar paranız varsa ihtiyaç duyduğunuz tıbbi yardımı satın alabiliyorsunuz. Aslında ABD sağlık sisteminin tamamı bu ilke üzerine kurulu.

Bununla birlikte, Amerika'daki yaşlıların çoğu kıt kanaat geçinme mücadelesi veriyor. ABD Nüfus Dairesi'nin verilerine göre, Amerika'daki yaşlıların yüzde 14 kadarı yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Geçen yıl MarketWatch, 2017'de 5 milyondan fazla yaşlının yeterli miktarda yiyecek alamadığını bildirdi.

Sosyal güvenliğin cüzi, yaş ayrımcılığının da yaygın olduğu düşünülürse bu hiç de şaşırtıcı değil; Amerikan Emekliler Derneği'nin (AARP) yakın tarihli araştırması, her 5 yaşlı işçiden üçünün işyerinde ayrımcılığa maruz kaldığını ortaya koydu. Bu ekonomik eşitsizlik, çoğu zaman tıbbi bakımda da olumsuzluklara yol açıyor. Kaiser Aile Vakfı'nın 2019 tarihli bir araştırması, Amerikalı yaşlıların yaklaşık 4'te birinin reçeteli ilaçlarını karşılayamadığını, kırsal bölgelerdeki hastaların ilacı yazıldığı şekilde değil de karne usulü aldığı için genelde daha da dezavantajlı bir durumda olduğunu ortaya çıkardı. Geçen yıl NBC Think kuruluşu, 50 yaş üstü her 5 Amerikalıdan en az birinin ilaçta yaş ayrımcılığıyla karşılaştığını bildirdi. Bu, yaşlılar için ölümcül sonuçlara yol açabilecek bir sorun.
 


Büyükbabama ve büyükanneme, cephede ölüme sürülen asker muamelesi yapan bir ülkede yaşamak istemiyorum. Büyük kısmı değilse bile birçok yaşlı da bunu istemiyor. Yazar Connie Schultz, "Torunlarımın, büyükannelerinin onlar için yaşadığını bilmelerini istiyorum" diye tweet attı. Benim büyükannem de bu fikri tekrarladı:

Torunlarım için ölürdüm ama istemiyorum. Ekonomi için ölmek istemiyorum.

Ben de büyükannemle büyükbabamın ölmesini istemiyorum, bu yüzden bu dağda onlarla birlikte gönüllü tecritteyim. Yetmişli yaşlardalar, bu da önlerinde çeyrek asırlık bir yaşam daha olabileceği anlamına geliyor. Bu zamanın her anını yaşayabilmelerini istiyorum.

Büyükannem ve büyükbabamın yanına kasımda taşındım. Bana ihtiyaç duyuyorlar ama benim onlara daha çok ihtiyacım var. Gerçekte beni onlar büyüttü, üniversiteye gönderdi, her zaman sevdi ve istismarcı ilişkiler, depresyon ve yoksulluk boyunca destekledi. Aynı şeyi babam, halam, kuzenlerim ve pek çok akrabamız için de yaptılar. Onlara verebileceğim tüm sevgi ve desteği vermek istiyorum, Trump ve Patrick'in yapmamı istediği gibi ölümcül virüsü değil.

Büyükannem ve büyükbabam ailemizin belkemiğidir. Büyükanne ve büyükbabaların sevgi, destek, rehberlik sunduğu ve aile hayatında merkezi roller üstlendiği bu ülkede, aynı şey başka aileler için de geçerli. Onlar, zorla emekli edilecek ihtiyar yük katırları değil. Dan Patrick ve Donald Trump, kalpsiz ve acımasız bir şey öneriyor. İkisinden biri koronavirüse yakalanmak istiyorsa, peki öyle olsun; bol şanslar arkadaşlar.

Ama benim geç kapitalizm sunağında büyükannemle büyükbabamı feda etmeye hiç niyetim yok.

 

 

https://www.independent.co.uk/voices

Independent Türkçe için çeviren: Ata Türkoğlu

Bu makale kaynağından aslına sadık kalınarak çevrilmiştir. İfade edilen görüşler Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU