Suudi Arabistan: Soruşturmada saldırının İran'dan yapıldığı kanıtlanırsa gerekeni yapacağız

Suudi Bakan Cubeyr, "Saldırılar İran silahlarıyla gerçekleştirildiği için Tahran'ı sorumlu tutuyoruz" dedi

Adil el Cubeyr / Fotoğraf: SPA

Suudi Arabistan Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Adil el-Cubeyr, Aramco saldırısıyla ilgili soruşturma tamamlandığında İran'ın sorumlu olduğu ortaya çıkarsa ülkesinin gerekli adımları atacağını söyledi.

Cubeyr, "Suudi Arabistan petrol şirketi Aramco'nun tesislerine yönelik saldırı İran silahlarıyla gerçekleştirildi. Bu yüzden saldırıdan Tahran'ı sorumlu tutuyoruz." dedi.

Cubeyr, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da düzenlediği basın toplantısında, Aramco tesislerine yönelik saldırının Yemen değil ülkenin kuzeyinden yapıldığını belirterek, "Aramco'yu hedef alan füzelerin Yemen değil kuzeyden geldiğinden eminiz. Suudi Arabistan, füzelerin ateşlendiği noktayı tespit etmeye çalışıyor." diye konuştu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Cubeyr, ülkesinin, şu ana kadar İran yapımı 260'tan fazla balistik füze ve 150 insansız hava aracıyla (İHA) hedef alındığını belirtti. 

Suudi Arabistan'ın şu ana kadar İran'a yönelik herhangi bir saldırıda bulunmadığına işaret eden Cubeyr, Riyad yönetiminin iyilikten, Tahran'ın ise kötülükten yana olduğunu savundu.

Kral Selman da aynı ifadeyi kullanmıştı

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, dün Aramco'ya ait tesislere düzenlenen saldırılarla ilgili soruşturma tamamlanmasının ardından gerekli önlemlerin alınacağını söylemişti.

Kral Selman, telefon görüşmesinde, "Suudi Arabistan, Aramco tesislerine yönelik saldırılara ilişkin soruşturmanın tamamlanmasının ardından, ülkenin güvenlik ve istikrarını korumak için uygun önlemleri alacaktır" demişti.

 

AA

 

DAHA FAZLA HABER OKU