Britanyalı bilim insanı uyardı: "Kadın psikopatlar hafife alınıyor"

"Kadın psikopatlar baştan çıkarma ve düzenbazlığı daha çok kullanıyor"

İkiyüzlülük, düzenbazlık, empati yoksunluğu ve duygusal derinliğe sahip olmamak psikopatlığın en çok bilinen belirtilerinden (Pixabay)

Son dönemde yürütülen bilimsel çalışmalar psikopat erkeklerin sayısının kadınlardan 6 kat fazla olduğu tahminini yürütse de Anglia Ruskin Üniversitesi'nde psikopati üzerine çalışan Dr. Clive Boddy bu rakamın daha yüksek olduğunu öne sürdü.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Psikopat kadınların, erkeklere oranının 1'e 1,2 düzeyinde olduğunu söyleyen Boddy, bu kişilerin genelde cinsiyetleri nedeniyle fark edilmediğine dikkat çekti.

Boddy, "İnsanlar genellikle psikopati özelliklerini kadınlardan çok erkeklere atfediyor. Bu nedenle kadınlar psikopatiyle bağlantılı bazı kilit belirtileri gösterse bile bu şekilde yorumlanmıyor" dedi.

Britanyalı bilim insanı, "Eğer kadınlarda psikopati farklı şekilde oraya çıkıyorsa, erkek ve suçlu psikopatları tespit etmek için uygulanan yöntemler kadın ve suçlu olmayan psikopatları belirlemek için yetersiz olabilir" ifadelerini kullandı.

Kadın psikopatların sosyal ve finansal avantajlar sağlamak için baştan çıkarma ve düzenbazlığı erkeklerden daha fazla kullandığını belirten Boddy, "Kadın psikopatlar, amaçlarına ulaşmak için şiddettense kelimeleri kullanmaya daha meyillidir. Hareket etme şekilleri erkek psikopatlardan farklıdır" diye konuştu.

Boddy sözlerine şu şekilde devam etti:

Genellikle erkekler kadar ciddi durumda olmayan kadın psikopatlar hep hafife alındı. Bu nedenle iş hayatı ve toplum için daha önce düşünüldüğünden çok tehdit oluşturuyorlar. Kadın liderlerin otomatik olarak daha dürüst, düşünceli ve ilgili olduğu varsayılamaz.

2005'ten bu yana iş yerindeki psikopatların etkisi üzerine çalışan Boddy, kadın psikopatları tespit edememenin hem şirket yapılarına hem de adalet sistemine zarar verdiğini savundu.


Independent Türkçe, NY Post, Eurekalert

DAHA FAZLA HABER OKU