Doktor kıtlığı çeken İtalya'nın yardımına Küba koştu

"Biz de buradaki deneyimlerimizden yeni şeyler öğreniyoruz"

Sağlık çalışanlarının başkent Roma'daki eylemi büyük ses getirmişti (AA)

Doktor kıtlığı çeken İtalya'nın yardımına koşan Küba, birçok hekim gönderdi. 

Birleşik Krallık'ın önde gelen gazetelerinden Guardian, İtalya'da özellikle pandemi dönemindeki ağır çalışma koşulları nedeniyle 2021'den bu yana 11 bin sağlık çalışanının kamudaki işlerini bıraktığını aktardı. 

Sağlık işçilerinin daha iyi koşullar için özel sektöre geçtiği ya da yabancı ülkelere gittiği bildirildi. 

Giorgia Meloni liderliğindeki sağ koalisyon hükümetinin hazırladığı bütçe tasarısı da tartışmalara yol açmış, doktorlar ve hemşireler aralıkta iki kez greve gitmişti. Sağlık çalışanları, mitinglerde emeklilik haklarında ve sağlık hizmetlerinde gidilen kesintilere tepki göstermişti. Sendikalara göre sağlık çalışanlarının yüzde 85'i grevlere katılmıştı. 
 


Sağlık sektöründeki durum en çok İtalya'nın güneyindeki yoksul bölgeleri etkiledi. 

Kısmi özerkliğe sahip Kalabriya bölgesinde sağlık sistemi alarm verince yetkililer, Küba'dan destek istedi. Ağustos 2022'de yapılan anlaşmayla Havana yönetimi, bölgeye 497 doktor gönderdi. Kalabriya yetkilileriyle Küba arasında geçen hafta yapılan görüşmelerde de anlaşma 2025'e kadar uzatıldı.

Haberde, ayrıca Küba'nın yurtdışına hekim gönderme programı aracılığıyla önemli gelir elde ettiğine dikkat çekildi. Kalabriya'yla yapılan anlaşmada Havana yönetimine ne kadar para ödendiğine dair bilgi paylaşılmadı. ABD, Küba'nın uygulamasını eleştirmiş ve doktorların kötü koşullarda zorla çalıştırıldığını öne sürmüştü. 

Kalabriya'daki Polistena komününde görev yapan Kübalı doktor Asbel Diaz Fonseca, bu iddiaların gerçeği yanıstmadığını söyleyerek "Bu bize zorunlu bir görev olarak verilmedi. Burada olmak istediğimiz için geldik. Biz de buradaki deneyimimiz sayesinde yeni şeyler öğreniyoruz. Bu karşılıklı bir süreç" dedi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

38 yaşındaki doktor, komünde yaklaşık 10 bin kişinin yaşadığını fakat civar bölgelerdeki sağlık merkezleri kapatıldığı için çalıştığı Danta Maria degli Ungheresi Hastanesi'nde yaklaşık 200 bin kişiye hizmet verildiğini söyledi. 

Hastanenin direktörü Francesca Liotta ise İtalyan meslektaşlarının ilk başta Kübalı hekimlerin gelmesine mesafeli yaklaştığını ama Kübalı doktorların hızlıca İtalyanca öğrenip meslektaşlarıyla buzları erittiğini belirtti. 

Kalabriya bölgesinin sağcı lideri Roberto Occhiuto, Küba'dan yardım istediği için başta eleştiri topladığını hatırlatarak, "Bu deneysel program nihayetinde başarılı oldu. Bunu ben değil, Kübalı meslektaşlarıyla çalışan İtalyan doktorlar söylüyor" dedi.

36 yaşındaki acil servis doktoru Eduardo Gongora ise Kalabriya'daki görevine yeni başladığını belirterek "Kübalılar gibi sıcak kanlılar, çok misafirperverler" ifadelerini kullandı.


Independent Türkçe, Guardian, Reuters, ANSA

DAHA FAZLA HABER OKU