Akşener'den hükümete: Madem bir yerlerden kısmanız gerekiyor o zaman biraz da siz kemer sıkın

"Çalışma Bakanı çıktı asgari ücretin artık yılda bir yapılacağını söyledi. Yoksulluk sınırı asgari ücretin 4 katını aşmış. Böyle bir tablo karşısında asgari ücretin artık yılda bir defa belirleneceğini söylüyorlar. Böyle bir insafsızlık olabilir mi?"

Fotoğraf: AA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul Özleşmesi ile ilgili açıklamalarına tepki gösteren Akşener, 

Erdoğan'a İstanbul Sözleşmesi tepkisi, "Kadına şiddet meselesi sadece özel günlerde hatırlanıyor.  Son 10 ayda 364 kadın öldürüldü. Şiddetin bundaki payı da büyük. Çok değil bu haftanın başında Ankara'da bir kadın eşi tarafından vurularak öldürüldü, İstanbul'da bir anne çocuklarının gözü önünde katledildi. Her gün yeni bir kadın cinayeti haberi arıyoruz. Evde işte sokakta kadınlar "her yerde ya sıradaki ben olursam" tedirginliği yaşıyor. Tablo böyle vahimken, Erdoğan çıkıp İstanbul Sözleşmesiyle ilgili “İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmemizin kadın hakları ve şiddetle mücadeleye en küçük olumsuz bir etkisi olmamıştır” açıklaması yapıyor. İnanılır gibi değil. Madem öyle o zaman sözleşmeden çekilmemizin kadınlar üzerinde nasıl olumlu bir etkisi oldu çık açıkla" dedi.

Akşener şöyle devam etti:

Her gün bir kadın şiddete maruz kalırken, sözleşmeden çıkarken şiddete engel olabildiniz mi, aile içi huzuru sağlayabildiniz mi onu da açıkla. Bu soruların cevabı hayır. En ufak adım atmadılar. 334 kadın hayatını kaybederken 2023ün bitmesine bir ay kala 364e çıktı. Daha kaç kadının çaresizce ölümü beklediğini bilmiyoruz."

"Emeklilerimiz açlık sınırının altında yaşamaya çalışıyor"

Konuşmasında hükümetin ekonomi politikalarına yönelik de eleştirilerde bulunan Akşener şunları söyledi:

Bugün yüzde 40 faiz adeta alkışlanıyor. Biz daha önce iktidarı akla ve bilime davet etmiştik. Ülkemiz bir akıl tutulması döneminde her zaman hem de para kaybetti. Ne zaman ki bu ucube sisteme geçtik işte o günden beri ekonomimiz bu duruma geldi. Artık emekli maaşıyla kiralanacak ev bile bulunamıyor. Bugün ülkemizde geçim sıkıntısı varsa bu AK Parti'nin eseridir. Eğer bugün kiracılar ev sahipleri ile davalık oluyorsa bu AK Parti'nin eseridir. Emeklilerimiz açlık sınırının altında yaşamaya çalışıyor. Zam üstüne zam yapanlar her ay karını artırır. Sonra dönüp sana zam yapacağız derler. Çalışma Bakanı çıktı asgari ücretin artık yılda bir yapılacağını söyledi. Yoksulluk sınırı asgari ücretin 4 katını aşmış. Böyle bir tablo karşısında asgari ücretin artık yılda bir defa belirleneceğini söylüyorlar. Böyle bir insafsızlık olabilir mi? Enflasyonun karşısında asgari ücretliler ne kadar zam alırsa alsın daha bir ayda aldıkları maaşlar erimeye başlıyor. Madem bir yerlerden kısmanız gerekiyor o zaman biraz da siz kemer sıkın.

Belediye başkan adaylarına çağrı 

Belediye başkan adaylarına seslenen Akşener, "Ranta yolsuzluğa prim vermeyeceksiniz. Liyakat dışında hiçbir prime bakmayacaksınız. Sizler siyasi partilerin arka bahçesine dönmüş belediyeleri özgürleştirecek yeniden millete vereceksiniz. Her biriniz kazandığınız belediyelerin efsane başkanları olacaksınız. Şunu unutmayın İyi Parti, siyasetin ahlaksız tekliflerini, elini tersiyle itenlerin partisidir "dedi.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU