MİT ve Emniyet'ten FETÖ'nün "Türkiye sorumlusu"na yönelik ortak operasyon

Anadolu Ajansı: MİT ve Emniyet'ten yapılan ortak operasyonda FETÖ'nün sözde Türkiye imamı M.Y., eşiyle birlikte yakalandı

Fotoğraf: AA

Anadolu Ajansı, FETÖ'nün içinde Türkiye imamı olarak bilinen M.Y.'nin İstanbul'da düzenlenen operasyonda gözaltına alındığını duyurdu.

Üst düzey sorumlu olduğu iddia edilen FETÖ mensubuna yönelik operasyonun MİT ve Emniyet işbirliğiyle gerçekleştirildiği belirtiliyor.

 M.Y. ile ByLock'tan araması bulunan eşi G.Y. ve örgüt üyeleriyle irtibat kuran kızı B.Y. İstanbul'da düzenlenen operasyonla gözaltına alındı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ile Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) İstanbul Bölge Başkanlığınca, FETÖ'nün deşifre edilmesine yönelik yürütülen koordineli çalışmalar kapsamında, dün Kartal'da "gaybubet evi" olarak adlandırılan örgüte ait hücre evine operasyon düzenlendi.

Operasyonda, örgütün Türkiye imamı olduğu öne sürülen M.Y. ile ByLock'tan araması bulunan eşi G.Y. ve örgüt üyeleriyle irtibat kuran kızı B.Y. gözaltına alındı.

Adreste yapılan aramalarda, 6 bin 800 lira, 2 bin 800 dolar, 15 bin 980 avro ile çok sayıda dijital malzeme ve örgütsel doküman ele geçirildi.

Şüphelilerin emniyetteki işlemleri sürüyor.

Gaziantep merkezli operasyon

Gaziantep merkezli 15 ilde FETÖ'nün TSK'daki yapılanmasına yönelik operasyonda gözaltı sayısı 22'ye çıktı.

Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığınca, dün başlatılan FETÖ'nün TSK'deki yapılanmasına ilişkin mahrem imamlarca ankesör/sabit hattan arandığı belirlenen şüphelilerin yakalanmasına yönelik operasyonda, gözaltı kararı verilen 23 askerden 22'si yakalandı.

Polis ekiplerinin, Gaziantep, İzmir, Ankara, Giresun, Kahramanmaraş, Hatay, Mardin, Kilis, Şırnak, Erzurum, Adana, Ağrı, Hakkari, Kocaeli ve Kırklareli'nde düzenlediği operasyonda gözaltına alınan şüphelilerin emniyetteki işlemleri sürüyor.

Dün Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığınca, halen görevde olan 2 yüzbaşı, 20 astsubay ve 1 uzman çavuş hakkında yakalama kararı çıkarılmıştı. Söz konusu illerde belirlenen adreslere düzenlenen operasyonlarda 17 kişi gözaltına alınmıştı.

 

Independent Türkçe, AA

 

DAHA FAZLA HABER OKU