Davutoğlu: Terörle mücadele konusunda defterler açılırsa, bizi bugün eleştirenler insan yüzüne çıkamaz

Eski Başbakan Davutoğlu, AK Parti’nin gidişatına itiraz ettikleri için kendisine “hain” denildiğini belirterek, “Bize dahi hain denirse bu partinin dışında olanlar kendilerini nasıl huzurlu hissedebilirler?” dedi

Fotoğraf: AA

AK Parti’nin 18’inci kuruluş yıl dönümü programına davet edilmeyen eski Başbakan Ahmet Davutoğlu Sakarya’da konuştu. Davutoğlu, bir süredir muhalefet ettiği AK Parti'ye yönelik eleştirilerini sürdürdü.

Yeni parti kurma hazırlığında olduğu iddia edilen Davutoğlu, “Biz bir ümit rüzgarı estirmeye yeni bir gelecek inşa etmeye geliyoruz. Yeni bir hali yeni bir yola bağlayalım” ifadelerini kullandı.

AK Parti’nin tek başına iktidarı ilk kez kaybettiği, HDP’nin parti olarak barajı aştığı 7 Haziran 2015 seçimleri ile 1 Kasım 2015 seçimleri arasında geçen dört aylık sürece de değinen Davutoğlu, şunları söyledi:

Terörle mücadele konusunda defterler açılırsa birçok insan insan yüzüne çıkamaz. Bizi bugün eleştirenler insan yüzüne çıkamaz açık söylüyorum. Neden mi? Gelin hafızanızı bir yoklayın.

İleride bir gün Türkiye Cumhuriyeti tarihi yazıldığı zaman, eminim en kritik dönemlerden, birkaç aydan biri 7 Haziran ile 1 Kasım arasındaki dönem olarak yazılacaktır.

Başbakanlık görevini aldığım zaman -bunu izah etmek zorundayım, kampanya dolayısıyla bu soruları aldığım için- 6-8 Ekim olayları oldu.

O olaylar esnasında çözüm süreci adı altında Türkiye’nin kamu düzeninin nasıl yerle bir edildiğini görme imkanı bulduk.


Ahmet Davutoğlu, 22 Nisan’da yayımladığı manifesto ile AK Parti’ye “bir dakika dur” dediklerini belirterek “O metni yayınladığımızda adını ‘itiraz süreci’ diye koyalım demiştik. Kim ne derse desin bu gidişe itirazımız var” şeklinde konuştu.

“Başbakan olmuş birine kimse hain diyemez”

Yayınladığı manifesto sonrası AK Parti çevrelerinden kendisine yönelik söylenen “hain” sözlerini eleştiren Davutoğlu, “Meydan okuyorum” diyerek şunları söyledi:

Geride bıraktığımız makamları bilenler makam beklemeyeceğimizi bilirler.

İtirazımıza itirazla karşılık verebilirlerdi. Ne dediler biliyor musunuz? 'Hain' dediler. İhanetle tanımladılar söylediklerimizi.

Milletin teveccühüyle göreve gelmiş, Başbakan olmuş birine kimse hain diyemez.

Bütün selefim başbakanları rahmetle anıyorum. Hiçbiri hain değildi. Bu ülkede hain Başbakan olmadı. Bundan sonra da olmayacak.

Bize dahi hain denirse bu partinin dışında olanlar kendilerini nasıl huzurlu hissedebilirler? Biz ne zaman ihanet ettik? Söyleyin.

Bu milletin davasına, vicdanına aykırı tek bir adımımız olduysa söyleyin. Meydan okuyoruz.


“Hesap sorulabilir bir düzen istiyoruz”

Eski Başbakan Davutoğlu, hesap sorulabilir bir düzen istediklerini ve yeni bir siyasi anlayışla kimsenin kimseyi ihanetle suçlamadığı bir siyasi söylem peşinde olduklarını belirtti. “Ümmeti bölüyorsunuz” sözlerinin dini kavramların yozlaştırılmasına neden olduğunu söyledi.

Davutoğlu, “Ümmet evrensel bir inananlar topluluğuysa, Türkiye’de yaşayan 81 milyon kardeşimizin hepsi o ümmetin parçasıdır. Kimse o ümmetin dışında değildir. Kimse ümmeti tekeline alamaz. Kimse bu ümmet benim partimin tekelindedir diyemez. Ümmetten kastedilen yalılarda oturup Türkiye’yi dizayn etmeye çalışanlarsa biz o topluluktan değiliz” diye konuştu.

HDP’li üç belediye başkanının görevden alınıp kayyum atanmasına dönük eleştirisi üzerinden kimsenin kendisine “teröre destek” suçlamasında bulunamayacağını belirten Davutoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

Bir ülkede seçim yapılıyor, sandık ortaya konuyorsa. O sandıkta bir milletin oylarıyla bir sonuç ortaya çıkmışsa buna saygı duyacaksınız. Bizim milli irade anlayışımız bu.

O saygı, belediye başkanlarına duyulan saygı değildir. Oraya gidip oy kullanan yüz binlerce vatandaşa duyulan saygıdır.

Bu tavır asla teröre desteği mazur göstermez. Kim teröre destek veriyorsa en şiddetli şekilde cezalandırılmalıdır.

Seçimden önce ceza aldılarsa YSK onları elemeliydi. Bu ülkenin demokrasisine gölge düşürmemeliydiler.

Yok, 31 Mart’tan sonra suç işlemişlerse öncelikle onlar mahkemeye götürülmeliydi. Mahkeme onları mahkum ettikten sonra görevden alınmalıydılar.

Şu an bile haklarında bir dava açılmış görünmüyor. Eğer suçlularsa derhal cezalandırılmalılar.


“Üç yıldır değil televizyona çıkmak adımın telaffuz edilmesi bile yasaklandı”

Davutoğlu, AK Parti’nin kuruluş yıl dönümü için hazırlanan grafikte başbakanlığında gidilen iki seçimin yer almamasını da, “Her şeyi beklerdim de tarihin hafızasını silmek suretiyle insanları unutturabileceklerini zannetme çocukluğunu beklemezdim” sözleriyle eleştirdi.

“Bir hareket kendi tarihini reddetmeye başlamışsa kendi kendini tasfiye etmeye başlamıştır" diyen eski Başbakan, "Beğenirsiniz ya da beğenmezsiniz ama tarihi değiştiremezseniz. Diyorlar ki ‘Sayın Başbakan bir televizyona çıksanız’. Değil televizyona çıkmak, benim adımın telaffuz edilmesi bile yasaklandı 3 yıldır. 18’inci yıl videosundaki yokluğumuz bazı arkadaşlarımızı üzdü ama beni üzmedi, şaşırtmadı da” ifadelerini kullandı.


Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU