Prens George, Kral Charles'ın taç giyme töreninde "dedesini korumak için" kılıç taşıyacak

Kılıç, torunun kralı koruması gerektiğine dair bir geleneğin parçası

Prens George (ortada) Galler Prensi olan babası William'la konuşuyor (AFP)

Prens George, Kral III. Charles'ın mayıstaki taç giyme töreninde, dedesinin koruyucusu görevini üstlenmesinin geleneksel bir temsili olarak tören kılıcı taşıyacak.

Taht sırasında ikinci olan 9 yaşındaki Prens George, kralın Sembolik Yaveri (Page of Honour) görevini yürütürken küçük bir tören kılıcı tutacak.

George'un ebeveynleri Prens William ve Galler Prensesi Kate'in, çocuklarının kralın Sembolik Yaveri rolünü üstlenmesinden dolayı "çok heyecanlı ve mutlu" olduğu söyleniyor.

Önceki haftalarda People'a konuşan bir sözcü şöyle demişt:

Bu, ailesinin uzun uzadıya düşündüğü ve dört gözle beklediği bir şey ve eminim George için de öyle.

Monarşideki görev teslimi töreninde Charles'ın Sembolik Yaveri olarak Prens George'a eşlik edecek diğer üç kişi şöyle: 13 yaşındaki Nicholas Barclay, 13 yaşındaki Lord Oliver Cholmondeley ve 12 yaşındaki Ralph Tollemache.

Törende hepsi kırmızı palto, beyaz golf pantolonu ve çorap giyecek.

Konsort Kraliçe'nin de üçü torunu olmak üzere kendisine ait 4 Sembolik Yaveri olacak: 13 yaşındaki ikizler Gus ve Louis'le onların kuzeni, Tom Barker Bowles'un 13 yaşındaki oğlu Frederick.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Camilla'nın kız kardeşinin torunu olan 10 yaşındaki Arthur Elliot da onlara katılacak.

Yaverlerin rolü, bazı önde gelen davetlilerin cübbelerini tutmak.

Kral Charles'ın 6 Mayıs'taki taç giyme töreni, Kraliçe II. Elizabeth'in 1953'teki 4 saat süren taç giyme töreninden bir saat daha kısa sürecek. Westminister Abbey'deki törene 2 bin katılımcı tanıklık edecek.

William ve Kate de merasimde önemli roller üstlenecek. The Sunday Times, William'ın diz çökerek babasına "saygılarını sunduktan" sonra taca dokunup hükümdarın sağ yanağını öpeceğini açıkladı.

Prens Harry, taç giyme törenine katılacağını doğrulasa da bu geleneği yerine getirmeyecek. Sussex Düşesi Meghan Markle ise Prens Archie ve Prenses Lilibet'le birlikte evde kalacak.

The Independent'ın, kraliyet ailesiyle ilgili son gelişmeleri paylaştığı sayfasını buradan takip edebilirsiniz.*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/life-style

Independent Türkçe için çeviren: Onur Bayrakçeken

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU