13 yaşındaki Filistinlinin bıçakladığı İsrailli polis dost ateşinde öldü

Mülteci kampına baskın düzenleyen güvenlik güçleri saldırganı ve ailesini tutukladı

Saldırının ardından İsrail polisi, Şuafat mülteci kampı girişindeki güvenlik önlemlerini artırdı (AFP)

13 yaşındaki Filistinlinin bıçakladığı ve saldırganı yakalamaya çalışan güvenlik görevlisinin kazara vurduğu İsrailli polis öldü.

Doğu Kudüs'teki Şuafat mülteci kampında pazartesi yaşanan olayda Sınır Muhafızı biriminde çalışan 22 yaşındaki Asil Suat, kampa giren bir otobüsü kontrol ederken saldırıya uğradı.

Filistinli genç, Suat'ı bıçakla yaraladıktan sonra kaçmaya çalışırken, olay yerindeki sivil güvenlik görevlisi tabancasıyla saldırganı vurmak için ateş açtı. Fakat saldırganı yaralayan görevli, yanlışlıkla Suat'ı da vurdu. Suat daha sonra kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

Olayın ardından İsrail ordusu, kampa baskın düzenleyerek saldırganın anne babasını ve kardeşlerinden birini tutukladı.

Kudüs Bölge Sınırı Polisi'nden komiser yardımcısı Amram Nidam, olayı "terör saldırısı" diye niteledi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Ayrıca İsrail polisi, baskın sırasında kamptaki Filistinli bir sürücünün, aracıyla güvenlik güçlerini ezmeye çalıştığını da öne sürdü.

Polisin, şöförü vurduğu bildirilirken kimliği açıklanmayan sürücünün hastaneye kaldırıldığı ifade edildi.

Öte yandan yine pazartesi günü Doğu Kudüs'te 17 yaşındaki İsrailli bir genç, bıçaklı saldırıya uğradı. İsrail polisi, 14 yaşındaki Filistinli saldırganın da Şuafat mülteci kampından olduğunu belirtti.

Güvenlik güçleri, olay yerinden kaçan saldırganın daha sonra yakalandığını söyledi.

Söz konusu olaylar, İsrail ve Filistin arasında son dönemde artan tansiyonun ardından gerçekleşti.

Doğu Kudüs'te cuma günü Filistinli bir sürücü, otobüs durağına dalarak aralarında 6 ve 8 yaşında iki kardeşin de yer aldığı üç kişiyi öldürmüştü.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, yaşananları "terör eylemi" diye nitelemiş, Filistin düşmanlığıyla tanınan Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir ise Doğu Kudüs'teki "terör hücrelerinin" temizlenmesi için polise talimat verdiğini söylemişti.

Bunun üzerine İsrail polisi, sürücünün ailesinin de aralarında yer aldığı 10 kişinin tutuklandığını açıklamıştı.
 


İsrail ordusunun, Batı Şeria'daki Cenin mülteci kampına 26 Ocak'ta düzenlediği baskındaysa aralarında bir çocuğun yer aldığı 10 Filistinli hayatını kaybetmişti.

2005'ten beri Batı Şeria'daki çatışmaların kaydını tutan Birleşmiş Milletler'e göre 2022, bölgedeki en kanlı sene oldu.

Filistin Sağlık Bakanlığı'na göre İsrail güçleri geçen yıl, 168'i işgal altındaki Batı Şeria'da, 52'si de abluka altındaki Gazze Şeridi'nde olmak üzere aralarında 48 çocuğun da bulunduğu 220 Filistinliyi öldürdü.Independent Türkçe, AFP, Haaretz

DAHA FAZLA HABER OKU