Yunanistan'ın son Kralı II. Konstantin hayatını kaybetti

82 yaşında yaşamını yitiren devrik kral, 46 yıl sürgünde kalmıştı

Kral II. Konstantin, sürgündeyken Londra'nın yanı sıra Roma ve Madrid'e de gitmişti (AFP)

Yunanistan'ın son Kralı II. Konstantin, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

Başkent Atina'daki Hygeia Hastanesi'nden salı günü yapılan açıklamada, geçirdiği felç nedeniyle yoğun bakıma alınan II. Konstantin'in 82 yaşında öldüğü bildirildi.

Atina'daki Psychiko bölgesinde 2 Temmuz 1940'ta dünyaya gelen Konstantin, İtalya'nın başkenti Roma'da 1960'da düzenlenen Yaz Olimpiyatları'nda erkekler yelkende altın madalya kazandı.

Bundan 4 yıl sonra babası Kral I. Paulos'un kanserden hayatını kaybetmesiyle 6 Mart 1964'te 23 yaşındayken Yunanistan Kralı oldu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

II. Konstantin, dönemin başbakanı Yorgo Papandreu'yu 1967'de görevden aldı ve ülkede bir siyasi istikrarsızlık dönemi başladı. Aynı yıl ordudan bir grup albay, 21 Nisan 1967'de darbe yaparak yönetimi ele geçirdi.

"Albaylar Cuntası" olarak da bilinen darbe yönetimi, II. Konstantin'le uzun vadede anlaşamadı. Bu dönemde kralın cuntaya karşı organize ettiği darbe de sonuç vermedi.

Cunta, kralı 13 Aralık 1967'de ülkeden sınır dışı ederek 1 Haziran 1973'te cumhuriyeti ilan etti. Böylece II. Konstantin'in ülkenin son kralı olarak görevi de sona ermiş oldu.

II. Konstantin, sürgündeki zamanının çoğunu Birleşik Krallık'ın başkenti Londra'da geçirdi. Burada ikinci dereceden kuzeni Kral III. Charles'la yakın ilişkiler kurdu.

46 yıllık sürgünün ardından II. Konstantin, 2013'te tekrar kalıcı olarak ülkesine döndü.

II. Konstantin, Danimarka Kralı IX. Frederick'in üçüncü kızı olan Danimarka Prensesi Anne-Marie'yle 18 Eylül 1964'te evlenmişti. Bu evlilikten Philippos, Theodora, Nikolaos, Pavlos ve Alexia adında 5 çocuğu vardı.

Kardeşi İspanya Kraliçesi Sofia olan devrik kralın annesiyse İspanya Kralı VI. Felipe'nin büyükannesiydi.Independent Türkçe, Ekathimerini, AFP

DAHA FAZLA HABER OKU