Fetihtepe sakinlerinin elektrik ve suyu kesiliyor: Beni tutun, denize atın

Eşi engelli olan 78 yaşındaki Döndü Aygün "Bir çocuğun eline kağıt verip yolluyorlar. Mecbur avukata verdim. Ben yürüyemiyorum. Beni tutun, denize atın" diye konuştu

İstanbul'un Beyoğlu ileçsine bağlı Fetihtepe Mahallesi’nde Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Beyoğlu Belediyesi tarafından kentsel dönüşüm yapılacağı gerekçesiyle mahallelinin şebeke suyu polis eşliğinde kesilmeye başladı. Mahalleli duruma tepkili.

Beyoğlu Belediye Meclisi Üyesi CHP’li Erdoğan Horlu, “Bayram öncesi halkın suyunu kesmek reva mıdır? Seçim zamanı sen değil miydin, ‘dönüşüm zorla olmayacak’ diyen? Önümüz bayram. Halkın şu anda suyu kesiliyor. Elektriği kesiliyor.” diyerek Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız’a tepki gösterdi.

"Dilekçemize yanıt beklerken, bugün polis zoru ile geldiler"

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Fetihtepe’deki hak sahiplerinin avukatı Onur Cingil ise, Beyoğlu Belediyesi’nin kendileriyle görüşmek istediğini, 15 maddelik talep dilekçesi verdiklerini ancak iki hafta geçmesine rağmen dilekçeye yanıt gelmediğini söyledi. Cingil, “Bugün anladık ki aslında bu bir oyalama taktiğiyimiş. Bugün de o cevabı beklerken, bugün polis zoru ile geldiler. Beyoğlu Belediyesi’nin nasıl iki yüzlü olduğunu da gösteren bir olgu. Halen 15 maddeden oluşan taleplerimizin cevabını bekliyoruz” dedi.

"Benimle anlaşan, gelip konuşan yok"

Bayram öncesi Fetihtepe’de yapılan uygulamalara vatandaşlar da tepki gösterdi. Eşi engelli olan 78 yaşındaki Döndü Aygün “Ben bir senedir söylüyorum, bana ev bulun. Benim ile anlaşın. Benim ile imza atın, yıkın diyorum. Benimle anlaşan, gelip konuşan yok. Bir çocuğun eline kağıt verip yolluyorlar. Mecbur avukata verdim. Ben yürüyemiyorum. Beni tutun, denize atın” diyerek mağduriyetini dile getirdi.

"Fetihtepe’de zorbalık devam ediyor"

CHP İstanbul Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç, sosyal medya hesabından Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul Valiliği ve Beyoğlu Belediyesi’ne seslenerek “Bu zorbalığa son verin” diye paylaşım yaptı. Kılınç paylaşımında, “Fetihtepe’de zorbalık devam ediyor. Bayram öncesi evlerin suyu kesiliyor. Bu zorbalığa son verin” dedi.

Kılınç, 22 Şubat 2022’de düzenlediği basın toplantıyla konuyu TBMM gündemine taşımıştı. Uygulamanın yapıldığı 3550 Ada’nın da yer aldığı Okmeydanı bölgesi için yürürlükte bir imar planı olmadığını vurgulayan Kılınç, “Bakanlık ve Belediye, Danıştay kararlarına ve diğer mahkeme kararlarına uymamaktadır. Yasa gereği zorunlu olan üçte iki çoğunluk sağlanmamıştır. Üçte iki çoğunluğun sağlanmadığını Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, soru önergeme verdiği cevaplarda bildirmiştir. Ortada plan yok, proje yok, uzlaşma yok. Dayatma var” diye konuşmuştu.

 

 

 

 

ANKA
 

DAHA FAZLA HABER OKU