AstraZeneca: Kovid-19 antikor ilacının altı aylık dönemde yüzde 83 koruma sağladığını duyurdu

Şirket, ilacın sağladığı "asıl yararın" tedavi olarak kullanılmaktansa koronavirüse karşı bir önlem olarak alınması olduğunu belirtmişti

AstraZeneca, geliştirdiği Kovid-19 antikor ilacının aşıların etkili olmadığı kişilerde virüs kapma riskini, altı aylık bir periyotta yüzde 83 azalttığını ortaya koydu / Fotoğraf: AFP

AstraZeneca, geliştirdiği Kovid-19 antikor ilacının aşıların etkili olmadığı kişilerde virüs kapma riskini, altı aylık bir periyotta yüzde 83 azalttığını ortaya koydu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

İngiliz-İsveç ilaç üreticisi ayrıca yürüttüğü diğer bir çalışmada, AZD7442 adlı ilacın ilk semptomların görülmeye başlanmasından sonra üç gün içinde daha yüksek bir dozda alınması halinde, hafif ila orta derecedeki Kovid semptomların ağırlaşmasını yüzde 88 oranında azalttığını açıkladı.

Uzun dönemli denemelerden gelen bu sonuçlar, Pfizer'in yanı sıra AstraZeneca'nın hem koronavirüs aşısı hem de hapı üretebilen az sayıda üreticiden biri olmasını sağlayacak gibi görünüyor.

Şirket, ilacın sağladığı "asıl yararın" tedavi olarak kullanılmaktansa koronavirüse karşı bir önlem olarak alınması olduğunu belirtmişti.

Şirketin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mene Pangalos yaptığı açıklamada, "Bu yeni veriler, AZD7442 ilacının Kovid-19'un önlenmesi ve tedavisinde önemli bir fark yaratma potansiyelini destekleyen ve artmaya devam eden kanıtlara katkıda bulundu" dedi.

 

Reuters

DAHA FAZLA HABER OKU