Moderna, mRNA teknolojili iki HIV aşısını insanlarda denemeye hazırlanıyor

Denemeler 56 katılımcıyla yürütülecek

Merkezi Massachusetts eyaletinde olan Moderna, 2010'da kuruldu (Reuters)

ABD merkezli ilaç şirketi Moderna, mRNA teknolojisiyle geliştirdiği iki HIV aşısının insanlı denemelerine başlamaya hazırlanıyor.

ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri'ne bağlı Ulusal Tıp Kütüphanesi'nin internet sitesinde yayımlanan bilgilere göre denemelerin eylül ayında başlaması hedefleniyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

İki aşı da hayvanlar üzerinde yapılan güvenlik testlerini geçti. Faz 1 deneyleri kapsamında aşılar, güvenlik açısından test edilecek ve bağışıklıkla antikor tepkileri ölçülecek. 56 katılımcı, HIV teşhisi konmamış 18-50 yaş arasındaki kişilerden seçilecek.

Sekiz ay sürecek Faz 1 deneylerinde katılımcılar 4 gruba ayrılacak. İki grup sadece aşılardan birini olacak; diğer iki grup ise iki aşıyı da yaptıracak.

Aşı çalışmalarına Uluslararası AIDS Aşı Girişimi ve Bill & Melinda Gates Vakfı da destek veriyor.

Broad Institute adlı araştırma merkezi, HIV virüsü için aşı meydana getirmenin, diğer virüslere kıyasla daha zor olduğunu bildiriyor. Zira ölü veya etkisiz hale getirilmiş organizmaların kullanıldığı geleneksel aşılar, enfeksiyona karşı bağışıklık kazandırıyor. Böylece vücut, hastalıkla karşılaştığında önceden geliştirdiği savunma sistemini kullanarak savaşıyor.

Ancak merkez, vücudun HIV'e karşı "kör" olduğunu ve mücadele edemediğini kaydediyor.

Moderna ise dünyada ilk kez mRNA teknolojisiyle geliştirdiği aşılarla buna bir çözüm bulmayı istiyor.

Önde gelen HIV araştırmacılarından Isaac Bogoch da aşı deneyleri hakkında heyecanlı olduğunu söyledi.

mRNA teknolojisi nedir?

Hücreler arasında genetik talimatları taşıyan moleküle Mesajcı RNA (mRNA) adı veriliyor.

Büyüme, enerji üretimi ve hastalıklara karşı savunma gibi hücresel işlevler için vücut, proteinlere ihtiyaç duyuyor. mRNA, hücrelerin işte bu proteinleri sentezleyebilmesi için gerekli bir şifre taşıyor.

Bu aşı teknolojisinde laboratuvarda üretilen bir mRNA dizisi vücuda enjekte ediliyor. Bunların ilettiği şifreyi alan hücreler, aslında "kendinden olmayan" protein parçaları oluşturmaya başlıyor.

 

Independent Türkçe, CNET, ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi, Science Alert, The Star, Clinical Trials Arena

Derleyen: Uğurcan Yıldız

DAHA FAZLA HABER OKU