ABD özel temsilcisi Kim: Kuzey Kore'yle önkoşulsuz olarak görüşmeye hazırız

Kim Jong-un, geçen hafta yaptığı konuşmada, ülkesinin ABD’yle "hem diyaloğa hem de çatışmaya" hazırlıklı olması gerektiğini söylemişti.

Sung Kim, Seul'de Güney Koreli ve Japon yetkililerle bir araya geldi (AFP)

ABD'nin Kuzey Kore özel temsilcisi Sung Kim, Pyongyang'la "her yerde, her zaman ve önkoşulsuz olarak" görüşmeye hazır olduklarını söyledi.

Kuzey Kore'nin nükleer programı ve durdurulan görüşmeleri ele almak üzere Güney Koreli ve Japon yetkililerle bir araya gelen Sung Kim, "Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin görüşme tekliflerine ve her yerde, her zaman, önkoşulsuz olarak bir araya gelme çabalarına yakında olumlu yanıt vermesini umuyoruz" dedi.  

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Güney Kore'deki üçlü görüşmeler, Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un'un salgın nedeniyle büyük zarar gören ülke ekonomisini güçlendirme çağrısı yapmasının ardından gerçekleşti. Kim, geçen hafta iktidardaki Kore İşçi Partisi'nin kongresinde yaptığı konuşmada, ülkesinin ABD'yle "hem diyaloğa hem de çatışmaya" hazırlıklı olması gerektiğini söylemişti.

ABD temsilcisi Sung Kim, müttefiklerin Kuzey Kore liderinin yorumlarını dikkate aldığını kaydetti. Kuzey Kore'de pandemiyle ağırlaşan koşullara ve gıda kıtlığına rağmen ABD'li yetkili, ülkeye yönelik ticaret kısıtlamalarının sürmesi gerektiğini belirtti.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ise, Kuzey Kore lideri Kim'in geçen haftaki açıklamalarını "ilginç bir sinyal" olarak niteledi. Sullivan,"Kim'in söylediklerini ilginç bir sinyal olarak algıladık. Direkt temasa geçmek için herhangi bir yol izlenip izlenmeyeceğini önümüzdeki süreçte izleyeceğiz" diye konuştu.

ABD'li yetkili, Washington'ın görüşmelere yeniden başlamak için Pyongyang'ın doğrudan temasa geçmesini beklediklerini ifade etti.

Trump döneminde başlayan nükleer müzakereler durmuştu

Eski ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore lideri Kim, ilk kez 12 Haziran 2018'de Singapur'da bir araya gelmiş, Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması ve kalıcı barışın sağlanması konusunda mutabakata varmışlardı.

İki lider, 26-27 Şubat 2019'da Vietnam'da bir kez daha görüşmüş ancak zirve, beklenenden hızlı ve anlaşmasız sona ermişti. Son olarak 30 Haziran 2019'da Kuzey ve Güney Kore arasındaki silahsızlandırılmış bölgede görüşen iki lider, nükleer müzakere sürecini sürdürme kararı almıştı. İki ülke arasında Ekim 2019'da İsveç'te yapılan çalışma düzeyindeki toplantılar, Kuzey Korelilere göre Amerikalılar "eski tutum ve tavırlarını" devam ettirdiğinden dolayı kesilmişti.

Joe Biden yönetimiyse, Kuzey Kore'yi nükleer silah kullanımından caydırmak için diplomatik çabaların süreceği taahhüdünde bulunmuştu.


Independent Türkçe, AFP, Reuters, AA

DAHA FAZLA HABER OKU