Sayıştay Başkanlığı için adaylar belli oldu: En güçlü aday Cumhurbaşkanlığı'ndan

Cumhurbaşkanlığı Prensipler ve Personel Genel Müdürü Metin Yener ile mevcut başkan Seyit Ahmet Baş da adaylar arasında

Fotoğraf: AA

Hazırladığı denetim raporlarıyla sık sık gündeme gelen Sayıştay'da yeni başkanın belirlenmesi için önümüzdeki günlerde seçim yapılacak.

Mevcut başkan Seyit Ahmet Baş'ın görev süresinin 23 Haziran'da dolması nedeniyle yeni başkanın seçilmesi için başlayan sürecin ilk safhası sona erdi.

Kurumun başkanı olmak isteyenler, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na (TBMM) başvurdu. Başvurular ise 10 Haziran'da sona erdi. 

TBMM seçecek

Bundan sonra TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu toplanacak ve adaylar, bu komisyon bünyesinde kurulacak "Ön Seçim Geçici Komisyonu" tarafından 2'ye indirilecek.

Geçici komisyonda en çok oy alan 2 adayın ismi TBMM Genel Kurulu'na gönderilecek. Genel Kurul'da gizli oylama sonucu TBMM üye sayısının 4'te 1'den fazlasının oyunu alan isim Sayıştay'ın yeni başkanı olacak. 

Cumhurbaşkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürü de aday
 
Sayıştay Başkanlığı için en güçlü adaylardan biri Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı'na bağlı çalışan Personel ve Prensipler Genel Müdürü Metin Yener. 

Diğer adaylar

Yener'in dışında halihazırda bu görevi yürüten başkan Seyit Ahmet Baş da adaylar arasında.

Diğer adaylar; Abdullah Şimşek, Abdullah Doğru, Ahmet Tezcan, Beyami Özdemir, Mustafa Sakal, Ahmet Gümüş, Mehmet Aksoy, Fikret Çöker, Özcan Rıza Yıldız ve Hasan Ayrancı. 

Cumhuriyet'ten de yaşlı

29 Mayıs 1862'de Divan-ı Muhasebat adıyla kurulan Sayıştay, Cumhuriyet'in anayasal kurumlarından biri.

Her yıl kamu kurum ve kuruluşları ile belediyeleri mali yönden denetleyen Sayıştay denetimlerin ardından raporlar da hazırlayarak bunu kamuoyu ve TBMM ile paylaşıyor. 

 

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU