Alzaymır hastalığını yavaşlatabilecek ilk ilaç ABD'den onay bekliyor

ABD'de yeşil ışık yakılırsa, 'büyük umut' sağlayacak tedavi, 2022'ye kadar Ulusal Sağlık Hizmeti'nde yerini alabilir

Denetimcilerin Alzaymır hastalığının kötüye gidişatını yavaşlatacak bir yeni ilacı onaylaması bekleniyor (Unsplash)

Alzaymır hastalığının yarattığı sorunları yavaşlattığı iddia edilen ilk ilaç, ABD'deki denetimciler tarafından onaylanırsa, 2022 yılına kadar Birleşik Krallık'taki (BK) Ulusal Sağlık Hizmeti'nde yerini alabilir.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Biogen, aducanumab isimli ilacının gelecek ay yeşil ışık yakılması halinde Alzaymır hastalığının erken evrelerinde hastaların "klinik anlamda kötüleşmesini azaltacak" ilk tedavi olacağını söylüyor.

Tedavi, BK'de yaşayan yaklaşık 1 milyon kişiyi etkileyen ve 2020'de EastEnders oyuncusu Dame Barbara Windsor'un ölümüne yol açan bu en yaygın demans biçiminin erken aşamalarındaki hastalara yeni bir umut sunuyor.

Yaklaşık 20 yıldır çıkan ilk yeni Alzaymır ilacı olarak çığır açma potansiyeline sahip bu tedavi, hastalığı iyileştirmiyor veya tersine çevirmiyor ancak rahatsızlığın kötüleşmesi oranını biraz yavaşlatabileceği umuluyor.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), ilacın kullanımının onaylanıp onaylanmayacağına 7 Haziran'da karar verecek.

The Daily Mirror'a göre yeşil ışık yakılırsa, ilacın kullanımına sonbahara kadar BK'de izin verilebilir ve ilaç gelecek yıl Ulusal Sağlık Hizmeti'nde sunulabilir.

BK Alzaymır Araştırmaları araştırma direktörü Susan Kohlaas, bu potansiyel tedavinin “büyük umut” vaat ettiğini söyledi.

Kohlaas, The Daily Mirror'a şunları söyledi:

Demans için hastalığı modifiye edici ilk tedavilerin ortaya çıktığını görmeye başlamamız gerçekten önemli.

Bu, tüm araştırma alanını değiştirme konusunda gerçekten önemli bir adım olabilir.

Demans hafızayı, düşünme hızını, konuşmayı, ruh halini ve hareketi etkileyebilecek beyin işlevinde sürekli bir düşüşe neden olur.

Massachusetts merkezli Biogen şirketi tarafından geliştirilen aducanumab, beyinden beta-amiloid adı verilen bir proteinin zararlı kümelerinin temizlenmesini sağlamayı amaçlıyor.

Klinik çalışmalar, ilacın başlangıçta işe yaramadığı gözlemlenince geçen yıl durdurulmuştu.

Ancak Biogen daha sonra sonuçların ilk analizinin "yanlış" olduğunu ve ek veri kümelerinin ilacın yüksek dozda etkili olduğunu gösterdiğini söyledi.

Ajanslardan da yararlanılmıştır*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news

Independent Türkçe için çeviren: Onur Bayrakçeken

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU