İstanbul Tabip Odası: Pandemi Kurulu değil, olsa olsa Pandomim Kurulu olur

İSTABİP açıklamasında "Türkiye’de sürdürülen Kovid-19 pandemisi ile mücadeleyi tehdit eden en önemli unsur demokratik olmayan yönetim zihniyetidir" ifadelerini kullandı

Fotoğraf: AA

İstanbul Tabip Odası (İSTABİP) İstanbul'da Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın başkanlığında düzenlenen koronavirus toplantısına tepki gösterdi.

İSTABİP’ten yapılan açıklamada kendileri dışında İstanbul Eczacı Odası, İstanbul Dişhekimleri Odası, İstanbul Veteriner Hekimler Odası’nın da toplantıya çağrılmadığı hatırlatılarak "Bunun adı 'Pandemi Kurulu' değil, olsa olsa 'Pandomim Kurulu' olur" ifadeleri yer aldı.

Açıklamada Sağlık Bakanı Koca’nın sorumluluğu vatandaşa yüklediği öne sürülerek "Türkiye’de sürdürülen COVİD-19 pandemisi ile mücadeleyi tehdit eden en önemli unsur demokratik olmayan yönetim zihniyetidir" denildi.

Açıklamanın devamında şu ifadeler kullanıldı:

"O kurulda pandemiye karşı tedbirler masaya yatırılıp çözümler üretil(e)mez, olsa olsa sessiz tiyatro (Pandomim) oynanır. Sonunda da dün Sağlık Bakanı’nın yaptığı gibi, sorumluluk vatandaşa atılıp ‘Salgınla mücadelede, şu an, sizlerin uyacağı tedbirlerden daha güçlü bir silahımız yok. En çetin sınavı kalabalığa karşı vereceğiz’ denir.

Hayatlarımızı tehdit eden sadece 0,06-0,125 mikron çapında, tek zincirli, pozitif polariteli, zarflı bir RNA virüs değildir.

Türkiye’de sürdürülen Kovid-19 pandemisi ile mücadeleyi tehdit eden en önemli unsur demokratik olmayan yönetim zihniyetidir.

En çetin sınavı bu zihniyete karşı vereceğiz!"

 

Ne olmuştu?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın başkanlığında düzenlenen toplantıya İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu da çağrılmamıştı. Valilik tarafından toplantının ani şekilde gerçekleştiği için İmamoğlu'nun çağrılmadığını belirtmişti.

İBB Başkanı İmamoğlu ise toplantıya çağrılmamasına tepki göstererek "Halk bunun hesabını sorar" demişti.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU