FIFA'dan futbolculara milli takım kararıyla ilgili ikinci şans

FIFA, futbolcuların milli takım tercihi ile ilgili yeni bir karar aldı. Karara göre, bir oyuncu daha önce başka bir milli takımın formasını giymiş olsa bile, sonrasında başka bir ülke takımında oynayabilecek

FIFa, milli takım değişikliğini 21 yaşla sınırlandırdı / Fotoğraf: AA

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği'nin (FIFA) 70. Olağan Kongresi'nde futbolcuların milli takım tercihi ile ilgili yeni bir karar alındı. 

Karara göre, bir oyuncu daha önce başka bir A milli takımın formasını giymiş olsa bile, sonrasında başka bir ülke takımında oynayabilecek.

Önceki uygulamada, bir futbolcunun, oynadığı bir milli takımı değiştirebilmesi için ilk formasını giydiği takımda yalnızca hazırlık maçına çıkmış olması gerekiyordu.

İlk seçimi olan ülkenin takımında resmi bir maçta forma giymişse, daha sonra oynama uygunluğu olsa bile milli takımını değiştiremiyordu.

Yapılan değişiklikle oyuncunun, ilk A Milli takımında en fazla üç resmi maçta forma giymiş olması ve bunların 21 yaşının altındayken olması gerekiyor.

FIFA, resmi maçları final düzeyinde olmayacak şeklinde açıklarken, Dünya Kupası elemeleri, Avrupa Şampiyonası elemeleri ya da Uluslar Ligi karşılaşmalarının takım tercihini etkilemeyeceğini belirtti.

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU