Hacamat, sülük ve hipnoz gibi uygulamalar yüksek lisans ve doktora müfredatına girdi

Türk Tabipleri Birliği, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nin uygulamasına tepkili: Bilimsel dayanağı olmayan uygulamalar müfredatta olmamalı

TTB'ye göre bu uygulamalar son yıllarda, alternatif yerine “Geleneksel, Alternatif, Tamamlayıcı Sağlık Uygulamaları (GATSU)” tanımı kullanılarak yaygınlaştırılmaya çalışılıyor / Fotoğraf: AA

Hacamat, sülük, hipnoz ve ozon terapi gibi uygulamalar Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nin müfredatına girdi. Türk Tabipleri Birliği (TTB) Etik Kurulu ise "Eğitim müfredatları içinde kanıtı eksik, bilimsel dayanağı olmayan uygulamalara yer verilmesi uygun değil” görüşünde.

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre hacamat ve sülük gibi uygulamalar Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nin hem yüksek lisans hem de doktora programı müfredatına alındı. TTB Etik Kurulu Üyesi Profesör Doktor Gülriz Erişgen “Öğrencilerimize, kanıta dayalı tıp uygulamalarının önemini vurguluyoruz, bilimsel kanıt olmadan uygulama yapmamaları gerektiğini söylüyoruz” dedi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

TTB Etik Kurulu, bu uygulamaların meşru zemine çekilmesinin nedenleri olarak; Resmi Gazete’de geleneksel ve alternatif tıp ile ilgili uygulamaların yayımlanması, geleneksel ve alternatif tıp konulu kongrelerin devlet protokolü ve bürokrasisi içinde yer almasını gösteriyor.

Türk Tabipleri Birliği’ne göre Tıbbi Nebevi kongreleri ile modern tıbbın dinsel söylemle sorgulanması sonucu bu uygulamalar dini pratik ile ilişkilendiriliyor. Prof. Erişgen, hacamat, sülük ve ozon terapisi gibi uygulamaların hastaların sağlık hizmetine ve tıbbi uygulamalara ulaşmalarının önüne geçmemesi ve alternatif olarak önerilmemesi gerektiğini söylüyor.Sağlık kurumları içinde bu uygulamalara yer verilmesinin uygun olmadığını vurgulayan Erişgen, “Her zaman kanıta dayalı tıp uygulamalarının önemini vurguluyoruz. Öğrencilerimize mesleki uygulamalarının yararlılığı ile yarar ve zarar oranı konusunda bilimsel kanıtlar olması gerektiğini öğretiyoruz. Eğitim müfredatında bilimsel dayanağı olmayan uygulamaların yer almasını doğru bulmuyorum” ifadelerini kullanıyor. 
 

DAHA FAZLA HABER OKU