İstanbul Valiliği'nden 1 Mayıs açıklaması: Gözaltı işlemi yapılanlar, ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakılmıştır

Valilik'tan yapılan açıklamada DİSK üyelerinin, "salgına ve yasağa rağmen toplu yürüyüş yapmakta ısrar ettikleri" gerekçesiyle gözaltına alındığı belirtildi

Fotoğraf: AA

İstanbul Valiliği, bugün Taksim Cumhuriyet Anıtı’na çelenk bırakmak isteyen 20 DİSK mensubunun gözaltına alınmasına ilişkin açıklama yaptı.

Valilik açıklamasında, bazı sendikaların Taksim anıtına çelenk bırakmasına, salgın tedbirlerine uyulması kaydıyla izin verildiğini, DİSK binasındaki sendika yetkililerinin ise toplu yürüyüş yapmak istediklerini belirtti.

Salgın tedbirleri kapsamında toplu yürüyüşe izin verilmediğinin ve DİSK üyelerinin yasağa rağmen ısrar ettikleri gerekçesiyle gözaltına alındığının vurgulandığı açıklamada şunlar kaydedildi:

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle Taksim Cumhuriyet Anıtı’na çelenk bırakmak üzere Valiliğimize 9 başvuru yapılmıştır.

Konfederasyonlar ve Sendikalar tarafından yapılan başvurular Valiliğimizce değerlendirilerek, sosyal mesafe kuralına uymak kaydıyla tamamına izin verilmiş ve bu izninin kapsamı önceden kendilerine bildirilmiştir.

Bazı sivil toplum kuruluşları, sendikalar ve konfederasyonlar tarafından 30 Nisan 2020 tarihinde Kazancı Yokuşu’na bu kapsamda çiçek bırakılmıştır.

Taksim Cumhuriyet Anıtı’na çelenk bırakma talebiyle başvuru yapan Birleşik Kamu-İş, Enerji-Sen., Hak-İş, Hak-Sen, Nakliyat-İş, Sahim-Sen, Sime-Sen. ve Türk-İş, önceden kararlaştırılan şekilde bugün faaliyetlerini gerçekleştirmişlerdir.

Ancak; Disk Genel Merkez Binası'ndaki sendika yetkilileri tarafından, çelenk bırakmak için toplu olarak Taksim Meydanı’na yürümek istedikleri bildirilmiştir.

Talepte bulunanlara; Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında sokağa çıkma yasağı olduğu, yapılmak istenen yürüyüşün sosyal mesafenin korunmasıyla ilgili kurallara uygun olmadığı, diğer sendikaların yaptığı gibi kendi özel araçlarıyla gidebilecekleri, eğer ihtiyaç duyuluyorsa temin edilen aracı da kullanabilecekleri izah edilmiştir.

Bütün bunlara rağmen; Taksim Meydanı’na yürümekte ısrar ederek, yapılan yasal uyarıları kabul etmeyen ve görevli polis memurlarına mukavemette bulunan gruba Cumhuriyet Savcılığı talimatı ile gözaltı işlemi yapılmıştır.

Gözaltı işlemi yapılanlar, ifadeleri alındıktan sonra Cumhuriyet Savcılığı tarafından serbest bırakılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU