NASA, çalışanlarından koronavirüs salgınına karşı yeni fikirler üretmesini istedi

Koruyucu ekipman ve solunum cihazlarında yaşanan eksiklik sürerken uzay ajansı yardım çağrısı yaptı

Apollo 4, Kenedy Uzay Merkezi'nden ilk kez fırlatılıyor, 2017 (NASA)

Uzay ajansı, halihazırda tedavi ve aşı araştırmalarına yardımcı olmak için süperbilgisayarlarını bunların hizmetine sunmak gibi projelerle pandemiyle savaşa katkı sunuyor.

Ancak NASA şimdi çeşitli tesislerde pozitif vakalara rastlanmasının ardından evde kalma politikaları kapsamında evlerine gönderdiği çalışanlarından yeni fikirlerle yardım etmelerini istedi.

Uzay ajansı çalışanlarına kurumun verileri, yapay zeka ve diğer araçlar yoluyla pandeminin toplumu ve dünyayı nasıl etkileyeceğini görüntülemek gibi kurumun kabiliyetlerini ve deneyimlerini koronavirüsle başa çıkma yöntemlerinde kullanmak için yeni yaklaşımlar geliştirmeleri çağrısında bulundu.

Ancak aynı zamanda personelini sağlık çalışanlarının kişisel korucuyu ekipmanlarında ya da Kovid-19 semptomlarından mustarip olanların kullandığı solunum cihazlarında yaşanan eksikliği de kapsayan pratik sorunları aşmak için teknik uzmanlıklarını kullanmaya davet etti.

NASA yöneticisi Jim Bridenstine, "Kurum içinde Kovid-19'a karşı ulusal mücadeleye yardım etmek isteyen çalışanları işittim. Bu talepler herhangi bir zorluk karşısında NASA'da hüküm süren kendine güvenme ruhunu ve gönüllülüğümüzü gösteriyor" dedi ve ekledi:

Bu krizin üstesinden gelmek için ulus olarak bir araya gelirken, NASA'nın yardım eli uzatacağı ve Amerika'nın yanıtına katkımızı güçlendirecek her türlü olanağı mutlaka değerlendirmeliyiz.

NASA'nın açıklaması dünya çapındaki ülkelerin kişisel koruyucu ekipman ve solunum cihazlarındaki yetersizlikle mücadele ettiği bir dönemde geldi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Uzay ajansı özellikle kendini sterilize eden ekipmanların geliştirilmesini de içeren kişisel koruyucu ekipman üretiminin yeni yollarını istiyor. Açıklamaya göre ortaya konan fikirler "etkili, hızlı, uygulamaya hazır ve birkaç kez dekontaminasyon (mikroorganizmalardan arındırma -çn) gerçekleştirildikten sonra bile filtreleme, işlev veya uygunluğu etkilenmeyecek" şekilde olmalı.

Kurum ayrıca, solunum cihazlarının tasarımı ve yapımıyla ilgili sorunlara yönelik olası çözümler için benzer gereklilikleri vurguluyor ve "hızla üretilebilecek, basit arayüze sahip sistemlere odaklanılmasını" istiyor. NASA, en iyi önerilerin prototipinin yapılacağını, onaylanacağını ve hızla üretileceğini belirtti.

 

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/life-style

Independent Türkçe için çeviren: Umut Can Yıldız

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU