Cumhurbaşkanına hakaret davasına bakan hakime 'yargılama aşamalarını bildirmediği gerekçesiyle' soruşturma

Hakim Ali Haydar Yücesoy, Cumhurbaşkanına hakaret davasında Adalet Bakanlığı’nın 'Yargılama aşamalarını bildir’ talimatına uymadı, hakkında soruşturma açıldı. Yücesoy, HSK atamaları ile ilgili paylaşım nedeniyle soruşturma geçirmişti

Fotoğraf: AA

Adalet Bakanlığı, kapatılan İstanbul 73. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen 'cumhurbaşkanına hakaret' davasıyla ilgili mahkemeden bilgi istedi. 

2015 yılında açılan ve 2016 yılında da devam eden davanın üçüncü duruşmasında, mahkemenin hakimi Ali Haydar Yücesoy, bakanlıktan gelen taleple ilgili ara karar verdi. 

Yücesoy, verdiği ara kararda 'Adalet Bakanlığı'nın kamu davası yargılamalarının aşamaları ve sonuçlarının hakkında bilgi verilmesi yönündeki talimatının yasal sebep ve dayanağının anlaşılamadığını' belirtti.

Soruşturma sırasında Afyon'a gönderildi

Yücesoy'un ara kararından sonra hakkında soruşturma başlatıldı. Soruşturma sırasında ise, Yücesoy İstanbul hakimliğinden Afyonkarahisar hakimliğine gönderildi. 

Hakim Ali Haydar Yücesoy'un  soruşturma açılmasına neden olan ara kararında, 'Bakanlığın HSYK'daki idari ve yargısal konum etkinliğinin gözetilip, mahkemeler üzerinde belli davalara özgü olarak baskı kurmasının amaçlanıp amaçlanmadığının açıklanmasını' da istedi. 

Bakanlıktan 'istatistik' cevabı

Ara kararının ardından bakanlık, Yücesoy'a yanıt verdi. Yanıtta, cumhurbaşkanına hakaret davalarındaki istatistiki bilgilerin toplanması için yargılama aşamalarının bildirilmesinin istendiği belirtildi.

Yanıttan sonra ise, hakim Yücesoy hakkında soruşturma başlatıldı. Bekir Bozdağ'ın bakanlığı döneminde başlatılan soruşturmaya, şimdiki Adalet Bakanı Abdulhamit Gül 'inceleme izni' ve 'olur' verdi. Ardından da hakim Ali Haydar Yücesoy hakkında İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi fezleke düzenledi. 

"Hukuksuzluk kararda ve yargılamada değil, ara kararın soruşturma konusu yapılmasında"

Fezlekenin ardından HSK müfettişi, Yücesoy'dan 11 Temmuz'da savunmasını yapmasını istedi. Yücesoy, HSK müfettişine gönderdiği yanıtta, 'Cumhurbaşkanına hakaret suçu işlendiği iddiasıyla yürütülen yargılamanın beraatle sonuçlandığını ve beraat kararına itiraz edilmediğini' belirtti. Yargılama sürecinde ve sonucunda hukuka aykırılık olmadığını ifade eden Yücesoy, savunmasında, 'verdiği ara kararın ihbar ve soruşturma konusu yapılmasının hukuka aykırı olduğunu' söyledi.

"Bakanlığın yanıtı, isteği anlaşılır kılmıyor"

Savunmasında, 30 yılı aşan hakimlik hayatında, başka tür ve nitelikte davaların hiçbirinde bakanlığın talimatının bir benzeri ile karşılaşmadığını belirten Yücesoy, ara kararı bakanlıktan gelen isteğin gerekçesini öğrenmek için düzenlendiğini vurguladı. Ayrıca, bakanlıktan gelen "İstatistik toplanıyor" yanıtının, talimatın hukuki dayanağını ve nedenlerini anlaşılır kılmadığını da savundu.  

"Hukuk devletinde gelinen noktayı gösteriyor"

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın seçilme yeterliliğine engel olan adli sicil kaydının silinmesi davasının görüldüğü Diyarbakır 3 No'lu Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde görev yaptığını da hatırlatan Yücesoy, talebin kabulü yönünde muhalefet şerhi koyduğunu belirtti.

Yücesoy, 'Erdoğan'ın iktidarı döneminde böyle bir soruşturmayla karşılaşmış olmanın hukuk devletinde gelinen noktayı gösterdiğini' söyledi. 

"Baskı olarak hissedilmesi olağan"

Yücesoy savunmasında, bakanlığının talimatının ve davanın her celsesinin bakanlıkça takip edilmesinin bir hakim tarafından baskı olarak hissedilebileceğini, bunun olağan olduğunu kaydetti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

İstanbul Grubu/Pelikan Çetesi paylaşımına da soruşturma 

Cumhurbaşkanına hakaret davasının aşamalarının bildirilmesinin istenmesi ve hakimin verdiği ara karar, Ali Haydar Yücesoy hakkındaki tek soruşturma değil.

24 Ekim'de HSK Teftiş Kurulu Başkanı Yunus Nadi Kolukısa ve HSK Genel Sekreteri Fuzuli Aydoğan'ın istifasının ardından Twitter hesabından değerlendirmede bulunan Yücesoy, şunları söylemişti:

HSK, içine sızdığı ve etkin olduğu iddia edilen ‘İstanbul Grubu/Pelikan Çetesi’ gölgesinden arınmadan, yasak soruşturma prosedürünü işletmeden atama, v.b. tasarruflarda bulunmayı ertelemelidir. O soruşturmayı kimse istemeyecekse ‘bu grubun kurbanları’ olarak biz talep ediyoruz

Yücesoy'un paylaşımı üzerine, HSK Yüksek Kurulu Birinci Dairesi’nin 4 Kasım tarihli kararı ile kurul başkanının 6 Kasım tarihindeki ‘olur’u ve Teftiş Kurulu Başkanlığı’nın 8 Kasım sayılı görev yazıları uyarınca inceleme başlatıldı. İncelemenin sonrasında da Ali Haydar Yücesoy hakkında soruşturma başlatıldı. 4 Aralık tarihli yazı ile Hâkim Ali Haydar Yücesoy’un 10 gün içerisinde savunmasını yazılı olarak sunması istendi.

 

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU