İsraillilere vatandaşlık verilsin çağrısı Tunus'ta tartışmalara neden oldu

Tunuslu bakanın ülkedeki Yahudilere vatandaşlık verilmesinin önünün açılmasına yönelik çağrısı tartışmaya neden oldu

Tunuslu bakan Roni Trablusi / Fotoğraf: Tunus Turizm Bakanlığı

Tunus Turizm Bakanı Roni Trablusi’nin, "İsrail'de yaşayan Tunuslu Yahudilere pasaport verilmesi ve Tunus vatandaşı olabilmelerinin önünün açılması" yönündeki çağrısı ülkenin gündemine oturdu.

Alman Haber Ajansı DPA’ya verdiği demeçte Tunus Turizm Bakanı Roni Trablusi şu ifadeleri kullanmıştı:

"Tunus'un güneyinde Cerbe adasındaki El-Gariba Sinagogu’nu hac amacıyla ziyaret eden Tunus asıllı Yahudilerin yüzde doksanı, ülkelerine dönme ve Tunus'a girişlerini kolaylaştırmak için pasaport alma hakkına sahiptir"

Bakan Trablusi, Tunus Cumhurbaşkanı  El-Baci Kaid Sibsi’nin, seçim kampanyası sırasında  "İsrail vatandaşı olan Yahudilerin Cerbe adasındaki kutsal yerleri ziyaret etmelerine izin verilmeyeceği" yönündeki açıklamalarını da eleştirmiş. Turizm sektörünün bu açıklama dolayısıyla zorlu bir süreçten geçeceğini ileri sürerek, "Politika ve din arasında hiçbir bağlantı yoktur, ayrım yapmaksızın kapıların tüm Yahudilere açılması gerekir" yorumunda bulunmuştu.

"Çirkin bir adım"

Halk Cephesi liderlerinden Cilani Hemmami, Bakan Trablusi’nin açıklamalarını "Siyonistlerle normalleşmeyi dayatmak için atılmış çirkin bir adım" olarak değerlendirdi.

Hemmami yaptığı açıklamada, "İsrail dışındaki ülkelerde yaşamayı tercih eden Yahudilerle hiçbir sorunumuz yok, ancak İsrail vatandaşı olan ve Siyonizm inancını benimseyen Yahudileri aynı kategoride değerlendiremeyiz. Siyonizm din değil Filistinlilere yönelik şiddet yanlısı siyasi bir tercihtir. Bakan Trablusi atanmasından önce Siyonist yönelimleri olduğu yönündeki eleştirileri bu söylemleriyle haklı çıkarmış görünüyor" ifadelerini kullandı.

İsrail’le normalleşme konusu Tunus’ta ilk kez gündeme gelmiyor. Halk hareketleri ve partilerin Tel Aviv’le normalleşmeyi suç sayan kanunun çıkarılması yönündeki mükerrer çağrılarına rağmen Tunus parlamentosu 2018 yılında ilgili kanunu tartışmayı rafa kaldırmış, bu erteleme de yönetimin ihanetle suçlanmasına neden olmuştu.

"İsrail’le normalleşme ihanettir"

Halk Hareketi milletvekillerinden Halid el-Kirişi, Başbakan Yusuf Şahid’i İsrailli Yahudilere yönelik çağrısı nedeniyle Turizm Bakanı Roni Trablusi’yi görevden almaya çağırdı.

Kirişi Facebook sayfasında yaptığı açıklamada, "Kabineyi başarısız, ötekileştirici olarak addediğimizde haksız değilmişiz. Tunuslu bir bakanın hem de uluslararası Filistinlilere dayanışma gününde böyle bir açıklama yapması asla kabul edilemez, Başbakan Şahid’i ilgili bakanı derhal görevden almaya davet ediyoruz. Pasaport verilmesi istenen Yahudiler kendi rızalarıyla Siyonist rejimi tercih etmişler ve bu rejimin vatandaşlığını almışlardır" ifadelerini kullandı.

Nahda ve ‘Yaşasın Tunus’ hareketlerini de Trablusi’nin bakan olmasına olanak verdikleri için sorumlu tutan Kirişi sözlerini şöyle sürdürdü:

"Tunus vatandaşlığının bir onuru vardır, İsraille normalleşme bir bakış açısı değil ihanettir. Tunus vatandaşlığı hainlere verilemez"

Gazeteci yazar Ali Buşuşe, Turizm Bakanı Trablusi’nin söz konusu açıklamalarının, İsraille normalleşme yönünde bir plan program çerçevesinde ön adım olarak değerlendirerek, Siyonist rejimle normalleşme girişiminin, Filistin’in bağımsızlığı için mücadele eden tüm halk hareketlerini desteklediğini deklare eden Tunus devletinin politikalarıyla çelişki içinde olacağını kaydetti.   

Tunus devletinin Filistin’in bağımsızlığını önceleyen politikalarına değinen Buşuşe, "Bazı yetkililerce devletin bu tutumuna muhalif girişimlerin olduğunu biliyorduk, ancak bu açıklıkta bir tutum devlet geleneğimizde yoktu. Sayın bakanın açıklaması talihsizce olmuştur, sorumluluğu kabul ederek istifa etmelidir. Tunus kendi özgür iradeleriyle Siyonist rejimi kabul ederek Filistinlilerle savaşa bulaşmış kişilere vatandaşlık veremez" dedi.

Öte yandan gazeteci Ziyad el-Hani bakanın açıklamasını destekleyerek, "Tunuslular bir millettir, nerede yaşıyor olurlarsa olsunlar Tunus vatandaşı olmaya hakları vardır, çünkü bu ülke hepimizin ebedi vatanıdır" diye yazdı.

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir. 

Independent Türkçe için çeviren: Muhammed Yıldız

https://www.independentarabia.com/node/75856

DAHA FAZLA HABER OKU